Նոյեմբերի 28-ին «Իմպերիում պլազա» բիզնես կենտրոնում տեղի ունեցավ Հայաստանի էներգետիկ համակարգի նվազագույն ծախսերով զարգացման ծրագրի քննարկումը: Ծրագիրը մշակվել է USAID-ի աջակցությամբ, որին մասնակցել են նաև էներգետիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտի մասնագետները՝ օգտագործելով ինստիտուտում առկա մոդելավորման ժամանակակից ծրագրային փաթեթը:
Հայաստանի էներգետիկ համակարգի նվազագույն ծախսերով զարգացման առաջին ծրագիրը ևս մշակվել էր USAID-ի աջակցությամբ՝ 2006 թվականին, որը հիմք էր հանդիսացել ՀՀ էներգետիկայի զարգացման ռազմավարական բնույթի փաստաթղթերի մշակման համար: Համաձայն այդ փաստաթղթերի՝ նախատեսվում էր մինչև 2020 թվականը շահագործման հանձնել նոր միջուկային էներգաբլոկը: Սակայն ֆինանսական ճգնաժամի և այլ օբյեկտիվ պատճառներով չհաջողվեց տեղավորվել սահմանված ժամկետներում: Այդ իսկ պատճառով կառավարությունը որոշեց երկարաձգել հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը:
Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգը հաստատելու մասին ՀՀ Նախագահի 2013 թվականի հոկտեմբերի 23-ի թիվ 182-Ն կարգադրության համաձայն՝ պետք է ապահովել Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգ շահագործումը մինչև այն պահը, երբ հնարավոր կլինի այն փոխարինել նոր միջուկային էներգաբլոկով և հանել շահագործումից՝ առանց տնտեսական, սոցիալական, բնապահպանական և էներգետիկ բնույթի բացասական հետևանքների:
Հայկական ԱԷԿ-ի մինչև 1000 ՄՎտ հզորության նոր միջուկային էներգաբլոկի շահագործման հանձնումը նախատեսվում է 2026 թվականին:
Վերոնշյալ հարցը, տարածաշրջանային ինտեգրման խորացման և ընդլայնման նկատվող միտումները, ինչպես նաև վերականգնվող էներգետիկայի առանձին ճյուղերում՝ մասնավորապես արևային էներգետիկայում կիրառվող տեխնոլոգիաների և սարքավորումների գների նվազումը անհրաժեշտություն առաջացրեցին վերանայել Հայաստանի էներգետիկ համակարգի նվազագույն ծախսերով զարգացման ծրագիրը:
Այսօր արդեն, պատրաստ ուսումնասիրությունն օպտիմիզացնում է Հանրապետության առաջնային էներգակիրների սպառումը և առաջարկում է զարգացման սցենարներ, որոնք նվազագույնի են հասցնում երկրի էներգետիկ ծախսերը դիտարկված ժամանակահատվածում՝ մինչև 2036 թվականը: Հայաստանի էներգետիկ համակարգի նվազագույն ծախսերով զարգացման ծրագրում ներկայացված եզրակացությունները հիմնականում հաստատում են մինչ այսօր ընդունված ռազմավարական փաստաթղթերում ներառված նախագծերի իրականացման անհրաժեշտությունը:

The Program Versions of Energy System’s Development by the Minimal Costs are Being Discussed
On November 28, the program versions of Armenia’s energy system’s development by the minimal costs were discussed in the "Imperium Plaza" business center.
The program was developed by the support of the USAID, and there were participated the specialists of the Energy Research Institute using the modern software package of modeling available in the institute.
The first program of Armenia’s energy system’s development by the minimal costs had also been developed with the support of USAID in 2006, which was the basis for the development of the energy sector strategic documents.
According to those documents, it was planned to put into operation the new nuclear power plant by the end of 2020.
However, because of the financial crisis and other objective reasons it was been unable to settle within the specified timeframe. That is why the government decided to extend the ANPP’s second energy unit’s operation period.
In accordance with the Executive Order of the RA President No. 182-N, of October 23, 2013, about the Armenia's energy security concept approval, it is need to ensure the safe operation of the Armenian Nuclear Power Plant until the moment, when it will be possible to replace with the new nuclear unit and decommissioning without of economic, social, environmental and energy nature negative consequences.
The putting into operation of ANPP’s new nuclear power unit, by the capacity up to 1,000 MW is scheduled for 2026.
The above mentioned issue, the visual trends of the deepening of regional integration and expansion, as well as the reduction of prices in the separate branches of renewable energy, particularly technologies and equipments used in solar energy made it necessary to revise Armenia's energy system’s development program by the minimal costs.
Today the study optimizes the country’s primary energy carrier’s consumption and suggests the scripts of development, which minimize the country’s energy costs during the observed period up to the 2036.
The conclusions included in the program of Armenia’s energy system’s development by the minimal costs basically confirm the necessity of implementation of the projects adopted in strategic documents.