Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի աջակցությամբ Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգում իրականացվող «Էլեկտրահաղորդման ցանցի բարելավում» վարկային ծրագրի շրջանակներում հայտարարված միջազգային մրցույթի արդյունքներով կնքվել է պայմանագիր «Երևանի ՋԷԿ»-ի 220 կՎ ենթակայանի կառուցման գլխավոր կապալառու ընտրված AB SUBSTATIONS AND COBRA INSTALACIONES Y SERVICIOS S.A. (Շվեդիա/Իսպանիա) կոնսորցիումի հետ։ Պայմանագրի գինը կազմում է 11,3 մլն դոլար, 4,7 մլն եվրո և 6,9 մլն շվեդական կրոն։
Պայմանագրի շրջանակներում նախատեսվում է կառուցել «Երևանի ՋԷԿ»-ի 220 կՎ նոր ենթակայան, ինչը պայմաններ կստեղծի կրճատելու գործող 220/110/35 կՎ ենթակայանի սարքավորումների խափանումների հաճախականությունը:
Նշենք, որ գործող ենթակայանը շահագործման է հանձնվել 1963թ.։ Դրա խափանման դեպքում կայանն անջատվում է ցանցից և անհրաժեշտություն է առաջանում գործարկել «Հրազդանի ՋԷԿ»-ի հին և ոչ արդյունավետ բլոկերը։
Հիշեցնենք, որ «Երևանի ՋԷԿ»-ին է բաժին ընկնում երկրում տարեկան արտադրվող ամբողջ էլեկտրաէներգիայի շուրջ 20 տոկոսը: Այդ իսկ պատճառով չափազանց կարևոր է ցածր արժեքով էլեկտրաէներգիայի մատակարարման ապահովումը:

Подписан договор о строительстве новой подстанции «Ереванской ТЭЦ»
По результатам международного конкурса, объявленного в рамках кредитной программы «Улучшение сети электропередач», осуществляемой в электроэнергетической системе Армении при содействии Международного банка реконструкции и развития (МБРР) был заключен договор с консорциумом AB SUBSTATIONS AND COBRA INSTALACIONES Y SERVICIOS S.A. (Швеция/Испания), избранным главным подрядчиком для строительства новой 220 кВ подстанции «Ереванской ТЭЦ». Стоимость контракта составляет 11,3 млн. долларов, 4,7 млн. евро и 6,9 млн. шведских крон.
В рамках договора предусматривается построить новую 220 кВ подстанцию «Ереванской ТЭЦ», что создаст условия для сокращения частоты неисправности оборудования действующей 220/110/35 кВ подстанции.
Отметим, что действующая подстанция была передана в эксплуатацию в 1963 году. В случае ее отказа станция отключается от сети, и возникает необходимость запустить старые и не столь эффективные блоки «Разданской ТЭЦ».
Напомним, что «Ереванская ТЭЦ» обеспечивает около 20 процентов годового производства электроэнергии страны. Следовательно, обеспечение поставки недорогой электроэнергии чрезвычайно важно.