Գարեգին Բաղրամյանն աշխատանքային այցով ՀԱԷԿ-ում էր
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը հոկտեմբերի 30-ին աշխատանքային այցով եղել է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում (ՀԱԷԿ), ծանոթացել ընթացիկ աշխատանքներին, արտադրատնտեսական գործունեության արդյունքներին, ինչպես նաև 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նպատակով իրականացվող միջոցառումների ընթացքին։
Գարեգին Բաղրամյանը շրջայց է կատարել կայանում, եղել տուրբինային արտադրամասում, տեղում ծանոթացել  վերանորոգման, արդիականացման աշխատանքներին և առաջիկա անելիքներին:
Այնուհետև նախարարի պաշտոնակատարի գլխավորությամբ ՀԱԷԿ-ում տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն՝ ղեկավար անձնակազմի և հիմնական ստորաբաժանումների ղեկավարների ու աշխատակիցների մասնակցությամբ:
Քննարկման ընթացքում նախարարի պաշտոնակատարը տվել է մի շարք հանձնարարականներ, մասնավորապես, հորդորել է լինել հետևողական, որպեսզի  ատոմակայանի արդիականացման ու վերազինման աշխատանքներն իրականացվեն պատշաճ կերպով և սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան, անդրադարձել է աշխատակազմի օպտիմալացմանը  վերաբերող հարցերին:
Հանդիպման ընթացքում ՀԱԷԿ-ի աշխատակիցներն իրենց հուզող հարցերն  են ուղղել Գարեգին Բաղրամյանին, որոնց առնչությամբ տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:
Հիշեցնենք, որ պլանային վերանորոգման աշխատանքներից հետո օգոստոսի 1-ին
2-րդ էներգաբլոկի 4-րդ տուրբագեներատորը միացել է ՀՀ էներգահամակարգին: 4-րդ տուրբագեներատորի գործարկումն իրականացվել է տեխնիկական բոլոր պահանջներին համապատասխան: 3-րդ տուրբոագրեգատի արդիականացման աշխատանքները շարունակվում են, այն  կգործարկվի և կմիացվի ՀՀ էներգահամակարգին, արդյունքում առավելագույն հզորությունը առանց վառելիքի ծախս ավելացնելու կաճի մինչև 400 ՄՎտ՝  ներկայիս 380 ՄՎտ-ի փոխարեն:

Гарегин Баграмян побывал с рабочим визитом на ААЭС
Исполняющий обязанности министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Гарегин Баграмян 30 октября побывал с рабочим визитом на Армянской атомной электростанции (ААЭС), ознакомился с текущими работами, результатами производственно-хозяйственной деятельности, а также ходом реализации мероприятий по продлению срока эксплуатации 2-го энергоблока.
Гарегин Баграмян осмотрел станцию, побывал в турбинном цехе, на месте ознакомился с работами по реконструкции и модернизации, предстоящими планами.
Затем под председательством исполняющего обязанности министра на ААЭС прошло рабочее совещание с участием руководящего состава, а также руководителей и сотрудников основных подразделений.
В ходе обсуждений исполняющий обязанности министра дал ряд поручений, в частности призвал быть последовательными в выполнении работ по модернизации и переоснащению атомной станции на должном уровне и в соответствии с установленными сроками, коснулся вопросов оптимизации персонала.
Во время встречи сотрудники ААЭС обратились к Гарегину Баграмяну с волнующими их вопросами, по которым были даны соответствующие распоряжения.
Напомним, что после работ по плановому ремонту, 1 августа 4-й турбогенератор 2-го энергоблока был подключен к энергосистеме РА. Запуск 4-го турбогенератора был осуществлен в соответствии со всеми техническими требованиями. Работы по модернизации 3-го турбогенератора продолжаются, он будет запущен и подключен к энергосистеме РА. В результате максимальная мощность без увеличения расхода топлива вырастет до 400 МВт вместо нынешних 380 МВт.