Նախարար Գրիգորյանն աշխատանքային այցով Արցախում էր. երկու նախարարությունների միջև ստորագրվել է համագործակցության համաձայնագիր
Հուլիսի 11-ին ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությանը Արցախում էր: Նախարարը հանդիպել է ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանի հետ:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը հայտնել է, որ սա իր առաջին պաշտոնական այցն է Արցախ, և վստահեցրել, որ դա կլինի շարունակական. «Այս պահին արդեն Արցախից Հայաստան էլեկտրաէներգիայի արտահանում ունենք: Մեզ համար ամենակարևոր ձեռքբերումն այն է, որ Արցախը այս պահին ինքնաբավ է էլեկտրաէներգիայի առումով, և մեր համատեղ աշխատանքների հետագա արդյունքը բերելու է նրան, որպեսզի մենք կարողանանք ավելացնել արտահանման ծալավները և դրանից բացի՝ կարողանանք նաև ապահովել ամբողջ միասնական համակարգի ձևավորումը, որի ցանկալի տարբերակը մեզ համար լինելու է էներգետիկ անվտանգության ապահովումն ու հուսալիությունը»,-հայտնում է Արթուր Գրիգորյանը:
ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերն ընդունելու համար և կարևորելով երկու հանրապետությունների միջև համագործակցությունը՝ ասել է. «Էներգետիկայի ոլորտը գերակայություն է համարվում մեր հանրապետությունում և կա ավանդական ձևավորված երկարամյա համագործակցություն երկու նախարարությունների միջև: Մենք ունենք մի շարք խնդիրներ, որոնք  պիտի քննարկենք միասին, քանի որ մեր երկու հանրապետությունները գտնվում են մեկ էներգետիկ դաշտում»,-ասել է Լևոն Գրիգորյանը:
Հանդիպմանը Արցախի պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ քննարկվել է բարձրավոլտ էներգացանցերի հուսալիության և անվտանգության ապահովման խնդիրները, փոքր ՀԷԿ-երի շահագործման հանձնելու հետ կապված հարցերն ու Հայաստանի հետ փոխգործակցության խնդիրներն այս ոլորտում:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության պատվիրակության հանդիպումը ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության հետ եզրափակվեց երկու նախարարությունների միջև համագործակցության համաձայնագրի ստորագրմամբ, որին  ներկա է եղել նաև Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը: Գործընկեր կառույցների միջև ստորագրված փաստաթուղթը հիմք կհանդիսանա Հայաստանի և Արցախի համապատասխան գերատեսչությունների կապերի ընդլայնմանն ու խորացմանը:

Министр Григорян находился с рабочим визитом в Арцахе, между двумя министерствами подписано соглашение о сотрудничестве
11 июля делегация, возглавляемая Министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Артуром Григоряном, находилась в Арцахе. Министр встретился с Министром экономики и производственных инфраструктур Республики Арцах Левоном Григоряном.
Поприветствовав гостей, Левон Григорян поблагодарил их за визит и, подчеркнув важность сотрудничества между двумя республиками, отметил: «Энергетический сектор является приоритетом в нашей республике, и существует традиционное долгосрочное сотрудничество между двумя министерствами. У нас есть ряд вопросов, которые следует обсудить, поскольку обе республики находятся в одном энергетическом поле».
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Республики Армения Артур Григорян в свою очередь отметил: «Уже есть экспорт электроэнергии из Арцаха в Армению. Важным достижением для нас является то, что сегодня Арцах самодостаточен с точки зрения электричества, и результат нашей совместной работы приведет к тому, что мы сможем увеличить объемы экспорта и, кроме того, сможем обеспечить формирование единой интегрированной системы, а желаемым вариантом для нас будет обеспечение и надежность энергетической безопасности».
На встрече с Государственным министром Арцаха Григорием Мартиросяном обсуждались вопросы, связанные с надежностью и безопасностью высоковольтных линий электропередач, вопросы сдачи в эксплуатацию малых ГЭС.
Встреча делегации Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА с Министерством экономики и производственных инфраструктур Республики Арцах завершилась подписанием соглашения о сотрудничестве между двумя министерствами, на которой присутствовали Государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян.
Документ, подписанный между партнерскими структурами послужит основой для расширения и углубления связи между соответствующими ведомствами Армении и Арцаха.