ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը օգոստոսի 8-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին ու Հայաստան-Իրան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման ծրագրի գլխավոր կապալառու «Սանիր» ընկերության ներկայացուցիչներին:
Զրուցակիցները քննարկել են էներգետիկ ոլորտում երկկողմ և տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները։ Այդ համատեսքտում անդրադրաձ է եղել Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի կառուցման ընթացքին, մասնավորապես՝ կապալառուի կողմից աշխատանքները պատշաճ և սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան իրականացնելուն:
Դեսպանը նշել է, որ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը կխթանի «Հյուսիս-Հարավ էլեկտրաէներգետիկական միջանցք»-ի (Հայաստան-Վրաստան-Իրան-Ռուսաստան) քառակողմ նախաձեռնության իրագործմանը:
Արթուր Գրիգորյանն իր հերթին կարևորել է համագործակցությունը քառակողմ ձևաչափով ընդլայնելու անհրաժեշտությունն ու ընդգծել, որ նախարարությունը պատրաստակամ է գործադրել առավելագույն ջանքերը ծրագիրը կյանքի կոչելու համար:

On August 8, RA Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Artur Grigoryan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia Seyed Kazem Sajjad and "Sanir" company representatives, the general contractor of the 400 kV transmission line construction project.
The interlocutors discussed the opportunities and prospects of bilateral and regional cooperation in the energy sphere. In this context, the construction of the Iran-Armenia high voltage power transmission third line have been discussed and, in particular, the implementation of the works by contractor in proper and timely manner.
The ambassador has mentioned that the construction of the power line will promote the implementation of the four-quarters of “North-South Electricity Corridor” (Armenia-Georgia-Iran-Russia).
Arthur Grigoryan in his turn has attached importance to the necessity of expanding the cooperation in quadrilateral format and has underlined that the Ministry is ready to exert maximum effort to implement the program.