ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունում տեղի է ունեցել ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի հերթական փուլի պլանային նախազգուշական վերանորոգման նախապատրաստական աշխատանքներին նվիրված խորհրդակցություն, որը վարել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական Գագիկ Մարտիրոսյանը, ՀՀ կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մարտիրոսյանն ու Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի ղեկավար և ինժեներական անձնակազմը:
Քննարկվել են ՀԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման ծրագրով նախատեսված միջոցառումների իրականացման ընթացքը: Մասնավորապես քննարկվել են տուրբինային և ռեակտորային արտադրամասերում նախատեսված շինմոնտաժային և կարգաբերման աշխատանքների սահմանված ժամկետներում ավարտի ապահովման հնարավոր ռիսկերը: Այդ թվում՝ անհրաժեշտ սարքավորումների և նյութերի մեծածավալ մատակարարումների ընթացքը:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև մի շարք կազմակերպչական հարցերի, որոնց առնչությամբ տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:
Նշենք, որ մարտի 28-ին Մեծամորում կանցկացվի Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարաձգման ծրագրի հայ-ռուսական համատեղ համակարգող հանձնաժողովի 6-րդ նիստը: Նիստի ընթացքում կքննարկվեն Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարաձգման ծրագրով նախատեսված աշխատանքների, ինչպես նաև 2018թ. ապրիլի 14-ից մեկնարկող պլանային նախազգուշական վերանորոգման նախապատրաստական միջոցառումների ընթացքը:

Обсуждены подготовительные работы к очередному этапу программы модернизации и продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС
В министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА состоялось совещание, посвященное подготовительным работам к планово-предупредительному ремонту в рамках очередного этапа программы модернизации и продления сроков эксплуатации второго энергоблока ААЭС, которое вел министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян.
В совещании участвовали главный советник премьер-министра РА Гагик Мартиросян, председатель Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности при правительстве РА Ашот Мартиросян, представители руководства и инженерного состава Армянской атомной электростанции.
Были обсуждены осуществленные работы, направленные на повышение уровня безопасности действующего энергоблока ААЭС, ход проведения мероприятий, предусмотренных программой его модернизации и продления срока эксплуатации. В частности, рассмотрены возможные риски при обеспечении завершения в установленные сроки строительно-монтажных и настроечных работ в турбинном и реакторном цехах.
В том числе ход крупномасштабных поставок необходимого оборудования и материалов. Во время совещания был также затронут ряд организационных вопросов, по которым даны соответствующие поручения.
Отметим, что 28 марта в Мецаморе пройдет шестое заседание совместной армяно-российской координационной комиссии по реализации программы продления проектного срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС. В ходе заседания будет обсужден ход работ, предусмотренных программой продления проектного срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС, а также подготовительных мероприятий к стартующему 14 апреля 2018 года планово-предупредительному ремонту.