ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը հունիսի 18-ին ընդունել է KFW գերմանական զարգացման բանկի տարածաշրջանային տնօրեն Օլաֆ Զիմելկային:
Քննարկվել են Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման ծրագրի իրականացման հետ կապված մի շարք հարցեր:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Գրիգորյանը նշել է, որ բարձր է գնահատում բանկի հետ համագործակցությունը և համոզմունք հայտնել, որ Գերմանիայի կառավարության և KFW բանկի կողմից Հայաստանի էներգետիկայի բնագավառին ցուցաբերվող աջակցությունն այսուհետ ևս կլինի շարունակական և արդյունավետ:
Օլաֆ Զիմելկան հույս է հայտնել, որ ծրագրի հետ կապված տեխնիկական խնդիրներն առաջիկայում վերջնական լուծում կստանան, որի արդյունքում ծրագիրը կմտնի իրականացման փուլ:
Այդ համատեքստում նախարարը նշել է, որ հայկական կողմը շահագրգռված է ծրագիրը կյանքի կոչելու հարցում՝ հաշվի առնելով, որ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը թույլ կտա ընդլայնելու տարածաշրջանային համգործակցությունը՝ կապող օղակ դառնալով Իրանի, Վրաստանի և Ռուսաստանի էլեկտրաէներգետիկ համակարգերի միջև:

Министр Григорян принял Олафа Зимельку
18 июня Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Артур Григорян принял регионального директора германского банка развития KFW Олафа Зимельку. Обсужден ряд вопросов, связанных с реализацией программы строительства линии электропередачи Армения-Грузия в 400 кВ.
Приветствуя гостей, министр Григорян отметил, что высоко оценивает сотрудничество с банком и выразил уверенность, что содействие, оказываемое правительством Германии и KFW энергетической системе Армении, будет и впредь продолжительным и эффективным.
Олаф Зимелька выразил надежду, что связанные с программой технические проблемы будут в ближайшее время окончательно решены, в результате чего проект вступит в этап реализации. В этом контексте Министр отметил, что армянская сторона заинтересована в воплощении в жизнь программы, учитывая, что строительство высоковольтной линии электропередачи позволит расширить региональное сотрудничество, выступив связующим звеном между электроэнергетическими системами Ирана, Грузии и России.