Երվանդ Զախարյանը հյուրընկալեց վրացի գործընկերոջը
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով Հայաստան այցելած Վրաստանի պաշտոնական պատվիրակության կազմում Երևանում է նաև Վրաստանի էներգետիկայի նախարար, փոխվարչապետ Կախա Քալաձեն:
Օգոստոսի 21-ին, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի նախարարների հանդիպումը: Հանդիպումից հետո ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը տեղեկացրել է որ, գործընկերոջ հետ քննարկել են էներգետիկայի ոլորտում երկու երկրների համագործակցության հեռանկարներն ու խնդիրները: Նրա խոսքով առաջիկա կարևորագույն ծրագրերից մեկը Հայաստանի և Վրաստանի միջև էներգամատակարարման ծավալների մեծացման ծրագիրն է, համաձայն որի՝ ներկայիս 200 մգՎտ թողունակությունը հնարավոր կլինի հասցնել 700 մգՎտ-ի, կառուցվելիք 400 կՎ բարձր լարման գծի և հաստատուն հոսանքի ներդիրի շնորհիվ:
Նախարարը կարևորել է նաև վթարային իրավիճակների պայմաններում  երկու երկրների միջև էներգետիկ համագործակցության փորձը, և շնորհակալություն հայտնել վրացական կողմին գազատարի վթարների ընթացքում Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու համար:
Ի դեպ, վերջերս Վրաստանում ևս տեղի ունեցավ էներգամատակարարման խափանում, որի ընթացքում Հայաստանն իր հերթին կարողացավ օգնության ձեռք մեկնել հարևան երկրին:
Վրաստանի էներգետիկայի նախարարը շնորհակալություն է հայտնել հայ գործընկերներին համագործակցության համար և  կարևորել Հայաստան-Վրաստան էներգետիկ կապերը: Նա նշել է, որ համագործակցությունն ընդլայնելու մեծ հնարավորություն կա և երկու կողմերն էլ գործնական են տրամադրված դրանք զարգացնելու համար:

Ерванд Захарян принял грузинского коллегу
В составе официальной делегации Грузии, посетившей Армению по приглашению премьер-министра Армении Овика Абраамяна, Ереван посетил также министр энергетики, вице-премьер Грузии Каха Каладзе.
21 августа в Министерстве энергетики и природных ресурсов Армении состоялась встреча министров энергетики обеих стран. После встречи Министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян сообщил, что в ходе встречи с грузинским коллегой обсуждались перспективы и задачи сотрудничества обеих стран в энергетической сфере. По его словам, одной из важнейших совместных энергетических программ является расширение мощностей для перетоков электроэнергии между двумя странами и доведение их с нынешних 200 МВт до 700, при помощи новой 400-киловольтовой ЛЭП и вставки постоянного тока.
Министр также отметил важность сотрудничества в условиях чрезвычайных ситуаций и поблагодарил грузинскую сторону за поддержку Армении при авариях газопровода. А при недавних перебоях электроэнергии в Грузии, Армения, в свою очередь, смогла протянуть руку помощи дружественной стране.
Министр Каха Каладзе поблагодарил армянских партнеров за сотрудничество и отметил важность энергетических связей двух стран. Он отметил, что есть хорошие возможности для расширения энергетического сотрудничества, на что мотивированы обе страны.