Շուտով կընտրվի կապալառու կազմակերպություն՝ էլեկտրաէներգիայի հաղորդման ցանցի վերակառուցման ծրագրի շրջանակներում կառավարման ավտոմատացված և տվյալների հավաքագրման (SCADA) համակարգի ընդլայնման նպատակով։ Այս մասին Ազգային ժողովի հանձնաժողովներում 2015թ. բյուջեի կատարողականի հաշվետության քննարկումների ժամանակ հայտարարել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը։
Ըստ նրա, աշխատանքներն իրականացվելու են Ասիական Զարգացման Բանկի կողմից տրամադրված 37 մլն դոլար վարկային ծրագրի շրջանակներում, որով նախատեսվում է SCADA համակարգի ընդլայնման նպատակով անցկացնել շուրջ 220 կիլոմետր երկարությամբ օպտիկական մալուխ։
Ծրագրի մյուս բաղադրիչը վերաբերում է «Ագարակ-2» և «Շինուհայր» ենթակայանների վերակառուցմանը։ Աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 2019թ.-ին։

Within the framework of the electricity transmission network reconstruction project, a contractor organization will be selected soon, in order to expand the Supervisory control and data acquisition (SCADA) system.
The RA Deputy Minister of Energy and Natural Resources Hayk Harutyunyan has stated about this during the 2015 budget performance report discussions at the National Assembly commissions.
According to him, the works will be carried out as a part of the $ 37 million loan project provided by the Asian Development Bank, which plans to spend about 220 kilometers of fiber optic cable for the expansion of the SCADA system.
The other component regards to the reconstruction of the <Agarak-2> and <Shinuhayr> substations. It is planned to finish the works in 2019.