Արեւային էներգիայի սակագինը մրցունակ կլինի.Հայկ Հարությունյան
Վերականգնող էներգիայի եւ Հայաստանում դրա զարգացման վերաբերյալ Մեդիամաքսը զրուցել է ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանի հետ:
- Հայաստանը բավականին մեծ սեփական վերականգնվող էներգիայի պաշարներ ունի, որոնց օգտագործումը թույլ կտա բավարարել 2025թ էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի մինչեւ 30%-ը: Այդ պաշարների ո՞ր մասն է օգտագործվում եւ ի՞նչ քայլեր են արվում դրանց առավել արդյունավետ օգտագործման ուղղությամբ:
- Հայաստանի  էլեկտրաէներգիայի արտադրության 30 տոկոսից ավելին մենք արդեն ապահովում ենք վերականգնվող աղբյուրներից: Վերականգնվող էներգիայի  ոլորտում այսօր Հայաստանում օգտագործվում են հիմնականում հիդրոռեսուրսները: Մենք ունենք 162 փոքր ՀԷԿ, ինչպես նաեւ երկու խոշոր հիդրոէլեկտրակայանների համալիրները՝ Սեւան-Հրազդան ու Որոտան ՀԷԿ-երի համալիրներ: Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունը, որպես քաղաքականություն մշակող մարմին, մի շարք ծրագրեր է իրականացնում եւ նախատեսում իրականացնել՝ Հայաստանում վերականգնվող էներգիայի զարգացման ուղղությամբ մինչեւ 2025 թվականը, եւ վստահեցնում եմ, որ մոտ ապագայում մենք կունենանք այսօրվա էներգահամակարգից շատ տարբերվող էներգահամակարգ:
- Նշեցիք, որ ներկայում վերականգնվող էներգետիկ պաշարներից ամենաշատն օգտագործվում են հիդրոպաշարները: Ի՞նչ ճանապարհով է հնարավոր իրագործել հիդրուժի ողջ իրացումը:
- Նախագծային հզորությունների համաձայն, ներկայում փոքր ՀԷԿ-երից պետք է ստանայինք  830 մլն կիլովատ/ժամ էլեկտրաէներգիա, բայց անցած տարի ստացել ենք 685 մլն կիլովատ /ժամ, ինչը նշանակում է, որ այս ոլորտում որոշակի խնդիրներ ունենք: Խնդիրները տարբեր են՝ տեխնոլոգիական, բնապահպանական եւ տնտեսական: Էներգետիկայի նախարարությունը պատասխանատու է ոլորտի քաղաքականության մշակման համար եւ ցավոք չունի բավարար վերահսկման մեխանիզմներ՝ չարաշահումների դեպքում պատժելու կամ լավ աշխատանքի դեպքում խրախուսելու համար:
Երբ հետադարձ հայացքով վերլուծում ենք առկա վիճակը, երեւի ճիշտ կլիներ գործընթացի սկզբում տեխնիկական ստանդարտները համապատասխանեցնել միջազգային փորձին, եւ թույլ չտալ, որ փոքր ՀԷԿ-երի ներդրողները տեղադրվող սարքավորումներն ընտրեին իրենց հայեցողությամբ: Այսօր արդեն մենք այդ գործընթացը սկսել ենք եւ կարգավորում ենք  ոլորտի իրավական եւ տեխնիկական դաշտերը: Փոքր հիդրոէներգետիկայի քանակական զարգացումն ապահովել ենք: Այսօր մեր խնդիրը որակական զարգացումն է: Նշեցի, որ ունենք 162 փոքր ՀԷԿ եւ մոտ 60-ը ստացել է կառուցման լիցենզիա: Դրանց շինարարությունից հետո կունենանք  փոքր ՀԷԿ-երի կողմից արտադրված մոտ 1 մլրդ ԿՎ/ժամ էլեկտրաէներգիա, որը կբավարարի մեր ընդհանուր պահանջարկի մոտ 15 տոկոսը:
Պետք է հաշվի առնել նաեւ, որ էլեկտրաէներգիայի թերարտադրության համար կան  օբյեկտիվ պատճառներ՝ օրինակ, ջրային ռեսուրսի պակասելու հանգամանքը, ինչը հիմնականում կախված է կլիմայի փոփոխությունից եւ ռեսուրսի ոչ ճշգրիտ գնահատականներից: Դրա համար մեր ջրային ռեսուրսները վերագնահատելուց հետո միայն կարելի է հստակ հաշվարկել հիդրոէներգետիկայի ներուժը Հայաստանում:
Նշեմ նաեւ, որ  Հայաստանի փոքր հիդրոէներգետիկայի զարգացման փորձը միջազգային ասպարեզում համարվում է բավականին հաջողված եւ շատ երկրներ փորձում են ընդօրինակել այն:
- Ներկայումս էներգետիկ նպատակներով խոշոր գետերից մեզանում չեն օգտագործվում Դեբեդ գետը իր Ձորագետ վտակով եւ Արաքսը: Ծրագրեր կային այս գետերի վրա ՀԷԿ-էր կառուցել: Ե՞րբ դրանք կյանքի կկոչվեն:
- Հարավում նախատեսվում է Մեղրի ՀԷԿ-ի կառուցումը՝ իրանական կողմի հետ համատեղ: Ծրագրի նախնական կառուցվածքը հետեւյալն է. իրանական կողմը կատարում է ներդրում, կառուցում է ՀԷԿ-ը, շահագործում 15 տարի՝ իրացնելով էլեկտրաէներգիան, իսկ 15 տարի հետո փոխանցում այն հայկական կողմին՝ որպես սեփականություն, ինչն ընդունված ձեւ է  միջազգային պրակտիկայում: Սկզբում նախատեսվում էր 131 ՄՎ հզորություն կամ տարեկան մոտ 800 մլն ԿՎ/ժամ էլեկտրաէներգիայի արտադրություն, սակայն վերջերս իրանական կողմն առաջարկել է կառուցել 100 ՄՎ հզորությամբ կայաններ՝ պատճառաբանելով ջրային ռեսուրսի նվազումը:
Հյուսիսում ունենք չօգտագործված ռեսուրս՝ երկու միջին չափի ՀԷԿ-երի ծրագիր՝ Լոռի-Բերդը եւ Շնողը՝ 60 եւ 70  ՄՎ նախնական նախագծային հզորությամբ: Ներկայումս բանակցություններ ենք վարում ներդրողների հետ եւ քայլեր ենք ձեռնարկում ներդրումային փաթեթները թարմացնելու համար: Նախատեսվում է, որ ներդրումային ծրագրերի պատրաստ լինելուց հետո կհայտարարենք միջազգային մրցույթ եւ լավագույն պայմաններ առաջարկող ներդրողին կառուցապատման  լիցենզիա կտրվի: Այս ծրագրերը շատ կարեւոր են մեր էներգահամակարգի  համար, քանի որ հյուսիսում շատ արտադրող կայաններ չունենք:
-Արեւային էներգիայի օգտագործման մասին ի՞նչ կասեք: Վերականգնվող էներգետիկ այս ռեսուրսը որքանո՞վ է արդյունավետ օգտագործվում մեզանում:
- Հայաստանում արեւի էներգիայի մեծ ներուժ ունենք: Արեւային ռեսուրսի օգտագործման հիմնական խնդիրը մինչ այսօր եղել է այդ ոլորտի կապիտալ ներդրման չափը: Վերջին տասը տարիների ընթացքում արեւային ֆոտովոլտայիկ էլեմենտների գինն էապես նվազել է, եւ այսօր տնտեսապես շատ շահավետ է արեւային կայանների կառուցումը: Վերջին 4 տարում այն շուրջ 80 տոկոսով ավելի մատչելի է դարձել: Տարբեր երկրներում արեւային կայաններն արդեն իսկ մրցակցում են ավանդական ջերմային կայանների հետ:
Մենք մշակել ենք հստակ ծրագրեր արեւային էներգետիկայի զարգացան համար: Տարբեր  չափումների համաձայն, գիտենք, որ Հայաստանում կա 6-7 հազար ՄՎ-ի ներուժ, սակայն չենք ուզում, որ վարելահողերն ու գյուղատնտեսական նշանակության հողերը ծածկեն ֆոտովոլտայիկ էլեմենտերով: Նախնական  գնահատականների համաձայն, կարելի է գյուղատնտեսության համար ոչ պիտանի  հողատարածքների վրա կառուցել գրեթե 1000 ՄՎ հզորության կայաններ: Առաջին փուլում կկառուցենք 30-50 ՄՎ՝ հասկանալու համար Հայաստանում այդ տեխնոլոգիաների կիրառման յուրահատկությունները, կլիմայական ազդեցությունը: Դրա համար մեզ պետք է փորձարկման շրջան, որն այս տարի ենք նախատեսում:
Հայաստանի  6 տարբեր կետերում կտեղադրենք արեւային ռեսուրսը գնահատող մետեոկայաններ, որոնց սնուցման աղբյուրը լինելու են ֆոտովոլտայիկ էլեմենտերը: Շուրջ մեկ տարի ուսումնասիրություններ ենք կատարելու միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ, որի արդյունքում կկազմենք ներդրումային ծրագրեր ու մրցույթ կհայտարարենք: Այնուհետեւ կընտրենք ներդրողներ ու նրանց կտանք լիցենզիաներ՝ արեւային կայան կառուցելու համար:
Մրցույթի հիմնական չափանիշը լինելու է կիլովատի ցածր գինն ու կայանի արդյունավետությունը: Այս ամենի արդյունքում ուզում ենք ստանալ 1 կիլովատի այն իրական գինը, որը կիրառելի է Հայաստանի համար: 2015-2016 թվականների ընթացքում կապացուցենք, որ մեր ռեսուրսն այնքան լավն է, որ կարող ենք  ունենալ արեւից ստացվող էլեկտրաէներգիայի 1 կիլովատի համար սահմանված ռեկորդային ցածր գին: Համոզված եմ, որ արեւային էներգիայի սակագինը մրցունակ կլինի ջերմային էներգիայից ստացվող սակագնի հետ կամ, նույնիսկ, ավելի ցածր կլինի:
Արեւային ջրատաքացուցիչները արդեն սկսել են բավականին լայն տարածում ունենալ նաեւ կենցաղում: Այդ տաքացուցիչները տեղադրելով՝ կարող եք խնայել տաք ջրի վրա ծախսվող գումարների մոտ 80 տոկոսը եւ ներդրման հետգնումն  ապահովել 3-5 տարում: Հատուկ այս տեխնոլոգիաների համար հայաստանյան բանկերը  շատ լավ ֆինանսավորման պայմաններ են առաջարկում, որոնք, համոզված եմ, առաջիկայում ավելի շահավետ եւ նպատակային կդառնան: Մեր նպատակն է այնպիսի պայմաններ  ստեղծել Հայաստանում, որ ամեն տանիք դառնա էներգիա արտադրող միկրո-կայան: Դրա փորձը աշխարհում կա եւ վստահ եմ, որ մի քանի ճիշտ քայլերից հետո, մեր մոտ էլ այդ գործընթացը շուտով մեծ թափով առաջ կգնա:
- Ձեր գերատեսչությունը որքանո՞վ է բաց վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսների օգտագործման ճանապարհների վերաբերյալ ծրագրեր ունեցող անձանց, մասնավոր հատվածի հետ համագործակցելու հարցում:
-Մենք շատ բաց ենք համագործակցության համար: Ներդրողների, ֆինանսական կառույցների հետ հանդիպումներն ամենօրյա բնույթ են կրում: Կարծիքներ եւ առաջարկներ ենք լսում բոլոր կողմերից: Լավ ծրագրեր շատ կան եւ մենք մեր հնարավորությունների շրջանակում սատար ենք կանգնում դրանց: Սակայն, ցավոք, պետք է նաեւ արձանագրեմ, որ Հայաստանում հեղափոխական գյուտեր դեռ չեմ տեսնում: Ինձ մոտ եղել են շատ գիտնականներ, որոնք ներկայացրել են տարբեր ծրագրեր, սակայն գրեթե ոչ մեկը փորձաշրջան չեն անցել, հիմնականում պատենտավորված չեն եւ հեղինակներն իրենք էլ չգիտեն՝ ինչպիսի աջակցություն են ակնկալում:
Իհարկե, եղել են լավ գաղափարներ, լավ ծրագրեր ունեցող ընկերություններ, որոնք էներգետիկայի նախարարության եւ այլ կառույցների հետ համատեղ ծրագրերի շրջանակներում ստանում են գրանտներ՝ փորձանմուշներ պատրաստելու համար: Հուսով ենք, որ հետագայում ավելի կիրառական առաջարկներ կունենանք մասնավոր սեկտորի կողմից:
- Քամու էներգիայի մասին  ի՞նչ կասեք:
-Մենք ունենք բավական լավ քամու ռեսուրս, ինչը, սակայն, հիմնականում բարձր լեռնային տարածքներում է: Այդ հանգամանքը որոշակի լոգիստիկ բարդություններ է առաջացնում: Քամուց էներգիա ստանալու համար անհրաժեշտ մեծ չափերով ու  հզորությամբ (2 մեգավատ եւ ավել) հողմակները գրեթե անհնար է հասցնել անհրաժեշտ վայրերը: Այդ պատճառով պետք է մեր աշխարհագրական առանձնահատկությունները հաշվի առնվեն ներդրողների կողմից: Մեր մասնավոր եւ պետական հատվածի ընկերությունները ներդրումային ծրագրեր ունեն իրանցի, լեհ եւ չինացի ընկերությունների հետ: Եթե հնարավոր լինի դրանք իրականություն դարձնել, ապա կունենանք մոտ 200 մեգավատ հզորությամբ հողմակայաններ մոտակա տարիների ընթացքում: Մեր նախարարությունը ստեղծել է քամու քարտեզ, որը շատ օգտակար գործիք է ներդրողի համար: Ունենք նաեւ հաստատված սակագին եւ արտադրված ամբողջ էներգիայի 20 տարվա պարտադիր գնման պայման:
- Վերջերս Աբու Դաբիում մասնակցել եք Վերականգնվող էներգիայի միջազգային գործակալության (IRENA) ասամբլեայի hինգերորդ նիստին, որի ժամանակ ներկայացրել եք  Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի ներուժը: Ի՞նչ արդյունքներ կարելի է սպասել այդ հանդիպումներից եւ արդյո՞ք դրանք կարող են դիտվել որպես համագործակցության նոր հնարավորություններ:
-Հանդիպումներից լավատեսական տպավորություն ստացա: Քննարկումները ցույց տվեցին, որ միջազգային շուկայում անգամ  նավթի նվազող գները չեն կարող խանգարել վերականգնող էներգետիկայի զարգացմանը: Կարծում եմ, հանդիպումների արդյունքները երկար սպասեցնել չեն տա:
Հայաստանը պետք է զարգացնի վերականգնող էներգետիկան: Այլընտրանք պարզապես չունենք: Ոչ նավթ ունենք, ոչ էլ գազ: Մեկ անգամ եւս նշեմ, որ այս ոլորտում մեր միակ խնդիրը մինչ օրս եղել է սարքավորումների բարձր գինը: Մենք չէինք կարող մեզ թույլ տալ այնպիսի տեխնոլոգիաների կիրառում, որոնք բացասաբար կազդեին էլեկտրաէներգիայի սպառողական սակագնի վրա: Մեր բնակչությանը մատչելի էլեկտրաէներգիայով ապահովելը մեր բոլորի գերագույն խնդիրներից է: Այսօր այս բնագավառում կա աննախադեպ էժանացում ու արդյունավետության բարձրացում, եւ մենք պետք է օգտվենք այդ հնարավորությունից: Մեր նպատակն է ստեղծել անվտանգ, կայուն, անկախ եւ ինքնաբավ էներգետիկ համակարգ:

Айк Арутюнян: тарифы на солнечную энергию будут конкурентными
Медиамакс побеседовал с заместителем министра энергетики и природных ресурсов Армении Айком Арутюняном о возобновляемой энергии и перспективах ее развития в Армении.
- У Армении есть немалые запасы возобновляемой энергии, использование которых позволит удовлетворить до 30% спроса на энергию в 2025 году. Какая часть этих ресурсов используется и какие шаги предпринимаются для более эффективного использования?
- Более 30% производства электроэнергии в Армении уже обеспечивается за счет возобновляемых ресурсов. В области возобновляемой энергетики сегодня в Армении в основном используются гидроресурсы. У нас есть 162 малых ГЭС, а также два крупных комплекса гидроэлектростанций – Севан-Разданский и Воротанский. Министерство энергетики и природных ресурсов как структура, разрабатывающая политику, уже осуществляет и планирует реализацию ряда программ по развитию возобновляемой энергетики в Армении до 2025 года. Уверяю, в ближайшем будущем у нас будет энергетическая система, сильно отличающаяся от нынешней.
- Вы отметили, что в настоящее время из возобновляемых ресурсов наиболее активно используются гидроресурсы. Как можно обеспечить использование всего гидропотенциала?
- Согласно проектным мощностям, к настоящему время от малых ГЭС мы должны были получать 830 млн кВт/ч. В прошлом году мы получили 685 млн кВт/ч, и это  означает, что у нас есть некоторые проблемы в данной сфере. Проблемы разные – технологические, экологические, экономические. Министерство энергетики ответственно за разработку политики в данной области и, к сожалению, не обладает достаточными контрольными механизмами, чтобы наказывать за злоупотребления и поощрять за хорошую работу.
Если оглянуться и проанализировать нынешнюю ситуацию, наверно, было бы правильным в начале процесса привести технические стандарты в соответствие с международным опытом и не позволять, чтобы инвесторы малых ГЭС самостоятельно выбирали оборудование для станций. Сегодня мы уже начали этот процесс и готовим юридическую и техническую платформы. Мы уже обеспечили количественное развитие малой гидроэнергетики, сегодня наша задача – качественное развитие. Я отметил, что у нас есть 162 малых ГЭС и еще примерно 60 получили разрешения на строительство. После их строительства малыми ГЭС в Армении будет вырабатываться примерно 1 млрд кВт/ч электроэнергии. Это обеспечит примерно 15% от общей потребности.
Следует учитывать, что существуют и объективные причины для недопроизводства электроэнергии. Например, сокращение водных ресурсов, что в основном обусловлено изменениями климата, а также неверной оценкой ресурсов. Точно рассчитать гидроэнергетический потенциал Армении мы сможем только после переоценки ресурсов.
Отмечу также, что опыт развития гидроэнергетики в Армении считается достаточно успешным, и многие страны стараются повторить его.
- В настоящее время из крупных рек в энергетических целях не используются Дебед с притоком Дзорагет и Аракс. Есть ли планы по строительству ГЭС на этих реках, и когда они будут реализованы?
- На юге планируется строительство Мегринской ГЭС, совместно с иранской стороной. Предварительная структура программы такова: иранская сторона осуществляет инвестиции, строит ГЭС, эксплуатирует ее 15 лет, самостоятельно реализуя электроэнергию, а через 15 лет передает станцию в собственность армянской стороне. Это общепринятая в мире практика. Сначала предусматривалась мощность 131 мВт, или ежегодная выработка энергии 800 млн кВт/ч. Однако в последнее время иранская сторона предложила построить станции мощностью 100 мВт, объясняя это сокращением водных ресурсов.
На севере у нас есть неиспользуемые ресурсы: программа по двум ГЭС средней мощности - Лори-Берд и Шнох с предварительной проектной мощностью 60 и 70 мВт. В настоящее время мы ведем переговоры с инвесторами и работаем над обновлением инвестиционных пакетов. После того, как пакет будут готовы, мы объявим международный конкурс и предоставим лицензию на строительство инвестору, предложившему наилучшие условия. Эти программы очень важны для нашей энергетической системы, поскольку на севере у нас немного производственных мощностей.
- Что Вы можете сказать об использовании солнечной энергии? Насколько эффективно у нас используется этот ресурс?
- В Армении есть большой потенциал использования солнечной энергии. Основной преградой на пути использования солнечного ресурса до последнего времени были объемы капитальных инвестиций. За последние 10 лет стоимость солнечных фотовольтаических элементов значительно снизилась, и сегодня строительство солнечных станций экономически очень выгодно. За последние 4 года они стали доступнее примерно на 80%. В разных странах солнечные станции уже конкурируют с традиционными тепловыми.
Мы разработали программы развития солнечной энергетики. Согласно различным расчетам, в Армении есть потенциал на 6-7 тысяч мВт, но нам не хотелось бы покрывать фотовольтаическими элементами пахотные земли и территории сельскохозяйственного назначения. По предварительным оценкам, можно построить станции мощностью 1000 мВт на непригодных для сельского хозяйства территориях. На первом этапе построим станцию мощностью 30-50 мВт, чтобы понять особенности применения данных технологий в Армении. Для этого нам нужен испытательный срок, который мы запланировали на этот год.
В шести точках Армении будут установлены метеостанции для оценки солнечных ресурсов, которые будут питаться от фотовольтаических элементов. Около года мы будем проводить исследования с привлечением международных экспертов, в результате чего составим инвестиционную программу и объявим тендер. Затем отберем инвесторов и предоставим им лицензии на строительство солнечных станций.
Основным критерием отбора станет низкая стоимость киловатта электроэнергии и продуктивность станции. В 2015-2016 гг. мы докажем, что у нас настолько хорошие ресурсы, что мы можем получить рекордно низкую стоимость за 1 киловатт. Уверен, что тарифы на солнечную энергию будут конкурентными по сравнению с тарифами тепловой электроэнергии, или даже ниже.
Солнечные водонагреватели получили довольно широкое распространение в быту. Можно сэкономить до 80% средств, затрачиваемых на обогрев воды, и вложение средств окупится уже за 3-4 года. Для внедрения этих технологий армянские банки предлагают очень хорошие условия финансирования, которые, я уверен, в будущем станут еще более выгодными и целенаправленными. Наша цель – создать в Армении такие условия, чтобы каждая крыша стала микро-станцией по производству солнечной энергии. Подобный опыт существует в мире, и я уверен, что после правильных шагов в нашей стране этот процесс начнет продвигаться быстрыми темпами.
- Насколько ваше ведомство открыто для сотрудничества с отдельными лицами и представителями частного сектора, имеющими свои идеи использования возобновляемых энергетических ресурсов?
- Мы открыты для сотрудничества. Встречи с инвесторами, финансовыми структурами носят ежедневный характер. Со всех сторон к нам поступают мнения и предложения. Есть очень много хороших программ, и мы поддерживаем их по мере своих возможностей. Однако, должен с сожалением констатировать, что пока не вижу революционных открытий в Армении. Я встречался со многими учеными, они представляли разные программы, однако практически ни одна из них не проходила испытаний, и авторы идей сами не представляли, какая именно поддержка им необходима.
Конечно, были и хорошие идеи, компании с хорошими программами, которые в рамках программ, осуществляемых нашим министерством совместно с другими структурами, получали гранты для создания испытательных образцов. Надеемся, что в дальнейшем у нас будет больше практических предложений от частного сектора.
- Что Вы можете сказать о ветряной энергии?
- У нас есть достаточно хорошие ветряные ресурсы, но в основном только в высокогорных участках. Это обстоятельство создает некоторые логистические сложности. Для генерирования энергии ветра необходимы крупные и мощные (2 мВт и более) станции, которые практически невозможно доставить на нужные участки. Поэтому инвесторам необходимо учитывать наши географические особенности. У наших компаний частного и государственного сектора есть инвестиционные программы с иранскими, польскими и китайскими компаниями. Если появится возможность для их реализации, то в ближайшие годы у нас появятся ветряные станции, имеющие мощность порядка 200 мВт.
Наше министерство создало карту ветров, которая является очень полезным инструментом для инвесторов. У нас есть и утвержденный тариф, а также условие обязательной покупки всей выработанной энергии в течение 20 лет.
- Не так давно в Абу-Даби Вы участвовали в пятом заседании ассамблеи Международного агентства по возобновляемым источникам энергии (IRENA), в ходе которого представили потенциал Армении в области возобновляемой энергетики. Каких результатов можно ожидать от подобных встреч и могут ли они рассматриваться как новые возможности сотрудничества?
- Обсуждения показали, что даже снижение цен на нефть на мировом рынке не может помешать развитию возобновляемой энергетики. Думаю, результаты встреч не заставят себя долго ждать.
Армении необходимо развивать возобновляемую энергетику. У нас просто нет альтернативы. Еще раз отмечу, что по сей день единственной нашей проблемой в данной сфере были высокие цены на оборудование. Мы не могли себе позволить применение технологий, которые ввиду высокой цены негативно отразились бы на потребительских тарифах на электроэнергию. Обеспечение населения доступной электроэнергией – одна из наших важнейших задач. Сегодня в данной сфере происходит беспрецедентное снижение цен и рост эффективности, и нам нужно воспользоваться этой возможностью. Наша цель – создать безопасную, стабильную, независимую и самодостаточную энергетическую систему.