Մարտի 16-ին ՀՀ կառավարությունում, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, E5P հիմնադրամի կառավարիչ Լանդ Անդերսը, ԵՄ Հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան, Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Վիլհելմ Մորտերեն և KFW էներգետիկայի բաժնի ղեկավար Յան Բլումը ստորագրել են էներգետիկ ոլորտին առնչվող երեք ֆինանսական փաստաթուղթ: Մասնավորապես՝ ստորագրվել են Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև <Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց> ֆինանսական պայմանագիրը, <Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց> (Էլեկտրահաղորդման գիծ Հայաստան- Վրաստան և ենթակայան)ծրագրի փոխըմբռնման հուշագիրը և Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև ներդրման համաձայնագիրը / E5P/:
Էներգախնայողությունը և վերկանգնվող էներգետիկան Հայաստանի էներգետիկայի զարգացման ռազմավարական ուղղություններից են և Ներդրման Համաձայնագրի կնքումը կարևոր քայլ է՝ ուղղված էներգետիկայի բնագավառում Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության զարգացմանը:
Համաձայնագրի ստորագրումից հետո E5P հիմնադրամի միջոցները կուղղվեն հանրային տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես` վերականգնվող էներգետիկայի ծրագրերին, համայնքներում ջեռուցման, էներգամատակարարման և լուսավորության էներգախնայող համակարգերի ներդրման ծրագրերին, ինչպես նաև շրջակա միջավարի պահպանության համար կարևոր՝ կեղտաջրերի և կոշտ թափոնների կառավարման և վերամշակման ծրագրերի իրականացմանը:
2009թ. Եվրոպական Միությունում Շվեդիայի նախագահության ժամանակահատվածում ստեղծվել է <Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողություն և շրջակա միջավայր գործընկերություն E5P> հիմնադրամը, որին ի սկզբանե միացել է Ուկրաինան, հետագայում նաև առաջարկվել է արևելյան գործընկեր երկներին՝ Հայաստանին, Վրաստանին, Ադրբեջանին, Մոլդովային: E5P հիմնադրամի դոնորներ են՝ Շվեդիան, Նորվեգիան, Դանիան, Գերմանիան, Չեխիան, Լեհաստանը և այլ երկրներ: Իրականացնող գործակալություններ են՝ Վերակառուցման զարգացման եվրոպական բանկը, Եվրոպական ներդրումային բանկը, Համաշխարհային բանկը, Հյուսիսային շրջակա միջավայրի ֆինանսական կորպորացիան և միջազգային ֆինանսական այլ կազմակերպություններ:
Համագործակցության առաջին փուլում Հայաստանը ներդնելով 1մլն եվրո, կստանա մոտ 20մլն եվրո դրամաշնորհ: Այդ միջոցները պետք է օգտագործվեն ավելի մեծ ներդրումային ծրագրերում: Հայաստանում իրականացվելիք ծրագրերի նպատակն է վերջնական շահառուի՝ ՀՀ քաղաքացու համար տնտեսապես շահավետ դարձնել էներգախնայողության, վերականգնվող էներգետիկայի և շրջակա միջավայրի բարելավման ծրագրերը:
Համաձայնագրի ստորագրումից հետո նախատեսվող ծրագրերը կանցնեն քննարկման փուլ և Հայաստանի կողմից հավանության արժանանալու դեպքում կսկսվի դրանց իրականացումը:
Ստորագրված մյուս երկու կարևոր փաստաթղթերը /<Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց>/ հնարավորություն կտան ավարտին հասցնել էներգետիկայի բնագավառի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող` Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման առաջին փուլի ֆինանսավորման հարցերը:
Այդ ծրագրի հետ կապված` դեռևս 2014 թ. դեկտեմբերին ՀՀ կառավարության և Գերմանիայի զարգացման վարկերի KFW բանկի միջև ստորագրվել էին 2 վարկային համաձայնագրեր` 85.2 մլն եվրո ընդհանուր գումարով: Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ այսօր ստորագրված համաձայնագրի հիման վրա Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման նպատակով կտրամադրվի 10 մլն եվրո այսպես կոչված` «փափուկ վարկ», իսկ Եվրամիության հետ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը կապված է համապատասխան դրամաշնորհ տրամադրելու հետ:
-Աշխատանքներ են տարվում բանկի հետ Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ բարձր լարման գծի երկրորդ փուլի աշխատանքները առաջին փուլի հետ զուգահեռ իրականացնելու ուղղությամբ,- ասել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը և նշել, որ այդ խոշոր ծրագրի իրականացումը կարևոր է ինչպես Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության բարձրացման, այնպես էլ` տարածաշրջանային ինտեգրման տեսանկյունից:
Նախարարը նշել է նաև, որ ՀՀ կառավարության և KFW բանկի միջև համագործակցությունը բավականաչափ արդյունավետ է՝ հատկապես էներգետիկայի բնագավառում: KFW բանկի ֆինանսավորմամբ ամբողջությամբ արդեն իսկ վերազինվել և արդիականացվել են՝ Քանաքեռ ՀԷԿ-ը, Վանաձոր-2, Կամո, Ալավերդի-2 ենթակայանները:
2014 թվականին հաջողությամբ ավարտվել է Գյումրի-2 220 կՎ ենթակայանի ամբողջական վերակառուցման ծրագիրը՝ 14,6 մլն եվրո ծավալով:

On March 16, in the RA government, by the RA Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan, RA Minister of Finance Gagik Khachatryan, E5P Fund manager Anders Lund, Head of EU Delegation Trayan Hristea, Vice President of European Investment Bank Wilhelm Mortere and head of the KFW bank’s Energy Department Jan Blum were signed three energy sector-related financial documents.
In particular, were signed the <Caucasian Electricity Transmission Network> financial treaty, the Memorandum of Understanding on <Caucasian Electricity Transmission Network> (Armenia-Georgia transmission line and substation) Program between the Republic of Armenia and the European Investment Bank, and the Investment Agreement / E5P / between the Energy and Natural Resources of the Republic of Armenia and the European Bank for Reconstruction and Development.
The energy efficiency and renewable energy are part of the strategic directions of Armenia's energy development and the sealing of the Investment Agreement is an important step for the development of Armenia-EU cooperation in the energy sector.
After signing the agreement E5P funds will be directed to the implementation of the projects in various public spheres, particularly the renewable energy projects, heating projects in the communities, energy supply and enlightenment energy-saving systems investment programs, as well as, wastewater and of solid waste management and recycling programs for the protection of the environment.
In 2009, during the Swedish Presidency period of the European Union was created the "Eastern Europe Energy Efficiency and Environment Partnership E5P '' Fund, in which was joined the Ukraine, as well as, joining suggestion was made to Eastern partner countries, Armenia, Georgia, Azerbaijan, Moldova.
The E5P donors are Sweden, Norway, Denmark, Germany, the Czech Republic, Poland and other countries.
The implementing agencies are: The European Bank for Reconstruction and Development, European Investment Bank, the World Bank, the Nordic Environment Finance Corporation and other international financial organizations.
In the first phase of cooperation, investing 1 million Euros, Armenia will be able to receive a grant approximately by 20 million of Euros.
These funds should be used in the greater investment programs.
The aim of the programs implemented in Armenia is to make the energy efficiency, renewable energy and the environmental improvement projects economically profitable for the final beneficiary - the citizens of Armenia.
After the signing of the agreement, the intended projects will pass the discussion phase, and will start their implementation after being approved by Armenian side.
Two other important documents signed /<Caucasian Electricity Transmission Network > / will enable the completion of the first round funding issues of the construction of Armenia-Georgia power transmission line by the capacity of 400 kV, having strategic significance for the energy sector.
In connection with this project still in December 2014, between the RA Government and the German Development and Loan Bank KFW had been signed 2 loan agreements on 85.2 million Euros in total.
Based on the agreement signed today with the European Investment Bank, will be provided so-called "soft loan", about 10 million Euros for the construction of Armenia-Georgia 400 kV power transmission line, and the Memorandum of Understanding signed with the European Union is for the giving of the appropriate grant.
-The works are carried out with the Bank, for the opportunity of parallel implementation of the 2nd phase of the Armenian-Georgian high-voltage 400kV transmission line construction project with the first phase,- said Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan and noted, that the implementation of this large project is important as to increase Armenia's energy security level, both in term of regional integration.
The Minister also has noted, that the cooperation between the RA Government and KFW Bank is sufficiently effective, especially in the energy sector.
Due to the KFW Bank financing the Canaker HPP and Vanadzor-2, Kamo, Alaverdi-2 substations are fully equipped and modernized already.
In 2014, the full reconstruction project of Gyumri-2 substation of 220 kV capacity has been successfully completed, by the volume of 14.6 million Euros.