Դեկտեմբերի 23-ին Երևանում տեղի ունեցավ համատեղ հանդիպում Հայաստանի, Իրանի, Վրաստանի էներգետիկայի նախարարությունների ղեկավարների և «Ռուսական ցանցեր» ԲԲԸ գլխավոր տնօրենի միջև՝ նվիրված տարածաշրջանային համագործակցության խնդիրներին։ Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ե. Զախարյանը, Իրանի Իսլամական հանրապետության էներգետիկայի նախարար Հ. Չիթչիանը, Վրաստանի փոխվարչապետ, էներգետիկայի նախարար Կ.Կալաձեն և Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարարության «Ռուսական ցանցեր» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Օ. Բուդարգինը։
Հաշվի առնելով տարածաշրջանային նոր ծրագրերի իրականացման առումով ստեղծված նպաստավոր պայմանները՝ հանդիպման մասնակիցները քննարկեցին էլեկտրաէներգետիկական ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է տարածաշրջանային այնպիսի ծրագրերին, որոնք թույլ կտան միավորել չորս երկրների էլեկտրաէներգետիկական համակարգերը՝ բարձրացնելով փոխհոսքերի կառավարման մակարդակը, ինչպես նաև էլեկտրաէներգետիկ համակարգերի աշխատանքի գործունեության արդյունավետությունը, անվտանգությունն ու հուսալիությունը։
Այս նախաձեռնությամբ նոր որակ է ստանում Հայաստանի, Ռուսաստանի, Վրաստանի և Իրանի միջև էլեկտրաէներգետիկական ոլորտի համագործակցությունը։ Դրա համար բարենպաստ միջավայր է ստեղծում մի կողմից այն հանգամանքը, որ Հայաստանի և Իրանի, Վրաստանի և Ռուսաստանի էներգահամակարգերն իրար հետ աշխատում են զուգահեռ սինխրոն ռեժիմներով, մյուս կողմից՝ իրականացման կամ նախապատրաստման փուլում են գտնվում մի շարք ներդրումային ծրագրեր՝ էներգետիկ համակարգի թողունակության և հզորությունների ավելացման նպատակով։
Մասնավորապես նախատեսվում է մինչև 2018թ. շահագործման հանձնել Հայաստան-Վրաստան 400/500 կՎ էլեկտրահաղորդման գիծն ու հաստատուն հոսանքի ներդիրով ենթակայանը։ Դրա արդյունքում կապահովվի Վրաստանի էներգետիկ համակարգի հետ զուգահեռ ասինխրոն ռեժիմում աշխատանքի հնարավորություն և էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքի հզորությունը առաջին փուլում կկազմի 350 Մվտ, մինչև 2021 թ-ը հասնելով 700 Մվտ-ի:
2018թ. նախատեսվում է շահագործման հանձնել նաև Իրան-Հայաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման երկշղթա գիծը։ Այն թույլ կտա Իրանի հետ էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերը հասցնել ընդհուպ մինչև 1200 Մվտ հզորության։
Այս միջոցառումների իրականացման նպատակն է իրագործել հյուսիս-հարավ էլեկտրաէներգտիկական միջանցքի ստեղծման նախաձեռնությունը, որը հնարավորություն կտա աշխատել ԵԱՏՄ և ԵՄ էներգահամակարգերի հետ։
Հայաստանի և Վրաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգերի զարգացմանն աջակցել և պատրաստ են շարունակել աջակցությունը Միացյալ Նահանգներն ու Եվրամիությունը: Հարավային Կովկասում էլեկտրաէներգտիկական ոլորտում համագործակցության հարցերով այս տարվա հուլիս ամսին Վրաստանի էներգետիկայի նախարարության և Միջազգային էներգետիկ խարտիայի նախաձեռնությամբ քննարկումներ կազմակերպվեցին նաև Թբիլիսիում։
Չորս երկրների էներգահամակարգերի միջև փոխգործակցության խորացումն ու ընդլայնումը հնարավորություն կտա ձևավորել էլեկտրաէներգիայի տարածաշրջանային շուկա։
Հաշվի առնելով ծրագրի արդյունավետ կազմակերպման կարևորությունը, կողմերը պատրաստակամություն հայտնեցին համակարգել աշխատանքները՝ ծրագրի առաջխաղացման նպատակով:
Համագործակցության չորս երկրների ներկայացուցիչների հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված համաձայնությունների շրջանակներում ստորագրվեց «Փոխըմբռնման հուշագիր»։

23 декабря в Ереване состоялօсь совместное заседание между руководителями энергетических ведомств Армении, Ирана, Грузии и генеральним директором ОАО “Российские сети” - посвященное вопросам регионального сотрудничества.
В заседсании приняли участие Министр энергетики и природных ресурсов Республики Армения Е. Захарян, Министр энергетики Исламской Республики Иран А. Читчиан, заместитель премьер-министра, Министр Энергетики Грузии К. Каладзе и генеральный директор ОАО “Российские сети” Министества Энергетики Российской Федерации О. Бударгин.
Учитывая благоприятные условия с точки зрения развития новых региональных проектов участники встречи обсудили возможность расширения сотрудничества в электроэнергетической сфере.
Речь идет о таких региональных проектах, которые дадут возможность обьеденить электроэнергетические системы четырех стран- повышая качество управления перетоков электроэнергии, а так же эффективность , безопасность и надежность работы электроэнергетических систем в целом.
Благодаря этой инициативе сотрудничество в энергетической сфере между Арменией, Россией, Грузией и Ираном перейдет на новый качественный уровень.
Благоприятными условиями для реализации этого проекта являются с одной стороны то, что электроэнергетические системы Армении с Ираном и Грузии с Российской Федерацией соответственно уже работают в параллельном синхронном режиме, а с другой стороны, находятся в стадии реализации или планируются ряд инвестиционных проектов, которые позволят увеличить пропускную способность электроэнергетических систем региона. В частности до 2018 года планируется ввести в эксплуатацию ЛЭП 400/500 кВ Армения-Грузия и подстанцию со вставкой постоянного тока.
В результате станет возможной паралелльная работа с электроэнергетической системой Грузии в асинхронном режиме и обеспечения обмена электроэнергией мощностью 350МВт на первом этапе, увеличив ее к 2021г. до 700МВт.
В 2018 году также планируется ввести в эксплуатацию двухцепную ЛЭП 400 кВ Иран-Армения, что увеличит мощность передаваемой электроэнергии между Арменией и Ираном до 1200 МВт.
Цель осуществления этих мероприятий реализовать инициативу создания электроэнергетического коридора север-юг, что даст возможность также работать с электроэнергетическими системами Евразийского экономического союза и Европейского Союза. Процессу развития связей между электроэнергетическими системами Армении и Грузии содействовали и продолжают содействовать США и Евросоюз. В июле этого года по инициативе Министерства энергетики Грузии и Международной Энергетической Хартии в Тбилиси было организовано обсуждение вопросов сотрудничества в электроэнергетической сфере на южном Кавказе.
Углубление и расширение взаимодествия энергетических систем четырех стран позволит обеспечить развитие регионального рынка электроэнергии. Принимая во внимание важность эффективной организации управления проектом, стороны выразили готовность координировать свои действия по продвижению этого проекта.
В рамках договоренностей, достигнутых в ходе встречи представителей четырех стран, подписан «Меморандум о взаимопонимании».