Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է «Շանսի-Նաիրիտ» համատեղ ձեռնարկություն:
Գործարանում կատարած շրջայցի ժամանակ «Շանսի-Նաիրիտ» ՀՁ ներկայացուցիչները նախարարին ծանոթացրել են ձեռնարկության արտադրական հզորություններին, ինչպես նաև վերջինիս արտադրատեխնիկական ընթացիկ իրավիճակին:
«Շանսի-Նաիրիտ» ՀՁ-ն շահագործման է հանձնվել 2010 թվականին: Ձեռնարկությունը ստեղծվել է «Շանսիի սինթետիկ կաուչուկների խմբային բաժնետիրական ընկերության» (ՉԺՀ) և «Նաիրիտ» ՓԲԸ-ի (ՀՀ) միջև 2003 թվականին կնքված պայմանագրի հիման վրա: «Շանսի-Նաիրիտ»-ում հայկական կողմի բաժնեմասը կազմում է 40%: Համատեղ ձեռնարկության արտադրական հզորությունը 30 հազար տոննա է, որին ձեռնարկությունը հասել է նախորդ տարվա արդյունքով:
Նախարար Գրիգորյանը հանդիպում է ունեցել նաև «Շանսի-Նաիրիտ» ՀՁ-ի բաժնետիրոջ, «Blue star» ընկերության գլխավոր տնօրենի հետ: Քննարկվել են մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ «Blue star» ընկերության կողմից «Շանսի-Նաիրիտ» ՀՁ-ին տրամադրված փոխառությունների տոկոսների նվազեցման հնարավոր տարբերակները: Երկուստեք պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ձեռնարկության արտադրական ծավալները մեծացնելու, արտադրանքն իրացնելու, շուկաներն ընդլայնելու հարցերում:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Գրիգորյանն առաջարկել է «Շանսի-Նաիրիտ» ՀՁ-ում անցկացնել միջազգային աուդիտ, ստեղծել ֆինանսական համապատասխան պայմաններ հայկական քվոտայով պաշտոնները համալրելու համար:

В рамках визита в Китайскую Народную Республики делегация, возглавляемая Министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Артуром Григоряном, посетила совместное предприятие «Шаньси-Наирит».
Во время обхода завода представители СП «Шаньси-Наирит» ознакомили Министра с производственными мощностями предприятия, а также текущим производственно-техническим состоянием. СП «Шаньси-Наирит» сдано в эксплуатацию в 2010 году. Предприятие создано на основе подписанного в 2003 году соглашения между акционерным обществом «Синтетические каучуки Шаньси» (Китай) и ЗАО «Наирит» (Армения). Доля армянской стороны в «Шаньси-Наирит» составляет 40%. Производственная мощность совместного предприятия составляет 30 тысяч тонн.
Этих показателей предприятие достигло по итогам прошлого года. Министр Григорян встретился также с генеральным директором компании «Blue star» - акционера СП «Шаньси-Наирит». Обсужден ряд вопросов, в том числе касающихся возможных вариантов снижения процентных ставок заимствований, предоставленных «Шаньси-Наирит» компанией «Blue star».
Была достигнута обоюдная договоренность об увеличении объемов производства компании, реализации продукции, расширении рынков сбыта. В ходе встречи Министр Григорян предложил провести в СП «Шаньси-Наирит» международный аудит, создать соответствующие финансовые условия для замещения должностей по армянской квоте.