Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգում իրականացվող «Էլեկտրամատակարարման հուսալիության ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» և «Էլեկտրահաղորդման ցանցի բարելավում» վարկային ծրագրերի շրջանակներում հայտարարված միջազգային մրցույթի արդյունքներով պայմանագրեր են կնքվել ընտրված կապալառու կազմակերպությունների հետ։ Ծրագրերի շրջանակներում նախատեսվում է «Հաղթանակ» , «Չարենցավան-3» , «Վանաձոր-1» և «Աշնակ» ենթակայանների վերակառուցում։
Միջազգային մրցույթի արդյունքում «Հաղթանակ» 220 կՎ ենթակայանի վերակառուցման նպատակով պայմանագիր է կնքվել ռուսական Kaskad Energo LLC ընկերության (շուրջ 14,1 մլն ԱՄՆ դոլար), «Չարենցավան-3» 110 կՎ ենթակայանի համար` պորտուգալական EFACEC Engenharia e Sistemas S.A. ընկերության (6,2 մլն ԱՄՆ դոլար), «Վանաձոր-1» 110 կՎ և «Աշնակ» 220 կՎ ենթակայանների վերակառուցման համար` չինական XIAN ELECTRIC ENGINEERING CO. LTD ընկերության հետ (համապատասխանաբար՝ 5,1 մլն ԱՄՆ դոլար և 9,2 մլն ԱՄՆ դոլար):
Նախատեսվում է, որ մինչև 2018թ. վերջը նշված ընկերությունները Համաշխարհային բանկի կողմից տրամադրված վարկային միջոցների հաշվին կվերակառուցեն և շահագործման կհանձնեն բոլոր չորս ենթակայանները, որոնք տասնամյակների պատմություն ունեն։ Վերակառուցման, ֆիզիկապես և բարոյապես մաշված սարքավորումների փոխարինման արդյունքում նվազագույնի կհասնեն վթարային անջատումներն ու կորուստները, կբարձրանա էներգահամակարգի և սպառողների էլեկտրամատակարարման հուսալիությունը, կկրճատվեն շահագործման ծախսերը:

There have been concluded agreements with the selected contractor organizations as a result of the international competition announced within the framework of the «Electricity Supply Reliability of the Additional Financing» and «Transmission Network Improvement» loan programs implementing in the energy sector of Armenia.
The program envisages the reconstruction of the «Haghtanak», «Charentsavan 3» «Vanadzor-1» and «Ashnak» substations.
Especially, in the result of the international competition have been signed contracts for reconstruction of «Haghtanak» 220 kV substation with Russian company «Kaskad Energo» LLC (about 14.1 million US dollars),
of «Charentsavan 3» 110 kV substation with the Portugal «EFACEC Engenharia e Sistemas S.A.» Company (6.2 million US dollars),
of «Vanadzor-1» 110 kV and «Ashnak» 220 kV substations with the Chinese «XIAN ELECTRIC ENGINEERING CO.» LTD company (accordingly, 5.1 million US dollars and 9.2 million US dollars).
It is expected, that up to the end of 2018, the target companies will reconstruct and put into operation all four substations, that have a history of decades, by the loan funds provided by the World Bank.
As a result of reconstruction and the replacement of the physically and morally worn equipment, will be minimized the losses and emergency breakings, as well as, will increase reliability of power system and of the energy supply of consumers, will be reduced operational costs.