ՀԱԷԿ-ի նորոգման աշխատանքներն ընթանում են ժամանակացույցի համաձայն
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը հոկտեմբերի 7-ին այցելել է Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայան և ծանոթացել կայանում իրականացվող  տարեկան պլանային նորոգման և վերալիցքավորման աշխատանքների ընթացքին: ՀԱԷԿ-ում վերանորոգման աշխատանքները սկսվել էին սեպտեմբերի 27-ին և  կտևեն  46 օր:
Նախարարի խոսքով՝ աշխատանքների կատարման համար կազմվել է ժամանակացույց և այսօր կայանի պրոֆիլակտիկ նորագումն ընթանում է այդ ժամանակացույցի համաձայն: Աշխատանքների համար կպահանջվի մոտ 3 մլրդ դրամ, ինչն արդեն իսկ հաշվարկված է սակագնի մեջ, և այդ ծախսը որևէ ազդեցություն չի ունենա  գործող սակագնի վրա:
-Ռեակտորը բացելուց հետո պարզվեց, որ անհրաԺեշտ կլինի իրականացնել լրացուցիչ աշխատանքներ ևս: Խոսքը շոգեգեներատորում կոմպոզիցիոն 2 կարաների /շովերի/ վերականգնման աշխատանքների մասին է, որը մենք կանխատեսում էինք, բայց չէինք նախատեսել,- շրջայցից հետո ասաց նախարար Երվանդ Զախարյանը: - Այդ աշխատանքը շատ կարևոր ու պատասխանատու աշխատանք է, ուստի մենք հրավիրել ենք համապատասխան մասնագետներ Ռուսաստանի Դաշնությունից և Չեխիայից   :
Նախարարի խոսքով արվում է հնարավոր ամեն ինչ, որ լրացուցիչ աշխատանքները չազդեն ժամկետի վրա և ՀԱԷԿ-ը էներգաարտադրության ցանցին միանա ժամանակցույցի համաձայն՝ նոյեմբերի 11-ին:
Երվանդ Զախարյանը տեղեկացրեց նաև, որ ՌԴ-ից հրավիրվել է նաև գիտական խումբ, որն ուսումնասիրում է սարքավորումների տեխնիկական վիճակը: Նախնական գնահատականների համաձայն տեխնիկական վիճակի հետ կապված խնդիրներ չեն լինի: Ընդհանուր առմամբ ՀԱԷԿ-ի տարեկան պլանային նորոգման աշխատանքներում ներգրավված են մոտ 700 մասնագետներ:
Ինչ վերաբերում է էներգամատակարարման ռեժիմներին, ապա նախարարը վստահեցրեց, որ, էներգամատակարարման հետ կապված խնդիրներ չկան ու չեն կարող լինել, քանի որ էլեկտրաէներգիայի անհրաժեշտ քանակությունն այս պահին վերցվում է Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկից:

Ремонтные работы на АЭС осуществляются согласно графику
Министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян 7 октября  посетил Армянскую АЭС и ознакомился с ходом работ по плановому ремонту и перезагрузке. Ремонтные работы на АЭС стартовали 27 сентября и продлятся 46 дней.
По словам министра, для проведения работ был составлен календарный план, согласно которому и ведется профилактический ремонт станции. Для проведения этих работ потребуется около 3 млрд драмов, которые уже учтены в тарифах электроэнергии и и эти расходы не повлияют на действующий тариф.
«После вскрытия реактора оказалось, что есть необходимость восстановления двух композиционных швов теплогенератора. Мы прогнозировали такую ситуацию, но не предусмотрели ее в плане»,– заявил Ерванд Захарян. «Это очень важная и ответственная работа, поэтому мы пригласили соответствующих специалистов из Российской Федерации и Чехии»,
По словам министра, делается все возможное для того, чтобы дополнительные работы не сказались на сроках и  Армянская АЭС была подключена к сети энергопроизводства согласно графику – 11 ноября.
Ерванд Захарян сообщил также, что с целью изучения технического состояния оборудования станции из России приглашена научная группа. По предварительным оценкам, проблем с техническим состоянием станции не будет. В целом же в плановых ремонтных работах принимают участие 700 специалистов.
При этом министр заверил, что проблем с электроснабжением потребителей нет и быть не может, так как необходимый объем электроэнергии в настоящее время поставляется с 5-го энергоблока Разданской ТЭС.