Նախարարը կրկին հանդիպել է նաիրիտցիների հետ
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը դեկտեմբերի 29-ին հանդիպել է «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցների համակարգող խմբի ներկայացուցիչների հետ,  ովքեր մեկ անգամ ևս նախարարին ներկայացրել են իրենց անհանգստացնող երկու հիմնական հարց՝ աշխատավարձի պարտքի մարման և «Նաիրիտի» հետագա գործարկման հարցերը։
Նախարար Երվանդ Զախարյանը նաիրիտցիներին կրկին վստահեցրել է, որ նրանց կողքին է և պատրաստ է օրենքի շրջանակներում պաշտպանել նրանց իրավունքները։
Ինչ վերաբերում է աշխատավարձի խնդրին, ապա նախարարը նշել է, որ «Նաիրիտի» աշխատակիցները մինչև հունվարի 20-ը կստանան ևս մեկ ամսվա աշխատավարձ։ Նախարարի խոսքով՝ աշխատավարձի գծով պարտքի մարման հարցում պետք է ցուցաբերել միասնական մոտեցում և չտարանջատել նախկինում աշխատանքից ազատվածների խնդիրը: Իսկ որպես պարտքի մարման հնարավոր տարբերակ կարող է դիտարկվել «Նաիրիտի» գույքի այն մասի օտարումը, որը հետագա  գործարկման ընթացքում գործարանին այլևս պետք չի գա։
«Նաիրիտի» գույքը ներկայումս գրավադրված է ԱՊՀ Միջպետական բանկում: Նախարարը տեղեկացրել է, որ այն գրավադրումից հանելու ուղղությամբ ՀՀ կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկել և արդեն կան դրական միտումներ:
Ինչ վերաբերում է «Նաիրիտի» վերագործարկման խնդրին, ապա դրան հնարավոր կլինի անդրադառնալ   Համաշխարհային Բանկի մասնագետների կողմից առաջիկայում իրականացվելիք  ուսումնասիրություններից հետո, որոնց արդյունքները պարզ կլինեն փետրվարին։

29.12.2014 Министр снова встретился с наиритцами
Mинистр энергетики и природных ресурсов Ерванд Захарян 29 декабря провел встречу с представителями координационной группы завода "Наирит",  которые  в очередной раз представили министру волнующие их вопросы - погашение задолженности и возможности дальнейшего запуска завода Наирита.
Министр Ерванд Захаряан вновь заверил наиритцев, что он рядом с ними и готов защитить их права в рамках закона.
Что касается вопроса зарплата, министр отметил что работники Наирита до 20 января получат зарплату за одного месяца.
Вопрос погашения задолженности по заработной плате может решиться в результате отчуждения той части имущества ЗАО «Завод Наирит», которая не будет нужна в ходе дальнейшего запуска завода.
В настоящее время имущество завода «Наирит» заложено в Межгосударственном банке СНГ. Министр сообшил, что правительство РА предприняло шаги  для вывода имущества из-под залога и уже есть положительные тенденции.
Что касается дальнейшего запуска завода Наирита, то об этом можно будет говорить после проведения  аудита специалистов Всемирного банка, результаты которых будут готовы в конце февраля.