Ընդերքօգտագործող ընկերություններից 15-ին տրվել է գրավոր զգուշացում
ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքի 61-րդ հոդվածի համաձայն ընդերքօգտագործողները պարտավոր են սահմանված ժամկետներում կատարել ընդերքօգտագործման վճարներ՝ պետական տուրքի, շրջակա միջավայրի պահպանության դրամագլխի:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը, ամփոփելով ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի և ՀՀ բնապահպանության նախարարության կողմից տրամադրված, ինչպես նաև Ընդերքի գործակալությունում առկա տեղեկությունները, առանձնացրել է այն ընդերքօգտագործող ընկերություններին, որոնք ունեն ապառքներ վերը նշված վճարումների մասով:
ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքի 30-րդ հոդվածի համաձայն, ապառք ունեցող  ընդերքօգտագործող ընկերություններից 15-ին տրվել է գրավոր զգուշացում՝ զգուշացման մասին ծանուցումը ստանալուց հետո, ոչ ավելի քան 90-օրյա ժամկետում զգուշացման հիմքերը վերացնելու մասին:
Եթե տվյալ ընկերությունները լիազոր մարմնի կողմից սահմանված 90-օրյա ժամկետում չեն վերացնում զգուշացման հիմքերը, ապա ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքի նույն հոդվածի 5-րդ կետի 3-րդ ենթակետի համաձայն՝ լիազոր մարմինը կարող է նախաձեռնել ընդերքօգտագործման իրավունքները դադարեցնելու գործընթաց:

Пятнадцати компаниям в сфере недропользования вынесены письменные предупреждения
Согласно 61-й статье “Кодекса РА о недрах”, недропользователи обязаны в установленные сроки осуществлять недропользовательские налоги – государственные пошлины , вклады в охрану окружающей среды.
Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, обобщив предыдущую информацию, имеющуюся в распоряжении Агентства по недрам ,  предоставленную Комитетом по государственным доходам РА и Министерством охраны природы РА,  выделила те компании, действующие в сфере недропользования, у которых есть задолженность по вышеуказанным выплатам.
В соответствии со статьей 30 “Кодекса РА о недрах”, имеющим задолженность 15 компаниям, действующим в сфере недропользования, вынесены письменные предупреждения об искоренении их причин на  срок не более 90 дней после получения об этом оповещении.
Если указанные компании не ликвидируют причины задолженности в установленный полномочным органом 90-дневный срок, то в соответствии с подпунктом 3 статьи пункта 5, той же статьи “Кодекса РА о недрах”, полномочный орган может инициировать процесс прекращение прав на недропользование.