Հոկտեմբերի 3-5-ը ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանն այցելել է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն: Այցի շրջանակներում նախարարը հանդիպումներ է ունեցել ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար, ՀՀ և ԻԻՀ միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահ Համիդ Չիթչիանի, ԻԻՀ նավթի նախարար Բիժան Զանգանեի, Իրանի արտահանման զարգացման բանկի նախագահ Ալի Սալեհաբադիի հետ:
Քննարկվել է էներգետիկայի բնագավառում հայ-իրանական համատեղ ծրագրերի իրականցման ընթացքը, մասնավորապես` 2018 թ-ից Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ 3-րդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումից հետո Իրան-Հայաստան գազ-էլեկտրաէներգիայի փոխանակման ծավալների ավելացման հարցը: Քննարակվել են նաև Մեղրի ՀԷԿ-ի ծրագրի, ինչպես նաև Իրանի կառավարության կողմից տրամադրված դրամաշնորհային միջոցներով` Մեղրի և Ագարակ համայնքների գազաֆիկացման ծրագրի հետ կապված հարցեր:
Նախարար Զախարյանը հանդիպել է նաև Իրան-Հայաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման գլխավոր կապալառու իրանական Սանիր ընկերության գլխավոր տնօրեն Սալեհիի հետ:
Նախարարը կարևորել է շինարարական աշխատանքները ժամանակացույցին համապատասխան իրականացնելու և էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը սահմանված ժամկետներում ավարտելու հարցերը:

On October 3-5, the RA Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan has visited the Islamic Republic of Iran.
During the visit, the Minister has held meetings with the Iranian Energy Minister, the co-chair of the Armenian-Iranian Intergovernmental Commission Hamid Chitchian, Iranian Oil Minister Bijan Zangane, the chairman of the Iran's Export Development Bank Ali Salehabadi.
The parties have discussed the Armenian-Iranian Joint Projects’ implementation process in the energy sector, in particular, the issue of increasing of the Iran-Armenia gas-electricity exchange volumes after the construction of of Iran-Armenia high-voltage 3-rd power transmission line, since 2018.
There were discussed also the issues associated with Meghri HPP project, as well as, the issues relating to the gasification program of Meghri and Agarak regions, due to the grant funds provided by the Government of Iran.
The Minister Zakharyan has also met with the CEO of company SUNIR Salehi, the general contractor of the construction of Iran-Armenia 400 kV power transmission line.
The Minister has stressed the importance of the issues of carrying out of the construction works according to the schedule and completing of the construction of the power transmission line within the time limited.