Անցած տարվա վերջին կայացած քառակողմ հանդիպման շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն, ապրիլի 13-ին Երևանում տեղի ունեցավ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի, Վրաստանի էներգետիկայի նախարարությունների ղեկավարների համատեղ հանդիպումը՝ նվիրված էլեկտրաէներգետիկական ոլորտում տարածաշրջանային համագործակցությանը։ Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լ.Յոլյանը, ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ա.Նովակը, ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար Հ. Չիթչիանը, Վրաստանի էներգետիկայի փոխնախարար Ի. Էլոշվիլին։
Հաշվի առնելով տարածաշրջանային նոր ծրագրերի իրականացման առումով ստեղծված նպաստավոր պայմանները՝ 2015թ. դեկտեմբերի 23-ին Երևանում կայացած քառակողմ հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին չորս երկրների էլեկտրաէներգետիկական ոլորտի համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Խոսքը մասնավորապես վերաբերում էր տարածաշրջանային այնպիսի ծրագրերին, որոնք կարող են պայմաններ ստեղծել միավորելու չորս երկրների էլեկտրաէներգետիկական համակարգերը՝ բարձրացնելով փոխհոսքերի կառավարման մակարդակը, ինչպես նաև էլեկտրաէներգետիկ համակարգերի աշխատանքի գործունեության արդյունավետությունը, անվտանգությունն ու հուսալիությունը։
Հերթական քառակողմ հանդիպման ժամանակ ներկայացվեց նախորդ հանդիպումից հետո համակարգող խորհրդի կողմից կատարված աշխատանքների ընթացքը, ուղենշվեցին հետագա անելիքները։ Քննարկումների ավարտին ստորագրվեց երեք փաստաթուղթ՝ Հյուսիս-հարավ էլեկտրաէներգետիկական միջանցքի ձևավորման նախաձեռնության իրականացման նպատակով անհրաժեշտ ճանապարհային քարտեզը, հանդիպման Արձանագրությունը և Փոխըմբռնման հուշագիր։

Состоялась очередная четырехсторонняя встреча
13-го апреля, в Ереване, согласно достигнутой договоренности,  в ходе четырехсторонней встречи состоящейся в конце прошлого года, прошло совместное заседание руководителей министерств энергетики Армении, России, Ирана и Грузии, по региональному сотрудничеству в области энергетики.
На встрече приняли участие министр энергетики и природных ресурсов РА Л. Еолян, министр энергетики РФ А. Новак, министр энергетики Ирана Х. Читчиян, заместитель министра энергетики Грузии И. Элошвили.
Учитывая созданные благоприятные условия с точки зрения реализации новых региональных программ выработанных на четырехсторонней встрече состоящейся в Ереване 23 декабря, 2015 года, были обсуждены возможности расширения сотрудничества  энергетических секторов четырех стран.
Обсуждались вопросы о региональных программах, создавших условия для объединения энергетических систем четырех стран, повышаюших уровень управления взаимных передач, а также уровень эффективности, безопасности и надежности работы энергетических систем.
Во время очередной четырехсторонней встречи была представлена общая информация о реализованных  координирующим советом работах, также были начертаны  дальнейшие действия.
В итоге обсуждений   было подписано три документа: дорожная карта энергетического коридора Север-Юг, необходимой с целью реализации инициативы формирования, Протокол встречи и Меморандум о взаимопонимании.