ՀՀ կառավարությունը հանդես է եկել Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացման և ավելի լայն մրցակցային միջավայրի ապահովման նախաձեռնությամբ։ Այդ նպատակով նախատեսվում է առաջիկայում բարելավել էներգետիկայի ոլորտի օրենսդրական դաշտը, ինչը պայմաններ կստեղծի թե՜ էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացման, և թե՜ միջպետական առևտրի զարգացման համար։
Կառավարության հուլիսի 29-ի նիստում ներկայացված որոշման նախագծի համաձայն, մինչև 2017թ. մայիսի 31-ը՝ համագործակցելով ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հետ, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը պետք է ապահովի էլեկտրաէներգետիկական համակարգի էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացման և միջպետական առևտրի զարգացման միջոցառումների ծրագիր-ժամանակացույցի, ինչպես նաև դրանից բխող «Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ օրենքի նախագծի մշակումը և կառավարության քննարկման ներկայացումը։

Правительство выступило с инициативой либерализации рынка
Правительство Республики Армении предложило предпринять шаги по направлению к либерализации энергетического рынка страны и обеспечить более широкую среду для конкуренции. Для достижения этой цели в ближайшем будущем планируется улучшить законодательную базу в сфере энергетики, что в свою очередь создаст необходимые условия для либерализации рынка электроэнергии, а также – для развития межгосударственной торговли.
Согласно проекту, предложенному в рамках заседания правительства 29-ого июля, до 31-ого мая 2017-ого года Министерство энергетики и природных ресурсов в сотрудничестве с Комиссией по регулированию общественных услуг должно обеспечить план-график для либерализации рынка электроэнергии и принятия мер по развитию межгосударственной торговли, а также подгoтовить проект закона о внесении изменений и последующих дополнений к закону «Об энергетике» и его представление на обсуждение правительства Республики Армении.