Երևանում անցկացվեց «Ատոմէկս-Հայաստան» սեմինարը
Հոկտեմեբերի 7-ին Երևանում տեղի ունեցավ ատոմային ոլորտի մատակարարներին նվիրված «Ատոմէկս-Հայաստան» սեմինարը: Սեմինարը կազմակերպել էին «Ռոսատոմ միջազգային ցանց» («Росатом – Международная Сеть») ընկերությունը՝ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության հետ համատեղ:        Սեմինարին ներկա էին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության, Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի,   մեքենաշինության, շինմոնտաժային և շինարարական, գիտական, բանկային և ֆինանսական ոլորտներում հայաստանյան առաջատար ձեռնարկությունների ներկայացուցիչները:   Ռուսական կողմից մասնակցում էին  «Ռոսատոմ» պետական ընկերության (Госкорпорация «Росатом»), ինչպես նաև՝ դուստր ձեռնարկությունների՝ «Ռուսատոմ Սերվիսի» («Русатом Сервис»), «Ռուսատոմ օվերսիզի»  («Русатом Оверсиз»), «Ռոսատոմ-Միջազգային ցանցի» (Росатом – Международная Сеть»), ոլորտում հայտնի բազմաթիվ այլ ընկերությունների ներկայացուցիչները:   Սեմինարը նվիրված էր հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի ժամկետի երկարացման  ծրագրի իրականացմանը և այդ աշխատանքներին հայաստանյան մատակարարների հնարավոր մասնակցությանը։
Սեմինարի առաջին նիստի ընթացքում ելույթով հանդես եկավ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Արեգ Գալստյանը՝ կարևորելով Հայկական ԱԷԿ-ի դերը երկրի անվտանգ էներգամատակարարման գործում: Արեգ Գալստյանը ներկայացրեց էլեկտրակայանի տեխնիկական բնութագիրը, ՀԱԷԿ-ի հուսալիության և արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքների ծրագրերը՝ ընդգծելով ՀԱԷԿ-ի անվտանգության բարձր մակարդակի ապահովման ուղղությամբ միջոցառումների շարունակականության անհրաժեշտությունը։        Ռուսատոմ սերվիս»-ի գլխավոր տնօրեն Ե. Սալկովը ներկայացրեց ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի իրականացման հիմնական փուլերը, ծրագրի ներկայիս վիճակը և դրանում հայկական ձեռնարկությունների մասնակցության հնարավորությունները:
Ծրագրի իրականացումը բաժանված է երկու փուլերի.  առաջին փուլ - էներգաբլոկի սարքավորումների, շինությունների ընդհանուր ուսումնասիրություն և էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացումը նախապատրաստելու վերաբերյալ ծրագրի մշակում,     երկրորդ փուլ - ծրագրի իրականացում, այդ թվում՝ հետազոտական, կարգավորող, վերլուծական, նախագծային, կառուցվածքային, մոնտաժային և շահագործման աշխատանքներ:
Նախատեսվում է աշխատանքներն ավարտել 2019թ-ին: Արդյունքների համաձայն՝ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը կերկարացվի 10 տարով:
Սեմինարի երկրորդ նիստի ընթացքում «Ռոսատոմ» ընկերության ներկայացուցիչները ներկայացրեցին «Ռոսատոմի» գնումների համակարգի վերաբերյալ մանրամասներ, ինչպես նաև պատասխանեցին ներկաներին հետաքրքրող հարցերին, մասնավորապես՝ «Ռոսատոմի» միջազգային ծրագրերում հայկական ձեռնարկությունների մասնակցության հնարավորությունների հետ կապված: Ընթացիկ տարում «Ռոսատոմի» գնումների համակարգի նորմատիվ-իրավական կարգավորման գործընթացում զգալի փոփոխություններ են կատարվել, որոնց համաձայն՝ օտարերկրյա մատակարարները կարող են առավել ազատ մասնակցել ընկերության էլեկտրոնային գնումներին:
Նիստի մասնակիցները վստահեցրին, որ հայ մատակարարներն ու ենթակապալառուները՝ մասնակցելով ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկրարացման ծրագրին, հետագայում կկարողանան մասնակցել նաև Ռոսատոմի կողմից այլ օբյեկտներում իրականացվող աշխատանքներին:

7 октября 2015 года в Ереване состоялся семинар для поставщиков атомной отрасли «Атомекс-Армения». Семинар организован компанией «Росатом – Международная Сеть» при участии Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Армения.В семинаре приняли участие представители Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Армения, Армянской атомной электростанции, ведущие предприятия Армении, работающие в отраслях машиностроения, атомной энергетики, банковском и финансовом секторах. С русской стороны в семинаре приняли участие представители Госкорпорации «Росатом», а также представители дочерних предприятий: «Русатом Сервис», «Русатом Оверсиз», «Росатом–Международная Сеть».
Семинар был посвящен реализации проекта продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС и участию армянских поставщиков в работе по проекту.
В ходе первой сессии выступил заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Арег Галстян, который обозначил роль Армянской АЭС для обеспечения энергобезопасности страны. Арег Галстян представил технические характеристики, демонстрирующие высокий уровень безопасности станции и планы по повышению надежности и эффективности работы АЭС.
Генеральный директор АО «Русатом Сервис» Е.Сальков выступил с презентацией основных этапов реализации проекта продления срока эксплуатации Армянской АЭС, текущего статуса проекта и возможностях участия в проекте предприятий Республики Армения.
Реализация проекта разбита на два этапа. Первый – комплексное обследование оборудования и сооружений энергоблока и разработка программы подготовки энергоблока к дополнительному сроку эксплуатации. Второй – реализация этой программы, включая исследовательские, расчетные, аналитические, проектные, конструкторские, монтажные и пусконаладочные работы.
Завершение работ планируется в 2019 году. По результатам срок эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС будет продлен на 10 лет.
В рамках второй сессии представители Госкорпорации «Росатом» рассказали о системе закупок Росатома, а также ответили на интересующие аудиторию вопросы о возможностях участия армянских предприятий в международных проектах Росатома. В этом году произошли существенные изменения в нормативно-правовом регулировании закупочной деятельности Росатома, по итогам которых иностранные поставщики могут более свободно участвовать в электронных торгах Росатома.
Участники сессии высказали уверенность, что армянские поставщики и субподрядчики, участвуя в проекте по продлению срока эксплуатации Армянской АЭС, смогут в дальнейшем принимать участие в стройках и работах, проводимых Росатомом на других объектах.