Մեղրի և Ագարակ համայնքների գազաբաշխման ցանցի կառուցումը մոտենում է մեկնարկին
Իրանի հետ սահմանամերձ Մեղրի և Ագարակ համայնքների գազի բաշխման ցանցի կառուցման նպատակով անհրաժեշտ սարքավորումներն ու նյութերը գրեթե ամբողջությամբ տեղափոխվել են Հայաստան։ Ծրագրի շրջանակներում Հայաստան ներկրված խողովակները, գազաբաշխիչ կայանը, փականները և մնացած սարքավորումները պատշաճ կարգով պահեստավորված են «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի Մեղրի քաղաքում գտնվող պահեստում:
Սարքերի ու սարքավորումների մյուս մասը ձեռք կբերվի ներքին շուկայից։ Ծրագրի գլխավոր կապալառուն՝ ի դեմս իրանական «Սաներջի» ընկերության, արդեն սկսել է նաև այդ աշխատանքները։
Հիշեցնենք, որ Իրանի և Հայաստանի կառավարությունները դեռևս 2011թ. դեկտեմբերին ստորագրել էին Փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանին օժանդակություն հատկացնելու վերաբերյալ։ Հուշագրի շրջանակներում Իրանի կառավարությունը համաձայնել էր տրամադրել 2 մլն ԱՄՆ դոլար՝ որպես դրամաշնորհ, Իրանի հետ սահմանամերձ բնակավայրերի (Մեղրի և Ագարակ համայնքների) գազի բաշխման ցանցի կառուցման ծրագրի իրականացման համար: Հայկական կողմն իր վրա է վերցրել տրամադրվող միջոցների հաշվին ապրանքների մատակարարման և ծառայությունների մատուցման գործարքներից գանձվող հարկերի, մաքսատուրքերի և այլ պարտադիր վճարների հետ կապված ծախսերը: Ծրագրի իրականացումն ընդհատվել էր՝ իրանական կողմից ֆինանսավորման դադարեցման պատճառով։
Այն վերսկսվեց անցած տարվա վերջին, և այժմ ընթանում է կապալառու կազմակերպությանը շինարարական աշխատանքների իրականացման թույլտվության տրամադրման գործընթացը։ Դրա համար անհրաժեշտություն էր առաջացել փոփոխություններ կատարել « Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում, ինչի հետևանքով ծրագրի իրականացումն այս փուլում որոշ չափով դանդաղեց։ Օրենսդրական փոփոխություններն արդեն արված են և ակնկալվում է, որ կապալառու կազմակերպությունը մինչև փետրվարի վերջ - մարտի սկիզբ կստանա թույլտվությունը, որից հետո կմեկնարկի Մեղրի և Ագարակ համայնքների գազի բաշխման ցանցի կառուցման շինարարությունը։ Շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 6-7 ամսվա ընթացքում։

The Beginning of the Gas Distribution Network Construction in Meghri and Agarak Communities Approaches the Launch
With the purpose of the construction of gas distribution network in Meghri and Agarak communities, which are on the border with Iran, almost all needed equipments and materials are taken to Armenia. All tubes, gas distribution station, valves and other equipments imported to Armenia within this project are properly stored in the storage of "Gasprom Armenia" CJSC, which is located in Meghri.
The remaining part of the equipments will be purchaised from the inner market.
The main contractor of the project, in the face of "Sunergy" Iranian company, has already begun these works, also.
It should be reminded, that the Governments of Iran and Armenia had signed a Memorandum of Understanding on supporting Armenia, in December, 2011.  In the frame of the Memorandum, the Government of Iran has agreed to supply 2 million US dollars as a grant for carrying out the construction of the gas distribution network in Meghri and Agarak communities, which are near the border with Iran.
The Armenian side has assumed the costs related to the taxes, customs duties and other compulsory payments exacting from transactions such as the supplying of the goods and services at the expense of the providing funds.
The project implementation was interrupted because of the termination of funding by the Iranian side.
The project was restarted at the end of last year, and now is going the process of giving permission for the construction to the contractor company.
There was a need to make some changes in the RA Law "On Licensing", and because of that, the implementation of the project has slowed down somewhat in this phase.
The Legislative changes have already been made, and it is expected, that the contractor company from the end of February to the beginning of March will get the permission, after that the construction of gas distribution network in Meghri and Agarak communities will start.