Գերմանիայում քննարկվել են էներգետիկ ծրագրերը
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախա­րար Երվանդ Զախարյանը,  փետրվարի 27-ին, Գերմանիա կատարած այցի ընթացքում հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Վերականգնման վարկերի բանկի (KFW) խորհրդի անդամ Ռոլանդ Զիլլերի և Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի ու Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Եվա Վիտտի հետ: Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են KFW բանկի  ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերի ընթացքը, մասնավորապես՝ Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման ծրագրի երկրորդ փուլը ավելի վաղ ժամկետ տեղափոխելու և առաջին փուլին զուգահեռ իրականացնելու  հարցերը:
Զրուցակիցները կարևորել են  Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը, ինչը մեծ նշանակություն ունի էլեկտրաէներգետիկ համակարգերի տարածաշրջանային ինտեգրման առումով: 2014 թվականի դեկտեմբերի 9-ին KfW բանկի, ՀՀ ֆինանսների նախարարության և «ԲԷՑ» ՓԲԸ-ի միջև կնքվել են «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց I (Հայաստան-Վրաստան հաղորդիչ գիծ/ենթակայաններ)» ծրագրի վարկային և ծրագրային համաձայնագրեր` 75 մլն եվրո և 10,2 մլն եվրո գումարի չափով: Շրջանառվում է Եվրոպական Ներդրումային Բանկի (EIB) կողմից ծրագրի համաֆինանսավորման 10 մլն եվրոյի վարկային համաձայնագիրը: Ծրագրում նախատեսվում է նաև դրամաշնորհային ներդրում ՝ մինչև 10 մլն եվրոյի չափով, որը կհատկացվի Եվրամիության Հանձնաժողովի կողմից Հարևանության Ներդրումային Գործիքի (“NIF”) ներքո:
Այդ ծրագրի նպատակն է միացնել հայկական և վրացական էներգահամակարգերը` վրացական սահմանի մոտ` Այրումում (Հայաստան) տեղակայվող 500/400/220 կՎ բարձր լարման հաստատուն հոսանքի փոխակերպիչ կայանով (վերջնական հզորությունը 1050 ՄՎտ): Հայաստան Վրաստան և Իրան-Հայաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման օդային գծերի միացման նպատակով Հրազդանի տարածաշրջանում նախատեսվում է կառուցել նաև 400/220 կՎ լարման ենթակայան:                                                                      Էլեկտրահաղորդման գծի կառուցմամբ զգալիորեն կխթանվի էներգետիկայի բնագավառում տարածաշրջանային փոխշահավետ համագործակցության զարգացումը, ինչպես նաև կստեղծվի նախապայման` ԱՊՀ երկրների էլեկտրաէներգետիկական համակարգի հետ զուգահեռ աշխատանք կազմակերպելու համար:
Նախարար Երվանդ Զախարյանը շնորհակալություն է հայտնել ԳԴՀ կառավարությանը և KFW բանկին՝ Հայաստանի էներգետիկ բնագավառի ծրագրերի իրականացմանն աջակցելու համար և նշել, որ էներգետիկայի զարգացման ռազմավարության մեջ նախանշված կարևորագույն շատ ծրագրերի իրականցումը նախատեսվում է նաև Հայաստանի և Գերմանիայի կառավարությունների համագործակցության շրջանակներում, KFW բանկի խողովակներով ստացվող միջոցներով:
Ռոլանդ Զիլլերն իր հերթին նշել է,  որ Հայաստանը կարևորագույն գործընկեր է իրենց համար, իսկ էներգետիկ բնագավառը՝ KFW բանկի  ֆինանսավորման առանցքային ուղղություններից մեկը:  Գերմանիա կատարած այցի շրջանակներում նախարար Երվանդ Զախարյանը հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության  տնտեսության և էներգետիկայի դաշնային նախարարության պետքարտուղար Ուվե Բեկմայերի հետ: Քննարկվել են էներգետիկայի բնագավառում հայ-գերմանական համագործակցության վերաբերյալ հարցերը: Երվանդ Զախարյանը ներկայացրել է Հայաստանի էներգետիկ համակարգի ընթացիկ իրավիճակը և զարգացման հեռանկարները: Պետքարտուղար Ուվե Բեկմայերը ևս բարձր է գնահատել էներգետիկայի բնագավառում հայ-գերմանական համագործակցությունը:  Զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են, որ տնտեսական համագործակցության հայ-գերմանական միջկառավարական հանձնաժողովի շրջնակներում երկու երկրների միջև համագործակցությունը բավական արդյունավետ է:    Նախարար Երվանդ Զախարյանը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարությանը՝ ՀՀ էներգետիկայի բնագավառում իրականացված և նախատեսվող ծրագրերին շարունակական աջակցության համար:   Ուվե Բեկմայերը նշել է, որ ԳԴՀ  տնտեսության և էներգետիկայի դաշնային նախարարությունը կաջակցի  Հայաստանին՝  վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում ներգրավել նաև գերմանական ընկերություների  ներդրումները:

02.03.2015 The Energy Projects were Discussed in Germany
On February 27, the RA Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan, during his visit to Germany has met with the member of the Council of German Federal Development Credit Bank (KFW) Roland Ziller and with the regional director of Eastern Europe, Caucasus and Central Asia Eva Witt.
During the meeting there were discussed KFW Bank-financed projects implementing process, in particular, the opportunity of parallel implementation of the 2nd phase of the Armenian-Georgian high-voltage 400kV transmission line construction project with the first phase.
The sides have noted the importance of Armenia-Georgia 400 kV power transmission line construction, which is of great importance for the regional integration process of energy systems.
On 9 December 2014, between the KFW bank, the RA Ministry of Finance and the "High Voltage Networks" CJSC were signed the loan and project agreements of the "Caucasian transmission network I (Armenia-Georgia transmission line / substations)" program, by the amounts of 75 million and 10.2 million Euros.
It is circulating the issue of 10 million Euros loan Agreement on project co-financing by the European Investment Bank (EIB).
The program also provides for the grant investment, up to 10 million Euros, which will be provided by the EU's Commission, under the “Neighbourhood Investment Facility ("NIF").
This project aims to connect the Armenian and Georgian energy systems near Georgian border in Ayrum (Armenia) by the installed 500/400/220 kV high-voltage constant power converter station (the final capacity of 1050 MW).
It is planned to build of 400/220 kV capacity substation in Hrazdan region with the aim of connecting the Armenia- Georgia and Iran-Armenia overhead power lines of 400 kV.
The construction of the power transmission line will significantly promote the regional mutually beneficial cooperation in the energy sector, as well as will be set up precondition for organizing the parallel working with the energy system of CIS countries.
The Minister Yervand Zakharyan thanked the Government of German Federal Republic and KFW Bank for supporting to implementation of Armenia's energy sector projects and noted, that the implementation of many important programs outlined in the energy development strategy is also scheduled in the framework of cooperation between the Governments of Armenia and Germany, by the KFW Bank’s assets.
Roland Ziller has noted in his turn, that Armenia is an important partner for them, and the energy sector is one of the key directions of KFW Bank financing.
During his visit to Germany, the Minister Yervand Zakharyan has met with the State Secretary of the Federal Ministry of Economy and Energy of the Federal Republic of Germany Uve Bekmayer.There were discussed the issues concerning the Armenian-German cooperation in the energy sector.
Yervand Zakharyan has presented the current situation and prospects of development of Armenia's energy system.
The State Secretary Uve Bekmayer also highly appreciated the Armenian-German cooperation in the energy sector.
The interlocutors have noted with satisfaction that the cooperation within the framework of the Armenian-German Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the two countries is rather effective.
The Minister Yervand Zakharyan thanked the Government of Germany for continuous support to the implemented and intended projects in the energy sector.
Uve Bekmayer has noted, that the Federal Ministry of Economy and Energy of the German Federal Republic will support to Armenia to involve the investments of German companies’ in the renewable energy sector as well.