Հուլիսի 14-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի առաջին ռեզիդենտ դեսպան Էյջի Տագուչիին:
Նախարարը շնորհավորել և հաջողություններ է մաղթել Էյջի Տագուչիին՝ Հայաստանում դիվանագիտական աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ: Երվանդ Զախարյանը գոհունակությամբ նշել է, որ Ճապոնիայի կառավարության աջակցությամբ Հայաստանի էներգետիկ համակարգում մեծ արդյունավետությամբ արդեն իսկ իրականացվել են ոլորտի համար կարևորագույն ծրագրեր, մասնավորապես՝ Երևանի համակցված շոգեգազային ցիկլով էներգաբլոկի կառուցման ծրագիրը, SCADA/կապի համակարգի ներդրման և 110 կՎ ենթակայանների վերականգնման ծրագրերը:
Դեսպանի խնդրանքով՝ նախարարը ներկայացրել է էներգետիկ համակարգի ներկա վիճակը, զարգացման հեռանկարներն ու ներդրումային ծրագրերը: Երվանդ Զախարյանը տեղեկացրել է նաև, որ ներկայումս Ճապոնիայի միջազգային զարգացման գործակալության հետ բանակցություններ են վարվում Երևանի ՋԷԿ-ի համակցված շոգեգազային ցիկլով երկրորդ էներգաբլոկի կառուցման վերաբերյալ:
Դեսպան Էյջի Տագուչին իր հերթին նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է Հայաստանում աշխատելը և կարևորել այն հանգամանքը, որ էներգետիկ ոլորտը հայ-ճապոնական տնտեսական համագործակցության հաջողված ոլորտներից է:

On July 14, the RA Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan has received the first Resident Ambassador of Japan to Armenia Eiji Taguchi.
The Minister has congratulated and wished success to Eiji Taguchi for starting his diplomatic mission in Armenia.
Yervand Zakharyan has mentioned with satisfaction, that with the support of the Japanese government a number of projects important for the energy sphere have been implemented with high productivity in the energy system of Armenia, particularly, the construction project of the combined-cycle power plant of Yerevan, the projects of the investment of SCADA communication system and the rehabilitation of 110 KV substations.
The Minister has presented the current situation of energy system, the development prospects and the investment plans at the Ambassador's request.
Yervand Zakharyan has informed also, that the negotiations are currently underway with the Japanese International Development Agency on the construction of the second combined-cycle unit of Yerevan TPP.
The Ambassador Eiji Taguchi has mentioned in his turn, that it is a great honor for him to work in Armenia and has highlited the fact, that the energy sphere is one of the successful spheres of the Armenian-Japanese economic cooperation.