Հունիսի 27-30-ը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության մայրաքաղաք Բեռլինում անցկացվել է Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) խորհրդի 40-րդ նիստը, որին մասնակցել է նաև Հայաստանի պատվիրակությունը Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Վարդան Գևորգյանի գլխավորությամբ:
Նիստի ընթացքում ներկայացվել են ԱՃԹՆ-ի ստանդարտի ներդրման աշխատանքները, նշվել Ստանդարտի ներդրման ուղղությամբ կատարված նախնական և օրենսդրական ուսումնասիրությունների, դրանց հիման վրա ընդունված օրենսդրական փոփոխությունների, հաշվետվությունների ներկայացման առցանց համակարգի մշակման, իրական սեփականատերերի բացահայտման ճանապարհային քարտեզի հաստատման և մի շարք այլ աշխատանքների մասին:
ԱՃԹՆ-ի Խորհուրդը որոշում է կայացրել բավարարել հայաստանյան բազմաշահառու խմբի կողմից ներկայացված դիմում-նամակը և երկարաձգել ԱՃԹՆ-ի Հայաստանի ազգային առաջին զեկույցի հրապարակման վերջնաժամկետը բովանդակային առումով համապարփակ և որակյալ զեկույց պատրաստելու նպատակով:
Տեղեկացնում ենք նաև, որ նույն օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում ընդերքօգտագործողների հետ կնքված պայմանագրերը հրապարակային են և արդեն հասանելի են նախարարության կայքում (http://www.minenergy.am/page/569):
Պայմանագրերի հրապարակումը Ստանդարտի ոչ պարտադիր՝ խրախուսվող դրույթներից էր:
Կայքում արդեն հասանելի է նաև համապարփակ տեղեկատվություն հանքարդյունաբերության ոլորտում տրված թույլտվությունների վերաբերյալ (http://www.minenergy.am/page/569):

В Берлине прошло 40-е заседание ИПДО: совет продлил конечный срок обнародования первого национального доклада
В столице Федеративной Республики Германия – г.Берлине 27-30 июня прошло 40-е заседание “Инициативы прозрачности добывающих отраслей”, в котором приняла участие также делегация Армении во главе с заместителем министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Варданом Геворгяном.
В ходе заседания были представлены работы, связанные с внедрением стандарта ИПДО, предварительными и законодательными исследованиями с целью внедрения стандарта, принятыми на их основе законодательными изменениями, разработкой онлайн-системы представления отчетов, утверждением дорожной карты определения реальных собственников и ряд других работ.
Совет ИПДО принял решение удовлетворить письменное обращение, представленное армянским многобенефициарным советом и продлил конечный срок обнародования первого национального доклада Армении по линии ИПДО для подготовки  содержательного смысла всеобъемлющего и качественного доклада.
Информируем также, что в результате указанных законодательных изменений, заключенные с недропользователями договоры публичны и уже доступны на сайте министерства (http://www.minenergy.am/page/569):
Обнародование договоров-одно из необязательных, поощряемых положений.
На сайте уже доступна также полная информация о разрешениях, данных в сфере недропользования (http://www.minenergy.am/page/569):