Գազի սակագինը նվազեց
Մայիսի 31-ին կայացած նիստում` Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշեց նվազեցնել սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագինը։ Ըստ այդմ, սահմանվեց, որ ամսական մինչև 10 հազար խորանարդ մետր սպառում ունեցող բաժանորդների համար սակագինը, յուրաքանչյուր հազար խորանարդ մետրի դիմաց, կկազմի 146,7 հազար դրամ՝ նախկին 156 հազար դրամի փոխարեն։ Ամսական 10 հազար խորանարդ մետրից ավել սպառում ունեցող բաժանորդների համար սակագինը, յուրաքանչյուր հազար խորանարդ մետրի դիմաց, սահմանվեց 257,56 դոլար՝ նախկին 276,98 դոլարի փոխարեն։
Նոր սակագները կգործեն հուլիսի 1-ից։
Ներքին սակագները հնարավոր եղավ նվազեցնել սահմանին ստացվող գազի գնի իջեցման արդյունքում։ Ինչպես հայտնի է, ՌԴ վարչապետի Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում, ապրիլի 7-ին ստորագրվեց արձանագրություն, որով Հայաստանին մատակարարվող գազի գինը 1000 խոր. մետրի համար 165 դոլարից նվազեցվեց 150 դոլարի։

During the session held on May 31, the Public Services Regulatory Commission decided to reduce the natural gas prices for consumers.
Accordingly, it is established that for the subscribers with 10 thousand cubic meters of the monthly consumption the price will amount to 146.7 thousand drams per thousand cubic meters, instead of the previous 156 thousand drams.
For the subscribers with up to 10 thousand cubic meters of monthly consumption the price for each thousand cubic meters was set at 257.56 USD instead of the previous 276.98 USD.
The new tariffs will be applied from July 1.
It became possible to reduce the internal tariffs in the result of the reduction of the gas price at the border. As is known, within the framework the Russian Prime Minister’s visit to Armenia, a Protocol was signed on April 7, according to which the gas price for Armenia reduced from 165 USD to 150 USD per each 1000 cubic meters.