Հայաստանը կստանա 20 մլն դոլարի դրամաշնորհ
Հայաստանը 20 մլն դոլարի դրամաշնորհ կստանա Կանաչ Կլիմայի Հիմնադրամից՝ էներգախնայողության ոլորտի զարգացման համար։ Այսպիսի որոշում է կայացվել Հիմնադրամի՝ Հարավային Կորեայի Սոնգդո քաղաքում տեղի ունեցած համաժողովում։ Հայաստանը ԱՊՀ առաջին երկիրն է, որը նման ֆինանսավորում է ստանում։
Նախագիծը մշակվել և ներկայացվել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (UNDP) կողմից: Այն առաջինն է Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայից, որը հաստատվում է խորհրդի կողմից։
Գումարը կուղղվի հանրային և մասնավոր շենքերի էներգաարդյունավետության բարձրացմանը։ Ծրագիրը կնպաստի էներգախնայողության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը։
Նշենք, որ Կանաչ Կլիմայի Հիմնադրամը «Կլիմայի փոփոխությունների մասին» ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի շրջանակներում ստեղծված հիմնադրամ է, որի նպատակն է աջակցել զարգացող երկրներին՝ պայքարելու կլիմայական փոփոխությունների դեմ: Հիմնադրամը հաշվետու է ՄԱԿ-ին: Այն ստեղծվել է 194 երկրների մասնակցությամբ։

Armenia will receive a 20 million USD grant from the Green Climate Fund for the improving of energy saving sector. A corresponding decision was adopted at the meeting of the Green Climate Fund in Songdo, South Korea.
Armenia is the first country in CIS, which receives such funding.
The project was developed and presented by the UN Development Program (UNDP): It is the first in Central and Eastern Europe, which is approved by the board.
The funds will be spent on improving the energy efficiency of public and private buildings. The program will help to create favorable conditions for energy saving.
The GCF is guided by the principles and provisions of the UN Framework Convention on Climate Change, in order to help vulnerable societies adapt to the unavoidable impacts of climate change. The GCF is accountable to the United Nations. It was established by 194 members.