Սեպտեմբերի 22-26-ը Վիեննայում կայացել է ՄԱԿ-ի Ատոմային էներգիայի միջուկային գործակալության Գլխավոր կոնֆերանսի 58-րդ նստաշրջանը:
Կոնֆերանսին մասնակցել է նաև ՀՀ պատվիրակությունը` ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Արեգ Գալստյանի գլխավորությամբ:
Պատվիրակության կազմում կոնֆերանսին մասնակցել են նաև ՀՀ ԿԱ Միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վանիկ Ներսեսյանը, Վիեննայում տեղակայված միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, Ավստրիայում ՀՀ դեսպան Արման Կիրակոսյանը, ինչպես նաև ոլորտի այլ ներկայացուցիչներ:
Սեպտեմբերի 23-ին Գլխավոր կոնֆերանսում ելույթ է ունեցել հայկական պատվիրակության ղեկավար Արեգ Գալստյանը:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալն անդրադարձել է ԱԷՄԳ հետ Հայաստանի երկարատև և արդյունավետ համագործակցությանը՝ տարբեր ուղղություններով:
Նա մասնավորապես խոսել է Հայաստանի ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի անվտանգության մակարդակի բարձրացման և այդ ուղությամբ իրականացվող միջոցառումների, ՀՀ-ում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման, ԱԷՄԳ-ի հետ համատեղ ՀՀ-ում իրականացվող ծրագրերի մասին:
Գլխավոր կոնֆերանսի շրջանակներում ՀՀ պատվիրակությունը մասնակցել է նաև Ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման անվտանգությանը նվիրված գիտական ֆորումին, ինչպես նաև հանդիպումներ է ունեցել այլ երկրների պատվիրակությունների հետ:

22-26 сентября в Вене состоялась 58-я сессия генеральной конференции Международного агентства по атомной энергии ООН. В конференции приняла участие делегация, возглавляемая заместителем министра энергетики и природных ресурсов РА Арегом Галстяном.
В состав делегации вошли зампред Госкомитета по ядерной безопасности при Правительстве Армении Ваник Нерсисян, постоянные представители Армении в международных организациях в Вене, посол Армении в Австрии Арман Киракосян, другие представители энергетической сферы.
23 сентября с речью на генеральной конференции выступил руководитель делегации Арег Галстян. В своей речи он обратился к долгосрочному и эффективному сотрудничеству МАГАТЭ и Армении, указал на мероприятия, направленные на повышение уровня безопасности действующего энергоблока Армянской АЭС, строительства нового атомного энергоблока в Армении и дальнейших совместных программ, которые должны быть реализованы в Армении.
В рамках конференции делегация Армении приняла участие и в научном форуме, посвященном безопасности управления радиоактивными отходами, а также провела встречи с делегациями из других стран.