ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանն աշխատանքային այցով գտնվում էր Արաբական Միացյալ Էմիրություններում: Նախարարի պաշտոնակատարը մասնակցել է Աբու Դաբիում կայացած Վերականգնվող էներգիայի միջազգային գործակալության (IRENA) ասամբլեայի 9-րդ նստաշրջանին:
Ասամբլեայի նստաշրջանը Վերականգնվող էներգիայի միջազգային գործակալության բարձր մակարդակի տարեկան ժողովն է, որի ընթացքում քննարկվում են կազմակերպության տարեկան հաշվետվությունները, հաստատվում զարգացման ծրագրերը, կազմակերպության տարեկան բյուջեն, ներկայացվում են վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացումները, մարտահրավերները:
Նստաշրջանի ընթացքում քննարկվել են էներգիայի փոխակերպման աշխարհաքաղաքականությունը, էներգախնայողության սոցիալ-տնտեսական օգուտները, հիդրոէներգետիկայի դերը էներգետիկ բնագավառի փոխակերպման մեջ: Անդրադարձ է եղել կայուն զարգացման վրա վերականգնվող էներգետիկայի ազդեցությանը, ընդգծվել է տարբեր երկրների տեխնոլոգիական նորարարությունների ոլորտում լավագույն փորձը կիսելու և ընդհանուր կարիքներն ու առաջնահերթությունները բացահայտելու կարևորությունը:
Ըստ աշխատակարգի՝ տեղի է ունեցել նաև «Փոխակերպիչ նորարարություն» թեմայով նախարարական կլոր սեղան-քննարկում:
Նշենք, որ Վերականգնվող էներգիայի միջազգային գործակալությունը հիմնադրվել է 2009թ., կազմակերպությանը անդամակցող 159 երկրների թվում է նաև Հայաստանի Հանրապետությունը: Միջազգային գործակալության հիմնական առաքելությունն է խթանել վերականգնվող էներգետիկայի բոլոր տեսակների ընդունումն ու զանգվածային կիրառումը, ներառալ էներգախնայողության միջոցառումները, հաշվի առնել ազգային առանձնահատկությունները և տարածքային առաջնահերթությունները, նպաստել շրջակա միջավայրի պահպանմանը՝ սահմանափակելով բացասական ազդեցությունները բնական պաշարների վրա:

Гарегин Баграмян принял участие в 9-ой сессии Международного агентства по возобновляемым источникам энергии в Абу-Даби
Исполняющий обязанности министра энергетических инфраструктур и риродных ресурсов РА Гарегин Баграмян в Объединенные Арабских Эмиратах принял участие в   9-ой   сессии ассамблеи  Международного агентства по возобновляемой энергии (IRENA).
Ассамблея является высшей сессией годового собрания IRENA, в  ходе ее работы обсуждаются годовая отчетность о выполненной работе, утверждаются программы развития, годовой бюджет организации, представляются новейшие технологии, развития и вызовы в сфере возобновляемой энергетики.
В ходе работы сессии были обсуждены вопросы, касающиеся диверсификации источников энергии, социально-экономические выгоды энергоэффективности, роль гидроэнергетики в процессе диверсификации.  Участники мероприятия обсудили также влияние возобновляемой энергетики на процесс устойчивого развития, лучший опыт ряда стран по применению инновационных решений.
Согласно регламенту сессии, состоялся круглый стол, посвященный инновационным решениям в сфере аккумуляции энергии.
Напомним, что Агентство было создано в 2009 году, ее членами являются 159 государств, в том числе, и Армения. Целью IRENA является оказание содействия в принятии и применении всех видов возобновляемой энергии, включая и мероприятия по энергоэффективности, с учетом национальных особенностей государств, поддержании экологических норм, ограничение влияния на природные ресурсы.