Համաձայն Վարձակալության պայմանագրի և ՀՀ ՀԾԿՀ-ի կողմից «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ին տրամադրված թիվ ԼՋ 0001 Լիցենզիայի` յուրաքանչյուր տարի նախատեսվում է Ընկերության կողմից բաժանորդներին մատուցվող խմելու ջրամատակարարման և ջրահեռացման (կեղտաջրերի մաքրման) ծառայությունների, այդ թվում` մանրածախ սակագների վերանայում (ճշգրտում):
Գործող օրենսդրության պահանջներին համապատասխան` «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը սույն թվականի օգոստոսին ՀՀ ՀԾԿՀ-ին ներկայացրել էր սակագները վերանայելու (ճշգրտելու) հայտ 2019թ. համար: Այն նախատեսում էր մոտ 14 ՀՀ դրամով գործող սակագնի բարձրացում 1/խմ ջրի համար, ներառյալ ԱԱՀ-ն:
Ս.թ. նոյեմբերի 19-ին ՀՀ ՀԾԿՀ-ում բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ 2019թ. հայտի աշխատանքային քննարկում: Դրա արդյունքներով, հաշվի առնելով հայտի շրջանակներում իրականացված մանրածախ ջրամատակարարման ծավալների մոնիթորինգի տվյալները, որոշվեց ՀՀ ՀԾԿՀ-ի հանձնաժողովի նիստի հաստատմանը ներկայացնել «Վեոլիա ջուր» ՓԲԸ-ի կողմից մատուցվող խմելու ջրամատակարարման և ջրահեռացման (կեղտաջրերի մաքրման) ծառայությունների գումարային մանրածախ սակագինը 202,272 դրամ/խմ՝ ներառյալ ԱԱՀ-ն, սահմանելու վերաբերյալ նախագիծ, ինչը 10,858 դրամով ավել է 2018թ. գործող սակագնից։
Բաժանորդների սոցիալական բեռը թեթևացնելու համար ՀՀ ԷԵԲՊՆ-ն դիմել է «Վեոլիա Ջուր» ընկերությանը` Վարձակալության պայմանագրի ու Լիցենզիայի պահանջներից բխող սակագնի բարձրացումը բաժանորդների նկատմամբ չկիրառելու հնարավորության շուրջ բանակցելու նպատակով՝ առաջարկելով այլընտրանքային ֆինանսավորման եղանակ։
Նպատակ ունենալով նվազեցնել սպառողների սոցիալական բեռը` «Վեոլիա ջուր» ընկերությունն ընդունում է ներկայացված առաջարկը և հետաձգում է 2019թ. համար մատուցվող խմելու ջրի մատակարարման և ջրահեռացման (կեղտաջրերի մաքրման) ծառայությունների գումարային մանրածախ սակագնի օրինական բարձրացման կիրառումը: ՀՀ ԷԵԲՊՆ առաջարկի ընդունումը հանդիսանում է իր բաժանորդների նկատմամբ «Վեոլիա Ջուր» ընկերության ուշադիր և հոգատար վերաբերմունքի ևս մեկ վկայություն։
Իր հերթին ՀՀ ԷԵԲՊՆ Ջրային կոմիտեն համաձայնում է դրանով պայմանավորված «Վեոլիա ջուր» ընկերության եկամտի կորստի չափով վերջինիս 2019թ․ներդրումային պարտավորությունները նվազեցնել և հետաձգել, իսկ այդ ընթացքում համակարգում նախատեսված ներդրումներն իրականացնել Ջրային կոմիտեին ծրագրերի իրականացման համար տրամադրված վարկային միջոցների խնայողություններից:
Սույն համաձայնագիրը վկայում է ֆրանսիական «Վեոլիա Գրուպ» ընկերության և Հայաստանի Հանրապետության միջև ձևավորված փոխվստահության ամրապնդման և դրական ու հավասարակշիռ գործընկերական հարաբերությունների մասին:

Заявление о неприменении предусмотренного в 2019 г повышения тарифа на услуги, предоставляемые ЗАО «Веолиа джур»
Согласно договору об аренде и лицензии номер ЛДЖ 0001, выданной ЗАО «Веолиа джур» Комиссией по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА ежегодно предусмотрен пересмотр (уточнение) тарифов на предоставляемые абонентам услуги, в том числе розничные, по водоснабжению и водоотводу (очистке сточных вод). В соответствии с требованиями действующего законодательства, компания «Веолиа джур» в августе текущего года представила КРОУ РА заявку на пересмотр (уточнение) тарифов для 2019 года. Она предусматривала повышение тарифа порядка 14 драмов РА ,включая НДС за 1 кубометр воды. 19 ноября сего года в КРОУ РА состоялось рабочее обсуждение заявки на 2019 год с участием всех заинтересованных сторон.
В результате этого, учитывая данные осуществленного в рамках заявки мониторинга объемов розничного водоснабжения, принято решение представить на утверждение заседания КРОУ РА проект об установлении суммарного розничного тарифа на предоставляемые ЗАО «Веолиа джур» услуги по поставкам питьевой воды и водоотводу (очистка сточных вод) в размере 202,272 драма за кубометр, включая НДС, что на 10,858 драма больше действующего в 2018 год тарифа. Для снижения социального бремени Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА обратилось к компании «Веолиа джур» с целью проведения переговоров о возможностях неприменения в отношении абонентов повышения тарифа, исходящего из требований договора об аренде и лицензии.
С целью снижения социального бремени на потребителей , компания «Веолиа джур» принимает представленное предложение и откладывает применение законного повышения суммарного розничного тарифа на предоставляемые услуги по поставкам питьевой воды и водоотводу (очистка сточных вод) на 2019 год.
Принятие предложения Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА является еще одним свидетельством внимания и заботливого отношения компании «Веолиа джур» к своим абонентам. В свою очередь Водный комитет Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА соглашается сократить и отложить инвестиционные обязательства компании «Веолиа джур» на 2019 год в размере потери прибыли, инвестиции в этот период осуществить за счет сбережений кредитных средств, предоставленных для реализации программ Водного комитета.
Указанное соглашение свидетельствует об укреплении налаженного взаимного доверия,  позитивного и взвешенного партнерства между французской компанией «Веолиа джур» и Республикой Армения.