Մարտի 15-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լ. Յոլյանը հյուրընկալեց Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին։ Շնորհավորելով նախարարին պաշտոնի նշանակման կապակցությամբ՝ դեսպանը նշեց, որ Հայաստանի էներգետիկ բնագավառում համագործակցությունը, ինչին Եվրոպական Միությունը մեծ կարևորություն է տալիս, կշարունակվի։
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավարը տեղեկացրեց, որ Եվրամիության կողմից իրականացված ԻՆՈԳԵՅԹ ծրագրի ավարտից հետո կշարունակվի Արևելյան գործընկեր երկրներին, այդ թվում՝ Հայաստանի էներգետիկ բնագավառին տրամադրվող աջակցությունը։ Այդ նպատակով 2016թ. մարտի 17-ին Բրյուսելում կկայանա էներգետիկ ոլորտի բարձր մակարդակի համաժողով՝ Եվրոպական հանձնաժողովի և Եվրոպական Միության Արևելյան գործընկեր երկրների մասնակցությամբ։
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լ. Յոլյանը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին Եվրամիության կողմից Հայաստանի էներգետիկ բնագավառում ցուցաբերվող աջակցության համար։ Տարածաշրջանային համագործակցության առումով կարևորվեց հատկապես Հայաստան-Վրաստան 400 կՎտ բարձր լարման գծի կառուցումը, որին իր ներդրումն ունի Եվրամիությունը՝ NIF հիմնադրամից 10 մլն եվրո դրամաշնորհային միջոցների տեսքով։
Լ. Յոլյանը պատրաստակամություն հայտնեց այսուհետ ևս շարունակել սերտ համագործակցությունը Եվրոպական Միության հետ։

On March 15, t he RA Minister of Energy and Natural Resources L. Yolyan received the Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski. Congratulating the Minister on the appointment the Ambassador mentioned that the cooperation with Armenia in the energy sphere, to which the European Union attaches great importance, will be continued.
Head of EU Delegation to Armenia said, that after the completion of the EU INOGATE program the support providing to the Countries of the Eastern Partnership, including to the Armenia's energy sector will be continued. With this purpose on March 17, 2016, in Brussels will host a high level conference on Energy Industry, with participation of the European Commission and the European Union's Eastern Counterpart Countries.
The Minister of the Energy and Natural Resources L. Yolyan thanked the Ambassador for the support provided to Armenian energy sector by the EU.
In the terms of the regional cooperation there was stressed especially the importance of Armenia-Georgia 400 kV high voltage line construction, to which the European Union has made its contribution, in the form of 10 million Euros grant funds from the NIF Fund.