ՀՀ կառավարությունը հանդես է եկել Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացման և ավելի լայն մրցակցային միջավայրի ապահովման նախաձեռնությամբ։ Այդ նպատակով նախատեսվում է առաջիկայում բարելավել էներգետիկայի ոլորտի օրենսդրական դաշտը, ինչը պայմաններ կստեղծի թե՜ էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացման, և թե՜ միջպետական առևտրի զարգացման համար։
Կառավարության հուլիսի 29-ի նիստում ներկայացված որոշման նախագծի համաձայն, մինչև 2017թ. մայիսի 31-ը՝ համագործակցելով ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հետ, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը պետք է ապահովի էլեկտրաէներգետիկական համակարգի էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացման և միջպետական առևտրի զարգացման միջոցառումների ծրագիր-ժամանակացույցի, ինչպես նաև դրանից բխող «Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ օրենքի նախագծի մշակումը և կառավարության քննարկման ներկայացումը։

The Government of the Republic of Armenia has proposed to liberalize the country's energy market and provide a broader framework for competition. In order to achieve this goal it is planned to improve the legislative framework in the field of energy, which on its turn would create the necessary conditions for the liberalization of the electricity market, as well as for the development of the interstate trade.
According to the draft proposed in the framework of the Government meeting on July 29, until May 31 2017, the Ministry of Energy and Natural Resources, in cooperation with the Public Services Regulatory Commission, should provide a timetable-plan for the electricity market liberalization and the adoption of measures for the development of the interstate trade, prepare a draft law on amendments and subsequent additions to the law "on energy" and present it to the discussion of the Government.