Հանրապետության հարավում մեկնարկել է էլեկտրահաղորդման օդային գծերի շինարարությունը
Հայաստանի հարավում՝ Սիսիանի տարածաշրջանում արդեն սկսվել է  Բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցերի  էներգամատակարարման նոր ենթակառուցվածքների շինարարությունը: Համաշխարհային Բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող այս ծրագրի շրջանակներում կվերակառուցվեն  «Հրազդանի ՋԷԿ-ը «Շինուհայր 220կՎ ենթակայանին միացնող «Նորադուս, «Լիճք, «Վարդենիս, «Վայք և «Որոտան-1 220 կՎ 225,5 կմ երկարությամբ  էլեկտրահաղորդման օդային գծերն ու 725 հենարանները:
Ծրագիրն իրականացվում է Համաշխարհային Բանկի հատկացրած վարկով՝ տարեկան 1,85%  տոկոսադրույքով ու 25 տարի մարման ժամկետով, որից 10 տարին արտոնյալ: Աշխատանքների գլխավոր կապալառուն հնդկական «Կալպատառու Փաուեր Թրանսմիշն ընկերությունն է /պայմանագրի գումարը՝ 27,5 մլն. ԱՄՆ դոլար/, պայմանագրի ժամկետի ավարտը նախատեսված է 2016 թվականի մարտին:
«Նորադուս, «Լիճք, «Վարդենիս, «Վայք և «Որոտան-1 220 կՎ օդային  գծերը հանդիսանում են էլեկտրահաղորդման ցանցի հիմնական օղակներից մեկը: Դրանք միացնում են էլեկտրաէներգիա արտադրող հիմնական կենտրոնները՝ «Հրազդանի ՋԷԿ-ը և «Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիր-ը, և միաժամանակ էլեկտրաէներգիայով են  ապահովում հանրապետության  կենտրոնական-արևելյան շրջանների  սպառողներին:
-Էլեկտրահաղորդման օդային այս գծերը շահագործվում են 1958 թվականից և դրանք վերակառուցելն արդեն անհրաժեշտություն էր, քանի որ հենարանների մետաղն ու բետոնյա հիմքերը քայքայվել էին: Դրանից բացի օդային գծերի անվտանգության գոտում կան բնակելի տներ և այլ կառույցներ, ինչը տեխնիկական կանոնակարգով սահմանված եզրաչափերի խախտում է,- շինհրապարակում լրագրողներին ասել է «Բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցեր ՓԲԸ-ի տնօրեն Արամ Անանյանը:
Նրա խոսքով իրականացվող ծրագրի արդյունքում կբարձրանա «Կամո, «Լիճք, «Եղեգնաձոր, 220կՎ ենթակայաններից սնվող սպառողների էլեկտրամատակարարման հուսալիությունը, կավելանա էներգահամակարգի կայունությունը, կմեծանա էլեկտրահաղորդման գծերի թողունակությունը և հուսալիությունը Իրանական համակարգի հետ զուգահեռ աշխատանքի ժամանակ: Դրանից բացի՝ զգալիորեն կնվազեն էլեկտրաէներգիայի կորուստները նշված գծերում:
-Այսօրվա դրությամբ ձեռք են բերվել 190 համայնքային, 41 պետական ու մասնավոր սեփականության հողեր, ընդհանուրը՝ 231 հողակտոր: Կատարվել է հողանջատում 152 համայնքային և պետական հողերի համար: Արդեն կնքվել են համապատասխան պայմանագրեր ենթակապալառուների հետ: Կատարվել են 9 հենարանների հիմքերի տեղակայում և գործարանային պատրաստման եղանակով արտադրվել են 43 հենարանների հիմքեր,-ասել է Արամ Անանյանը:- Յուրաքանչյուր օր պետք է կառուցվի 2 հենարան՝ ծրագիրը ժամանակին ավարտելու համար, այնպես որ հնդիկ շինարարները հապաղելու ժամանակ չունեն:
Հնդկական «Կալպատառու Փաուեր Թրանսմիշն ընկերության ներկայացուցիչ Դհավալ Սուլեի խոսքով՝ իրենց ընկերությունը էլեկտրահաղորդման գծերի մոնտաժային աշխատանքի մեծ փորձ ունի և համարվում է այդ ոլորտի լավագույններից մեկը:
50 տարվա աշխատանքային  փորձ ունեցող ընկերությունն ավելի քան 25 երկրներում էլեկտրահաղորդման գծերի կառուցման շինաշխատանքներ է իրականացրել:                                                                                                           Հայաստանում  առաջին անգամ են աշխատում, բայց Դհավալ Սուլեի հավաստմամբ՝ իրենք բարձր լեռնային գոտիներում աշխատելու փորձ են ձեռք բերել Ուրուգվայում, ուստի Հայաստանի լեռներում առանձնապես մեծ դժվարությունների առաջ չեն կանգնում:
-Մարտին Սիսիան կժամանի հնդիկ շինարարների մի խումբ ևս: Ընդհանուր առմամբ շինարարությանը կմասնակցեն մոտ 300 հնդիկներ: Չնայած բնակլիմայական պայմանների դժվարություններին մենք անելու ենք ամեն ինչ՝ ծրագիրը նախանշված ժամանակում ավարտելու համար,- ասել է Դհավալ Սուլեն:                                                                                                              «Բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի տնօրեն Արամ Անանյանի տեղեկացմամբ՝ «Էլեկտրամատակարարման հուսալիություն» ծրագրի շրջանակներում վերակառուցվելու են նաև էներգահամակարգի կարևոր երկու՝ Շինուհայր և Հրազդան ենթակայանները, որոնք մաշվածության ու քայքայման հետևանքով այսօր լիարժեք չի կարողանում իրականացնել իր գործառույթները:
-Շինուհայր ենթակայանը սպասարկում է ամբողջ տարածաշրջանը, այստեղից էլեկտրամատակարարումը շարունակվում է դեպի Մեղրի, որտեղից էլ հասնում է Իրան: Այսինքն, ենթակայանը շատ կարևոր գործառույթ է իրականացնում և դրա վերակառուցումն ու արդիականացումը հրատապ է: Վերակառուցման ծրագրով ենթակայանը կհզորացվի, սարքավորումները կնորացվեն ու կավտոմատացվեն՝ համապատասխանեցվելով ժամանակակից չափորոշիչներին:
Արդյունքում կունենանք 400 ԿՎ հզորությամբ ենթակայան, որպիսին Հայաստանում դեռևս չկա, ասել է Արամ Անանյանը:

In the South of the Republic has Started the Construction of the Power Transmission Air Lines
The construction of the new power supply infrastructure of High Voltage Electrical Networks has already begun in the south of Armenia, in the Sisyan region.
Under this program funded by the World Bank, will be reconstructed  the "Noradus" “Lichk “, "Vardenis’’ and "Vorotan -1” power transmission air lines with 220 kV capacity and 225.5 km length connecting the "Hrazdan TPP" with Shinuhayr substation and  725 pillars.
The program implemented by the loan provided by the World Bank, with the annual interest rate of 1.85% and 25 years maturity period, of which 10 years preferential.
The main contractor of works is the Indian "Kalpataru Power Transmission” Company / Treaty amount 27.5 million. US Dollars /, the date of treaty completion is scheduled for March 2016.
The "Noradus" “Lichk “, "Vardenis’’ and "Vorotan -1” power transmission air lines are the key links in the chain.
They join the main electricity generating centers - "Hrazdan TPP” with the “Worotan HPP Cascade”, and at the same time, provides electricity to consumers of the central-eastern regions.
This power transmission air lines are exploited since 1958 and they have already a need for reconstruction, as the metals of pillars and concrete foundations were decayed.
Besides, there are residential houses and other structures in the security zone of the air lines, which is a violation of the dimensions of Technical Regulation, told the Director of the “High Voltage Electric Networks” CJSC Aram Ananyan in the construction site.
According to him, in the result of the implementing of the project will increase the reliability of power supply of consumers feeding from the "Kamo", “Lichk”, "Eghegnadzor”, 220 kV substations, will increase the stability of energy system, will grow the capacity and reliability of power transmission lines during the parallel work with the Iranian system.
In addition, significantly will decrease the electricity losses in listed lines.
- As of today, there were obtained 231 pieces of land, of which 190 of the community and 41 of state and private ownership.
There were made 152 land disconnections for community and public lands.
It have been concluded the appropriate agreements with the subcontractors.
There was made installation of grounds of 9 pillars, as well as, were produced 43 grounds of pillars by the factory producing methods, has said Aram Ananyan.
-It will be built 2 pillars every day to finish the program in time, so the Indian constructors have no time to delay.
According to the representative of the Indian "Kalpataru Power Transmission” company Dhaval Soule, their company has an extensive experience in  mounting work of the power transmission lines, and is considered to be  one of the best in this sphere.
The transmission lines building works are carried out by the company with 50 years of work experience in more than 25 countries.
They are working in Armenia for the first time, but as Dhaval Soule said, they have gained working experience in the high mountain areas of Uruguay, so they do not faced with particularly great difficulties in the mountains of Armenia.
- Another group of Indian builders will arrive to Sisyan in March.
Overall in the construction will take part about 300 Indians.
Although the difficulties of the climatic conditions, we will do our best for the completion of project in predetermined time, has said Dhaval Soule.
As informed the "High-Voltage Electrical Networks" Company's Director Aram Ananyan, in the framework of the "Electricity Supply Safety" program will be reconstructed two important substations of the energy system Shinuhayr and Hrazdan, which are unable to carry out their functions fully because of the wear and tear and decay.
-The Shinuhayr substation serves the entire region: From here the power supply continues to Meghri, from where it comes to Iran. That is, the substation fulfills a very important function and its reconstruction and modernization is urgent.
By the reconstruction project the substation will be reinforced and the equipments will be renovated and automated, in compliance with modern standards.
As a result, we will have a substation with a capacity of 400 kV, like of which there is no in Armenia yet, has said Aram Ananyan.