Սեպտեմբերի 22-26-ը Վիեննայում կայացել է ՄԱԿ-ի Ատոմային էներգիայի միջուկային գործակալության Գլխավոր կոնֆերանսի 58-րդ նստաշրջանը:
Կոնֆերանսին մասնակցել է նաև ՀՀ պատվիրակությունը` ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Արեգ Գալստյանի գլխավորությամբ:
Պատվիրակության կազմում կոնֆերանսին մասնակցել են նաև ՀՀ ԿԱ Միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վանիկ Ներսեսյանը, Վիեննայում տեղակայված միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, Ավստրիայում ՀՀ դեսպան Արման Կիրակոսյանը, ինչպես նաև ոլորտի այլ ներկայացուցիչներ:
Սեպտեմբերի 23-ին Գլխավոր կոնֆերանսում ելույթ է ունեցել հայկական պատվիրակության ղեկավար Արեգ Գալստյանը:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալն անդրադարձել է ԱԷՄԳ հետ Հայաստանի երկարատև և արդյունավետ համագործակցությանը՝ տարբեր ուղղություններով:
Նա մասնավորապես խոսել է Հայաստանի ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի անվտանգության մակարդակի բարձրացման և այդ ուղությամբ իրականացվող միջոցառումների, ՀՀ-ում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման, ԱԷՄԳ-ի հետ համատեղ ՀՀ-ում իրականացվող ծրագրերի մասին:
Գլխավոր կոնֆերանսի շրջանակներում ՀՀ պատվիրակությունը մասնակցել է նաև Ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման անվտանգությանը նվիրված գիտական ֆորումին, ինչպես նաև հանդիպումներ է ունեցել այլ երկրների պատվիրակությունների հետ:

The Armenia's Delegation Participated in the IAEA Session
On 22-26 of September, in Vienna, took place the 58th General Conference Session of the UN Nuclear Atomic Energy Agency.
The conference was also attended by the Armenian delegation headed by the Deputy Minister of Energy and Natural Resources of RA Areg Galstyan.
In the staff of delegation the Deputy Chairman of the State Commitee under the Government on Nuclear Safety Regulation Vanik Nersessyan, the Permanent Representative of RA in Vienna-based international organizations, the RA Ambassador to Austria Arman Kirakossyan, as well as other representatives of the sphere also participated in the Conference.
On September 23, the head of the Armenian delegation Areg Galstyan has a speech
during the General Conference.
The RA Deputy Minister of Energy and Natural Resources touched upon the long -lasting and productive cooperation of Armenia with the IAEA in various directions.
In particular, he spoke about the increasing of the security level of Armenia's nuclear power plant's unit and direction of these events, about the construction of the new nuclear unit in Armenia, the programs realizing in Armenia jointly with the IAEA.
Within the frame of the General Conference the Armenian delegation also attended the scientific forum dedicated to the safety of radioactive waste management, as well as, has meetings with the delegations of other countries.