Հայաստանի համայնքների միության և Էներգախնայողության աջակցման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ, Էներգաարդյունավետ համայնքների առաջին համաժողովի շրջանակում, այսօր տեղի ունեցավ «Քաղաքապետերի դաշնագիր Արևելք II» ծրագրի և Հայաստանի էներգաարդյունավետ քաղաքների դաշինքի շնորհանդես-ընդունելությունը: ԵՄ Հարևանության ծրագրի արևելյան գործընկեր երկրներում իրականացվող ծրագրով նախատեսված է դաշնագիրը ստորագրած քաղաքների կարողությունների զարգացում, քաղաքների կողմից մշակված և Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից հաստատված՝ Կայուն էներգիայի գործողություների պլանների (SEAR-ներ) իրականացման համար ֆինանսների ու վարկային միջոցների հայթայթում, նոր քաղաքների ընդգրկում:
Կարևորելով «Քաղաքապետերի դաշնագիր Արևելք II» ծրագիրը՝ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը նշեց, որ էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման համար Հայաստանում ստեղծված է անհրաժեշտ օրենսդրական դաշտ։ Վերջին տարիներին այդ ոլորտում զգալի աշխատանքներ են կատարվել։
Նշենք, որ Հայաստանի Էներգաարդյունավետ քաղաքների դաշինքը ստեղծվել է 2016 թվականի փետրվարի 26-ին՝ Հայաստանի համայնքների միության հանրապետական խորհրդի նիստի որոշմամբ: Դաշինքի ստեղծման հիմնական նպատակը ՏԻՄ-երի իրավասությունների շրջանակներում էներգաարդյունավետության, էներգաօգտագործման և այլ խնդիրների շուրջ ջանքերի համատեղումն է։

The Communities are Joining Efforts for the Energy Saving Expansion
On the initiative of Communities’ Association of Armenia and Energy Savings Assistance Fund, in the framework of the first conference of the energy efficient communities, the presentation and reception of the "Covenant of Mayors East II» program and the Alliance of the energy efficient cities of Armenia was held today.
It is intended the development of the capacity of cities under Covenant,   the obtaining of finance and loan funds for the implementation of the Sustainable Energy Action Plans, including the new cities by the Project implementing in the Eastern Partner Countries of EU Neighbourhood program, being developed by the cities and approved by the European Commission.
Highlighting the "Covenant of Mayors East II» program, the RA Deputy Minister of Energy and Natural Resources Hayk Harutyunyan said, that the necessary legislative field for the development of renewable energy is existing. Considerable works had been done in this area during the last years.
Note, that the Alliance of energy-efficient cities of Armenia was established on 26 February, 2016, at the meeting of the Council of the Union of Communities of Armenia.
The main aim of the creation of the Alliance is to combine the efforts around the energy efficiency, energy use and other problems within the local governments competencies.