Մարտի 16-ին ՀՀ կառավարությունում, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, E5P հիմնադրամի կառավարիչ Լանդ Անդերսը, ԵՄ Հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան, Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Վիլհելմ Մորտերեն և KFW էներգետիկայի բաժնի ղեկավար Յան Բլումը ստորագրել են էներգետիկ ոլորտին առնչվող երեք ֆինանսական փաստաթուղթ: Մասնավորապես՝ ստորագրվել են Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև <Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց> ֆինանսական պայմանագիրը, <Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց> (Էլեկտրահաղորդման գիծ Հայաստան- Վրաստան և ենթակայան)ծրագրի փոխըմբռնման հուշագիրը և Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև ներդրման համաձայնագիրը / E5P/:
Էներգախնայողությունը և վերկանգնվող էներգետիկան Հայաստանի էներգետիկայի զարգացման ռազմավարական ուղղություններից են և Ներդրման Համաձայնագրի կնքումը կարևոր քայլ է՝ ուղղված էներգետիկայի բնագավառում Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության զարգացմանը:
Համաձայնագրի ստորագրումից հետո E5P հիմնադրամի միջոցները կուղղվեն հանրային տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես` վերականգնվող էներգետիկայի ծրագրերին, համայնքներում ջեռուցման, էներգամատակարարման և լուսավորության էներգախնայող համակարգերի ներդրման ծրագրերին, ինչպես նաև շրջակա միջավարի պահպանության համար կարևոր՝ կեղտաջրերի և կոշտ թափոնների կառավարման և վերամշակման ծրագրերի իրականացմանը:
2009թ. Եվրոպական Միությունում Շվեդիայի նախագահության ժամանակահատվածում ստեղծվել է <Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողություն և շրջակա միջավայր գործընկերություն E5P> հիմնադրամը, որին ի սկզբանե միացել է Ուկրաինան, հետագայում նաև առաջարկվել է արևելյան գործընկեր երկներին՝ Հայաստանին, Վրաստանին, Ադրբեջանին, Մոլդովային: E5P հիմնադրամի դոնորներ են՝ Շվեդիան, Նորվեգիան, Դանիան, Գերմանիան, Չեխիան, Լեհաստանը և այլ երկրներ: Իրականացնող գործակալություններ են՝ Վերակառուցման զարգացման եվրոպական բանկը, Եվրոպական ներդրումային բանկը, Համաշխարհային բանկը, Հյուսիսային շրջակա միջավայրի ֆինանսական կորպորացիան և միջազգային ֆինանսական այլ կազմակերպություններ:
Համագործակցության առաջին փուլում Հայաստանը ներդնելով 1մլն եվրո, կստանա մոտ 20մլն եվրո դրամաշնորհ: Այդ միջոցները պետք է օգտագործվեն ավելի մեծ ներդրումային ծրագրերում: Հայաստանում իրականացվելիք ծրագրերի նպատակն է վերջնական շահառուի՝ ՀՀ քաղաքացու համար տնտեսապես շահավետ դարձնել էներգախնայողության, վերականգնվող էներգետիկայի և շրջակա միջավայրի բարելավման ծրագրերը:
Համաձայնագրի ստորագրումից հետո նախատեսվող ծրագրերը կանցնեն քննարկման փուլ և Հայաստանի կողմից հավանության արժանանալու դեպքում կսկսվի դրանց իրականացումը:
Ստորագրված մյուս երկու կարևոր փաստաթղթերը /<Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց>/ հնարավորություն կտան ավարտին հասցնել էներգետիկայի բնագավառի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող` Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման առաջին փուլի ֆինանսավորման հարցերը:
Այդ ծրագրի հետ կապված` դեռևս 2014 թ. դեկտեմբերին ՀՀ կառավարության և Գերմանիայի զարգացման վարկերի KFW բանկի միջև ստորագրվել էին 2 վարկային համաձայնագրեր` 85.2 մլն եվրո ընդհանուր գումարով: Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ այսօր ստորագրված համաձայնագրի հիման վրա Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման նպատակով կտրամադրվի 10 մլն եվրո այսպես կոչված` «փափուկ վարկ», իսկ Եվրամիության հետ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը կապված է համապատասխան դրամաշնորհ տրամադրելու հետ:
-Աշխատանքներ են տարվում բանկի հետ Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ բարձր լարման գծի երկրորդ փուլի աշխատանքները առաջին փուլի հետ զուգահեռ իրականացնելու ուղղությամբ,- ասել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը և նշել, որ այդ խոշոր ծրագրի իրականացումը կարևոր է ինչպես Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության բարձրացման, այնպես էլ` տարածաշրջանային ինտեգրման տեսանկյունից:
Նախարարը նշել է նաև, որ ՀՀ կառավարության և KFW բանկի միջև համագործակցությունը բավականաչափ արդյունավետ է՝ հատկապես էներգետիկայի բնագավառում: KFW բանկի ֆինանսավորմամբ ամբողջությամբ արդեն իսկ վերազինվել և արդիականացվել են՝ Քանաքեռ ՀԷԿ-ը, Վանաձոր-2, Կամո, Ալավերդի-2 ենթակայանները:
2014 թվականին հաջողությամբ ավարտվել է Գյումրի-2 220 կՎ ենթակայանի ամբողջական վերակառուցման ծրագիրը՝ 14,6 մլն եվրո ծավալով:

Подписаны международные договоры в пользу развития энергетической сферы
Министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян, министр финансов РА Гагик Хачатрян, руководитель фонда Е5Р Андрес Ланд, руководитель делегации ЕС в РА Траян Христеа, вице-президент Европейского инвестиционного банка Вильгельм Мольтерер, руководитель энергетических и транспортных программ банка развития KfW Ян Блум 16 марта в Правительстве РА подписали 3 финансовых документа в области энергетики.
В частности между правительством РА и Европейским инвестиционным банком были подписаны кредитный договор программы «Кавказская сеть электропередачи», меморандум о взаимопонимании о программе «Кавказская сеть электропередачи» (линия энергоснабжения Армения-Грузия и соответствующая подстанция), инвестиционное соглашение между Министерством энергетики и природных ресурсов РА и EBRD/E5P.
Энергосбережение и возобнавляемая энергетика являются стратегическими направлениями  в  энергетической сфере Армении и подписание Инвестиционного соглашения–это важнейщий шаг направленный на развития сотрудничества Армения - Европейский союз в энергетической сфере.
После подписания соглашения, средства фонда E5P будут направлены, в частности, на программы, касающиеся возобновляемой энергетики, на программы нацелены на отопление в регионах страны, на программы по внедрению энергосберегающих систем в сфере энергоснабжения и освещения, на реализацию программ по сохранению окружающей среды (управление и переработка твердых отходов, сточных вод).
В 2009 году в Европейском союзе был создан “Восточноевропейский фонд энергосбережения и окружающей среды E5P”, к которому вначале присоединились  Украина, потом Армения, Грузия, Азербайджан и Молдова. Донорамы Е5P являются Шведия, Норвегия, Дания. Германия, Чехия, Польша и другие страны.
Совет фонда управляют EBRD, EIB, Всемирный банк, Северный инвестиционный банк и иные международные организаций.
На первом этапе взаимосотрудничества Армения, внедряя 1 млн евро, получит грант в размере приблезительно 20 млн евро. Эти средства должны использоваться в более крупных инвестпрограммах.
После подписания соглашения планируемые программы предварительно должны пройти этап обсуждения и  их реализация начнется после одобрения армянской стороны.
Что касается двух других не менее важных документов (“Кавказская сеть электропередач”), то они позволят довести до финиша первый этап сооружения высоковольтной линии электропередачи Армения-Грузия (400 кВ). В декабре 2014 года правительство Армении подписало два кредитных соглашения с Германским банком KfW на общую сумму в 85,2 млн евро. Благодаря же подписанному сегодня документу на сооружение “армяно-грузинской” линии электропередачи (400 кВ) будет выделено еще 10 млн евро, так называемого “мягкого кредита”, а подписанный с ЕС Меморандум о взаимопонимании связан с предоставлением соответствующего гранта.
Кроме того, как сказал Министр Энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян, с банком рассматривается также возможность финансирования второго этапа сооружения линии. Министр отметил, что претворение в жизнь столь объемной программы крайне важно как с целью поднятия энергобезопасности Армении, так и с точки зрения региональной интеграции.
Министр также отметил, что  сотрудничество между KfW и правительством РA было весьма продуктивным, в частности в энергетическом секторе. При непосредственном участии банка были полностью перевооружены и модернизированы Канакерская ГЭС, подстанции Ванадзор-2, Камо, Алаверди-2. А на 2014 году успешно завершилась и программа полной реконструкции подстанции Гюмри-2 (220 кВ) — объем финансирования составил 14,6 млн евро.