Սեպտեմբերի 26-ին Վիեննայում մեկնարկեց ՄԱԿ-ի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր կոնֆերանսի 60-րդ նստաշրջանը:
Կոնֆերանսին մասնակցում է Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են Վիեննայում տեղակայված միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, Ավստրիայում ՀՀ դեսպան Արման Կիրակոսյանը, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Արեգ Գալստյանը, ՀՀ ԿԱ միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վանիկ Ներսիսյանը, ՀՀ նախագահին կից ատոմային էներգիայի անվտանգության խորհրդի քարտուղար, «Հայատոմ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Վահրամ Պետրոսյանը, հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը, ինչպես նաև՝ ոլորտի այլ մասնագետներ:
Կարևորելով ԱԷՄԳ դերը միջուկային էներգիայի խաղաղ օգտագործման բնագավառում՝ Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Ա. Մանուկյանը իր ելույթում գոհունակություն հայտնեց ԱԷՄԳ-ի հետ ՀՀ երկարատև և արդյունավետ համագործակցության, հատկապես՝ ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացման գործընթացում ԱԷՄԳ դերակատարության և ցուցաբերած աջակցության կապակցությամբ:
Գլխավոր կոնֆերանսի շրջանակներում Հայաստանի պատվիրակությունը հանդիպումներ ունեցավ ՌԴ պատվիրակության, Եվրատոմի, ԱՄՆ էներգետիկայի դեպարտամենտի ներկայացուցիչների, ԱԷՄԳ ֆիզիկական պաշտպանության վարչության աշխատակիցների, ինչպես նաև մի շարք այլ պատվիրակությունների հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվեցին հետագա համագործակցության հարցեր, միջուկային էներգիայի զարգացման, անվտանգության ապահովմանն առնչվող խնդիրներ:

The 60th session of the General Conference of the United Nations’ International Atomic Energy Agency was launched in Vienna, on September 26.
The Armenia's delegation, headed by the RA Minister of Energy and Natural Resources Ashot Manukyan partisipates in the conference.
Highlighting the role of the IAEA in the field of peaceful use of nuclear energy, the head of Armenia's delegation A. Manukyan expressed his satisfaction with the long-term and effective cooperation with the IAEA, especially for the IAEA's role and support in the process of raising the safety level of the ANPP.
In the framework of the General Conference the Armenia's delegation had meetings with the Russian delegation, with the representatives of Euratom, the US Department of Energy, the employees of the IAEA Physical Protection Department, as well as a number of other delegations.
During the meetings, the sides discussed issues of further cooperation, also the issues concerning the nuclear energy development and ensuring security.