Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է «Շանսի-Նաիրիտ» համատեղ ձեռնարկություն:
Գործարանում կատարած շրջայցի ժամանակ «Շանսի-Նաիրիտ» ՀՁ ներկայացուցիչները նախարարին ծանոթացրել են ձեռնարկության արտադրական հզորություններին, ինչպես նաև վերջինիս արտադրատեխնիկական ընթացիկ իրավիճակին:
«Շանսի-Նաիրիտ» ՀՁ-ն շահագործման է հանձնվել 2010 թվականին: Ձեռնարկությունը ստեղծվել է «Շանսիի սինթետիկ կաուչուկների խմբային բաժնետիրական ընկերության» (ՉԺՀ) և «Նաիրիտ» ՓԲԸ-ի (ՀՀ) միջև 2003 թվականին կնքված պայմանագրի հիման վրա: «Շանսի-Նաիրիտ»-ում հայկական կողմի բաժնեմասը կազմում է 40%: Համատեղ ձեռնարկության արտադրական հզորությունը 30 հազար տոննա է, որին ձեռնարկությունը հասել է նախորդ տարվա արդյունքով:
Նախարար Գրիգորյանը հանդիպում է ունեցել նաև «Շանսի-Նաիրիտ» ՀՁ-ի բաժնետիրոջ, «Blue star» ընկերության գլխավոր տնօրենի հետ: Քննարկվել են մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ «Blue star» ընկերության կողմից «Շանսի-Նաիրիտ» ՀՁ-ին տրամադրված փոխառությունների տոկոսների նվազեցման հնարավոր տարբերակները: Երկուստեք պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ձեռնարկության արտադրական ծավալները մեծացնելու, արտադրանքն իրացնելու, շուկաներն ընդլայնելու հարցերում:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Գրիգորյանն առաջարկել է «Շանսի-Նաիրիտ» ՀՁ-ում անցկացնել միջազգային աուդիտ, ստեղծել ֆինանսական համապատասխան պայմաններ հայկական քվոտայով պաշտոնները համալրելու համար:

In the framework of visit to the People's Republic of China, the delegation led by RA Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Artur Grigoryan has visited "Shanxi-Nairit" joint venture.
During the visit to the factory, representatives of "Shanxi-Nairit" JV have introduced the Minister with the production capacities of the venture, as well as the current technological and technical condition of the latter.
"Shanxi-Nairit" JV has been put into operation since 2010. The venture was established on the basis of the contract signed between "Shanxi Synthetic Rubber Group of Company" (PRC) and "Nairit" CJSC (RA) in 2003. The share of the Armenian party in “Shanxi-Nairit” is 40%.
The production capacity of the joint venture is 30 thousand tons, which was achieved by the results of the previous year.
Minister Grigoryan also had a meeting with the shareholder of "Shanxi-Nairit" JV, General Director of the Company “Blue Star”. A number of issues were discussed, including possible options for reducing interest rates on loans provided by Blue Star to “Shanxi-Nairit” JV.
Both sides agreed to increase the production volumes of the venture, sell products and expand markets.
During the meeting Minister Grigoryan suggested to hold an international audit at “Shanxi-Nairit JV to create appropriate financial conditions for replenishment of Armenian quota positions.