ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը դեկտեմբերի 2-ին հանդիպեց Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի շրջանակներում հայ-ռուսական Համատեղ համակարգող հանձնախմբի երրորդ նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվող «Ռոսատոմ» ընկերության տնօրենի առաջին տեղակալ Կիրիլ Կոմարովի և «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովի հետ։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման հետ կապված հարցերը։ Կողմերն անդրադարձան իրականացվող աշխատանքների ընթացքին և առաջիկա անելիքներին։
Նշվեց, որ առաջին փուլի միջոցառումները հաջողությամբ ավարտվել են։ Աշխատանքներ են տարվում հաջորդ փուլերի իրականացման ուղղությամբ։
Հաշվի առնելով ՀԱԷԿ-ի նշանակությունը Հայաստանի էներգետիկ համակարգի համար՝ կարևորվեց նախատեսված ժամանակացույցի համաձայն միջոցառումների իրականացման անհրաժեշտությունը։
Հիշեցնենք, որ Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագիրն իրականացվում է ՌԴ կառավարության կողմից հատկացված 270 մլն դոլար վարկային և 30 մլն դոլար դրամաշնորհային միջոցների հաշվին։

Обсужден ход работ по продлению срока эксплуатации второго энергоблока ААЭС
2 декабря Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Республики Армения Ашот Манукян встретился с находящимися в Армении с целью участия в третьем заседании Армяно-российского Совместного координационного комитета в рамках проекта по продлению срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС первым заместителем директора компании «Росатом» Кириллом Комаровым и генеральным директором компании «Русатом Сервис» Евгением Сальковым.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся продления срока эксплуатации второго энергоблока ААЭС. Стороны коснулись хода проводимых работ и предстоящих планов.
Было отмечено, что мероприятия первого этапа были успешно завершены. Ведутся работы по реализации следующих этапов.
С учетом значения ААЭС для энергетической системы Армении, была отмечена важность реализации мероприятий согласно запланированному графику.
Напомним, что проект по продлению срока эксплуатации второго энергоблока ААЭС осуществляется за счет выделенных Правительством РФ кредитных средств в размере 270 млн долларов и грантовых средств в размере 30 млн долларов.