ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը դեկտեմբերի 4-ին Լոնդոնում մասնակցել է Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամի օժանդակողների ութերորդ վեհաժողովին:
Վեհաժողովի ընթացքում Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի կողմից ներկայացվել է Գյումրու քաղաքային լուսավորության ծրագիրը, որի շրջանակներում նախատեսվող 2 մլն եվրո գումարի չափով դրամաշնորհը հաստատվել է օժանդակողների կողմից: Ծրագրի շրջանակներում Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի կողմից դեռևս 2016թ. տրամադրվել էին 14.6 մլն եվրո գումարի չափով վարկային միջոցներ, որոնք ուղղված են Գյումրիում հիմնականում ճանապարհային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ու արդիականացմանը, և արդեն իսկ իրականացվում են լայնածավալ շինարարական աշխատանքներ:
Օժանդակողների կողմից հաստատվել է նաև Գյումրու քաղաքային լուսավարության ծրագիրը:
Վեհաժողովի շրջանակներում Գերմանիան, որպես օժանդակող երկիր, 3 մլն եվրո դրամաշնորհ է հատկացրել ՎԶԵԲ-ին՝ Հայաստանի համար իրականացվելիք ծրագրերի ֆինանսավորման նպատակով՝ այսպիսով Հայաստանի համար նախատեսված դրամաշնորհային միջոցները 20-ից ավելացնելով մինչև 23 մլն եվրո:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը ներկայացրել է Հիմնադրամի և ՀՀ կառավարության միջև իրականացվող հիմնական առաջնահերթությունները, հնարավոր համագործակցության զարգացման և խորացման ուղղությունները:
Անդրադարձել է ներկայումս պետության կողմից տարվող ֆիսկալ կոնսոլիդացիոն քաղաքականությանը, որը միտված է պետական պարտքի կայունացմանը, և նշվել է, որ այս պարագայում նոր սուվերեն վարկային միջոցների ներգրավումը հնարավոր է փոխարինել ոչ սուվերեն կամ մասնավոր վարկավորման մեխանիզմներով, և համայնքները համապատասխան բարեփոխումների արդյունքում կարող են վարկունակ լինել և իրականացնել արդյունավետ ծրագրեր: Նշվել է նաև, որ ներկայումս օրենսդրական բարեփոխումներ են իրականացվում պետություն-մասնավոր համագործակցության գործիքի ներդրման ուղղությամբ, և այս առումով էլ կարելի է հնարավոր համագործակցության եզրեր ստեղծել:
Նիստի ընթացքում կարևորվել է նաև Հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի ժամանակին և արդյունավետ իրականացումը:

Восточноевропейского партнерства по энергосбережению и окружающей среде Заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Акоп Варднанян принял участие 4 декабря в Лондоне в восьмой конференции доноров фонда Восточноевропейского партнерства по энергосбережению и окружающей среде.
В ходе конференции Европейский банк реконструкции и развития представила программу городского освещения Гюмри, предусмотренный в рамках которого грант в размере 2 миллионов евро утвержден донорами фонда.
В рамках программы Европейский банк реконструкции и развития в 2016 году предоставил кредитные средства в размере 14,6 миллиона евро, которые направлены в основном на развитие и модернизацию дорожных инфраструктур Гюмри, и уже осуществляются широкомасштабные строительные работы. Донорами утверждена также программа городского освещения Гюмри. В рамках конференции Германия, как страна-донор, предоставила ЕБРР грант в 3 миллиона евро с целью финансирования реализуемых для Армении программ. Таким образом, предусмотренные для Армении грантовые средства выросли с 20 миллионов евро до 23 миллионов евро. Заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Акоп Варднанян представил основные приоритеты деятельности Фонда и правительства РА, направления возможного развития и углубления сотрудничества.
Он коснулся проводимой в настоящее время государством консолидированной фискальной политики, направленной на стабилизацию государственного долга.
Было отмечено, что в этих обстоятельствах привлечение новых суверенных кредитных средств может быть заменено не суверенными или механизмами частного кредитования, и общины, в результате соответствующих реформ, могут быть кредитоспособными и осуществлять эффективную программу. Было отмечено также, что сегодня осуществляются законодательные реформы с целью внедрения инструмента государственно-частного сотрудничества, и в этом смысле возможно создать грани сотрудничества. В ходе заседания была отмечена важность своевременной и эффективной реализации финансируемых фондом программ.