Դեկտեմբերի 22-ին, տարվա ամենակարճ լուսային օրը, էներգետիկները նշում են իրենց մասնագիտական տոնը:
Տոնի կապակցությամբ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը հյուրընկալել էր էներգահամակարգի աշխատակիցներին: Երվանդ Զախարյանը   երկարամյա օրինակելի ու անբասիր աշխատանքի համար ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի  «Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի բնագավառում նշանակալի ավանդի համար» հուշամեդալով խրախուսել է «Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատոր» ՓԲԸ-ի «Էներգակապ» մասնաճյուղի խորհրդական Ֆելիքս Հակոբջանյանին, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի էլեկտրաեռակցող Էդուարդ Թովմասյանին, «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ի «Զանգեզուրի» մասնաճյուղի տնօրեն   Գրիշա Հայրապետյանին, «Որոտանի ՀԷԿՀ» ՓԲԸ-ի-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ  Մելսիկ Բարխուդարյանին, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի 35/110 կՎ էլեկտրական ցանցերի շահագործման մասնաճյուղի գլխավոր ճարտարագետի տեղակալ  Համազասպ  Չամյանին: Համակարգի մոտ յոթ տասնայակ աշխատակիցներ բարեխիղճ աշխատանքի համար արժանացել են նախարարի պատվոգրերի ու շնորհակալագրերի: Էներգետիկի օրվա կապակցությամբ Հայաստանի 25 էներգետիկներ ԱՊՀ էլեկտրաէներգետիկական խոհրդի կողմից արժանացել են վաստակավոր էներգետիկի կոչման:
Նախարար Երվանդ Զախարյանը շնորհավորել է բոլոր էներգետիկներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ ու նշել.
-Հայաստանի էներգետիկներն այսօր տոնում են նշանակալի մի իրադարձություն ևս՝ էներգահամակարգի 111-ամյակը: Մեր երկրի տնտեսության մեջ 111-ամյա պատմություն ունեցող էներգետիկան մեծ ճանապարհ է անցել: Զարգացած, հուսալի և անվտանգության բարձր մակարդակ ունեցող էներգահամակարգը մեր երկրի կայուն զարգացման և տնտեսական առաջընթացի հիմնական գրավականն է: Այդ ձեռքբերումների հետևում կանգնած են նվիրյալներ, ովքեր արժանապատվորեն շարունակում են իրենց նախորդների գործն ու ավանդույթները,- ասել է Երվանդ Զախարյանը:
Նախարարն ամփոփել է 2014 թվականին էներգետիկ ոլորտում ունեցած ձեռքբերումները, խոսել է նաև խնդիրների ու անելիքների մասին: Երվանդ Զախարյանն անդրադարձել է նաև այն մարտահրավերներին, որոնց առջև այսօր կանգնած է Հայաստանի էներգահամակարգը: «Հարգելի էներգետիկներ, համոզված եմ, որ սկզբունքայնությամբ ու մասնագիտական պատվախնդրությամբ, կուտակված փորձով և աշխատանքի կազմակերպման նոր մոտեցումներով միասին կկարողանանք արդյունավետ լուծել առաջադրված խնդիրները» ,-ասել է Երվանդ Զախարյանը:

On December 22, the shortest day of light, the power engineering specialists celebrate their professional holiday.
On this occasion the Ministry of Energy and Natural Resources hosted the staff of the energy system.
Yervand Zakharyan encouraged the advisor of the "Energakap" branch of the "Energy System Operator" company Felix Hakobjanyan, the electric welder of the "ANPP" CJSC Eduard Tovmasyan, the Director of the "Zangezur" branch of the "High Voltage Electrical Networks" CJSC Grisha Hayrapetyan, the Deputy Director-General of the ‘’Vorotan HPP Cascade’’ CJSC Melsik Barkhudarian, the deputy chief engineer of the "Electric Networks of Armenia" CJSC’s 35/110 kV network’s operation branch Hamazasp Chamyan for the long-term exemplary and impeccable work by the Medals of the Minister of Energy and Natural Resources "For a Significant Contribution to the Armenia's Energy Sector".
Аbout seventy workers of the system were been awarded by diplomas and gratitudes of the Minister for a diligent work.
On the occasion of Power Engineering Specialists Day the 25 Engineering Specialists of Armenia were been awarded by the title of “Honorary Power Energy Specialist’’ by the CIS Electrical Energy Council.
The Minister Yervand Zakharyan congratulated all of the power engineering specialists with their professional holiday and noted:
-The Energy workers celebrate today one more significant event also, the 111th anniversary of the energy system. The energy system, having 111-year-old history in our country's economy, has gone a great way.
The advanced, reliable and with high safety level energy system is the basic guarantee for sustainable development and economic progress of our country.
Behind of these achievements are devotees, who continue the work and traditions of their predecessors, said Yervand Zakharyan.
The Minister has summarized the achievements in the energy sector in 2014, also spoke about the issues and events. Yervand Zakharyan also referred to the challenges, that are actual for the energy system of Armenia.
"Dear energy specialists, I am confident, that due to professionalism and principles, accured experience and new approaches of work organizing, we will be able to solve the problems together" said Yervand Zakharyan.