ՀՀ կառավարությունը երբևէ չի քննարկել և չի պատրաստվում քննարկել «Գազպրոմ Արմենիայի» նկատմամբ «Երևանի ՋԷԿ»-ի կուտակած պարտքերի դիմաց՝ կայանը վաճառելու տարբերակը։ Այնպես որ, վերջին օրերին զանգվածային լրատվական միջոցներով շրջանառվող տարաբնույթ մեկնաբանությունները, որոնք վերաբերում են «Երևանի ՋԷԿ»-ի հնարավոր վաճառքին, որևէ առնչություն չունեն իրականության հետ։
Գազի դիմաց «Երևան ՋԷԿ»-ի ունեցած պարտքերը ամենևին էլ նոր չեն։ Նշված խնդրի վերաբերյալ լրատվամիջոցներում բազմիցս եղել են քննարկումներ։ Տարօրինակ է, որ այն կրկին հայտնվեց օրակարգում։
Առկա պարտքի կառուցվածքը մանրամասն ներկայացվել է դեռևս այս տարվա մայիսի 12-ին ՀՀ կառավարության և Վերակառուցման և Զարգացման Միջազգային Բանկի միջև ստորագրված «էներգետիկայի ոլորտի ֆինանսական առողջացման ծրագիր» վարկային համաձայնագրում, որի շրջանակներում Համաշխարհային բանկը տրամադրեց 30 մլն. դոլարի վարկ։ Բազմիցս հայտարարվել է, որ վարկի մի մասը ուղղվելու է «Գազպրոմ Արմենիայի» նկատմամբ «Երևանի ՋԷԿ»-ի պարտքի մասնակի մարմանը։
Էներգետիկ համակարգի ֆինանսական առողջացման ծրագրի շրջանակներում իրականացված միջոցառումների արդյունքում՝ վերջին ամիսներին պարտքի զգալի մասը մարվել է։ Այժմ այն կազմում է ոչ թե 52,3 միլիոն, այլ՝ 33,8 միլիոն դոլար։ Պարտքի մնացած մասի մարումը նախատեսվում է իրականացնել առաջիկայում։
«Երևանի ՋԷԿ»-ի ֆինանսական առողջացման նպատակով ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի ստեղծած հանձնաժողովի կողմից արդեն իսկ ձեռնարկվել են միջոցառումներ՝ կայանի ֆինանսական վիճակի բարելավման, ծախսերի օպտիմալացման և արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ։ Արդյունքներն արդեն տեսանելի են։ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը ՀՀ նախագահին ներկայացրել է մանրամասն ծրագիր, որով նախատեսվում է մինչև 2017թ. օգոստոսի 1-ը (հերթական սակագնային տարվա սկիզբը) իրականացնել «Երևանի ՋԷԿ»-ի ֆինանսական առողջացման փաթեթի գերակշիռ մասը։

Правительство Армении никогда не обсуждало и не собирается обсуждать вариант продажи «Ереванской ТЭЦ» в обмен на накопленные долги перед ЗАО «Газпром Армения». Распространенные в последнее время в СМИ различные комментарии, касающиеся возможной продажи «Ереванской ТЭЦ», не имеют ничего общего с реальностью. Тема долгов за газ «Ереванской ТЭЦ» не является новостью. На этот счет в СМИ велись самые различные обсуждения. Странно, что эта тема вновь появилась в повестке.
Структура существующего долга была детально представлена еще в подписанном 12 мая 2016-го года между правительством Армении и Международным банком реконструкции и развития кредитном соглашении «Программа финансового оздоровления энергетической сферы», в рамках которой Всемирный банк предоставил кредит в размере 30 млн. долларов. Неоднократно говорилось, что часть кредита будет направлена на частичное погашение долга «Ереванской ТЭЦ» перед ЗАО «Газпром Армения».
В результате проведенных в рамках программы финансового оздоровления энергетической системы мероприятий в последние месяцы значительная часть долга погашена.В настоящее время долг составляет не $52,3 млн., а $33,8 млн.. Погашение оставшейся части долга планируется осуществить в ближайшее время.
Сформированная министром энергетики и природных ресурсов РА комиссия, занимающаяся вопросами финансового оздоровления «Ереванской ТЭЦ», уже провела ряд мероприятий по улучшению финансового положения станции, оптимизации расходов и повышению эффективности.
Полученные результаты уже заметны. Министерство энергетики и природных ресурсов РА представило подробный план президенту РА, который предусматривает до 1-го августа 2017 года(начало тарифного года) выполнять большую часть плана финансового оздоровления «Ереванской ТЭЦ».