Մի շարք կազմակերպությունների և անհատների ջանքերով մեկնարկում է Հայաստանի և Արցախի սահմանամերձ բնակավայրերում լուսադիոդային լուսարձակների տեղադրման «Լուսավոր սահման» բարեգործական նախագիծը, որի նպատակն է հաղորդակցության արշավի և դրամահավաքի միջոցով սահմանամերձ բնակիչների համար ձեռք բերել լուսադիոդային լամպեր և տեղադրել նրանց տներում:
Նախագծի մեկնարկին նվիրված միջոցառման ընթացքում ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը նշեց, որ մի շարք կազմակերպությունների և անհատների ջանքերով ցանկանում են մասսայականացնել լուսադիոդային լամպերի օգտագործումը Հայաստանում:
«Այս լամպերը ծախսում են տասն անգամ քիչ էլեկտրական էներգիա, իսկ օգտագործման ժամկետը մինչև 10 տարի է: Միջին տվյալներով՝ լուսադիոդային լամպերի տեղադրման ծախսերը հնարավոր կլինի վերադարձնել արդեն 1,5-2 ամսվա ընթացքում: Ավելին, դրանց շնորհիվ ամսական էլեկտրական էներգիայի վճարը կրճատվում է 30-60 տոկոսով»,-ասաց Հարությունյանը: Ըստ փոխնախարարի՝ նմանատիպ ու բավականին հաջող ծրագիր իրականացվել է նաև 2015 թվականին Արցախի Աստղաշեն գյուղում:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ՝ սկզբնական ծրագրով նախատեսվում է տեղադրել լուսադիոդային լամպեր Տավուշի սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների տներում:
«Նախագիծը իրականացնելու համար սկսվել է դրամահավաք: Գումարը հավաքելուց հետո կհայտարարվի լուսադիոդային լամպերի մատակարարման մրցույթ, որի շրջանակներում հատուկ լաբորատորիաներում ստուգվելու է այդ լամպերի որակը»,- նշեց Հարությունյանը և հավելեց, որ երկու գյուղերի համար արդեն կա անհրաժեշտ ֆինանսավորում:
«Շտիգեն» ընկերության տնօրեն Հայկ Շեկյանը իր հերթին նշեց, որ ծրագրի սկզբնական փուլում նախատեսվում է լուսադիոդային լամպեր տեղադրել 10 գյուղում:
«Ընդհանուր առմամբ նախատեսվել է լուսադիոդային լամպեր տեղադրել 33 թիրախային գյուղերում և Ճամբարակ քաղաքում: Ծրագրի շահառուներ են լինելու 16500 ընտանիք: Ծրագրով նախատեսել ենք նմանատիպ լամպեր տեղադրել նաև Արցախում»,- եզրափակեց Շեկյանը:

Bright Border” LED Lamps To Be Installed In Bordering Villages Of Armenia
The charity project of LED (light-emitting diode) lamps installation entitled “Bright Border” is being launched in Armenia and Nagorno Karabakh by the efforts of a number of organizations and individuals, which aims to purchase LED lamps through fundraising and communication campaign and set them at the borderline residents’ houses.
At the project launching ceremony deputy minister of energy infrastructure and natural resources Mr. Hayk Harutyunyan noted they are willing to popularize the use of LED lights in Armenia through the efforts of several organizations and individuals.
“These lamps use ten times less power, and are valid up to 10 years. On average, the installation expenses will be returned during 1.5-2 months. Moreover, usage of these lamps decreases electricity tariff by 30-60 percent a month”, he said.
According to the deputy minister, a similar and highly successful project has been implemented in Astghashen village, NKR in 2015.
Harutyunyan says it is initially planned to install LED lamps in homes of residents of border areas of Tavush region.
“Fundraising has been initiated for the project, and after that the tender for lamp supply will be announced. In the frameworks of the tender process the quality of the lamps will be checked at the respective laboratories’’ said Mr. Harutyunyan and added that the necessary financing for two villages is already collected.
Mr. Hayk Shekyan, Founder & CEO of Shtigen “Shtigen” LLC noted that at the initial stage of the project it is planned to install LED lamps in 10 villages. Overall, LED lamps will be installed in 33 villages and Tchambarak city. 16500 families will be beneficiaries for this project which also includes Nagorno Karabakh.