Հանքարդյունաբերության ոլորտի տեղեկատվության հասանելիության և մատչելիության ապահովման նպատակով մեկնարկել է «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդում» առկա տվյալների թվայնացման աշխատանքները: Նախատեսվում է դրանք ավարտել հաջորդ տարվա ընթացքում։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ընդերքի վարչության օգտակար հանածոների և ընդհանուր երկրաբանության բաժնի պետ Շուշանիկ Քերոբյանի փոխանցմամբ, թվայնացման աշխատանքների իրականացման նպատակով ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ ձեռք են բերվել անհրաժեշտ սարքավորումները և տեղադրվել «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդ» ՊՈԱԿ-ում։ Չնայած աշխատանքները սկսվել են տարվա երկրորդ կեսից, այնուհանդերձ արդեն իսկ իրականացվել է առկա ֆոնդային նյութերի ավելի քան 51 տոկոսի թվայնացումը։ Դրանք տեղադրված են այդ նպատակով ստեղծված www.geo-fund.am ինտերնետային կայքում և հասնելի են բոլորին.
-Օգտակար հանածոների հանքավայրերի և երևակումների անձնագրերի առկա նյութերի թվայնացման աշխատանքները հետևողականորեն շարունակվում են իրականացվել, նույնիսկ առաջ են անցել սահմանված ժամանակացույցից։
Ըստ Շ. Քերոբյանի, «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդում» պահպանվող տեղեկատվության հասնելիության և մատչելիության ապահովումը դրական նշանակություն կունենա ոլորտի ներդրումային գրավչության համար։ Ներդրողները հնարավորություն կստանան առանց ավելորդ ժամանակ և միջոցներ ծախսելու՝ առցանց ծանոթանալ ֆոնդում առկա տեղեկատվական բազային և ներկայացնել իրենց հետաքրքրությունները դրանց վերաբերյալ։

To ensure the information availability and affordability of the mining industry existing data digitizing works in "Republican Geological Fund" were started in the "Republican Geological Fund". It is expected to complete them in the next year.
According to Shushanik Kerobyan, the head of the Mineral Resources and Geology Division of the Mining Department of the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources the necessary equipment to implement digitalizing works was purchased and installed in the "Republican Geological Fund" with the assistance of US Agency for International Development (USAID). Although the works started in the second half of this year, more than 51 % of existing fund materials has been already digitalized. They are available to everyone at www.geo-fund.am website created for this purpose.
Digitalizing works of Materials existing in the passports of mineral mines and displays consistently continue to be implemented and the process is ahead of planned schedule.
According to Sh. Kerobyan, ensuring availability and affordability of information kept in the "Republican Geological Fund" will have a positive impact on investment attractiveness. The investors will have an opportunity to get acquainted online with the data base existing in the fund and submit their own interests without wasting time and means.