ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը հունիսի 27-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև «SUMEC GEOPOWER AG» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Միխալ Հորաչեկին:
Քննարկվել են էներգետիկայի բնագավառում հայ-չեխական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Այդ համատեքստում, կարևորվել են վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորություններն ու հեռանկարները: Նշվել է, որ «SUMEC GEOPOWER AG» ընկերությունը մտադրություն ունի Հայաստանում երկրաջերմային էլեկտրակայան կառուցելու:
Դեսպանը հավելել է, որ Չեխիան կարևորում է Հայաստանի հետ փոխշահավետ կապերի ամրապնդումը, և ընդգծել, որ կան լայն հնարավորություններ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող կարևորագույն ծրագրեր իրականացնել ու համար:
Հանդիպման ավարտին դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ դեսպանությունը պատրաստակամ է իր առավելագույն ջանքերը գործադրել երկու երկրների համատեղ ծրագրերը կյանքի կոչելու համար:

On June 27, RA Minister of Energy infrastructures and Natural Resources Artur Grigoryan received Petr Mikiska, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to the Republic of Armenia. Chief Executive Director of “SUMEC GEOPOWER AG” Michal Horacek also attended the meeting.
Issues related to Armenian-Czech cooperation in the field of energy were discussed. In that context, the opportunities and perspectives of implementing joint programs in the field of renewable energy were highlighted. It was noted that “SUMEC GEOPOWER AG” intends to build a geothermal power plant in Armenia.
The Ambassador added that the Czech Republic attaches importance to the strengthening of mutually beneficial ties with Armenia and underlined that there are wide opportunities for implementation of important programs of mutual interest.
At the end of the meeting the ambassador thanked for warm reception and noted that the embassy is ready to make maximum effort to implement joint programs of the two countries.