Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ էլեկտրաէներգետիկական համակարգի շահագործման հուսալիության և արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված տեխնիկական հանձնաժողովի ընդլայնված նիստ, որը վարել է ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական Գագիկ Մարտիրոսյանը: Քննարկվել է Հայաստան-Վրաստան նոր բարձրավոլտ գծի կառուցման նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը:
Հավանության է արժանացել ծրագրի ֆինանսավորող` գերմանական KfW բանկի հետ համատեղ ընտրված «Ֆիխտներ» խորհրդատվական ընկերության հետ իրականացված քննարկումների արդյունքում ձևավորված տեխնիկական առաջադրանքը:
Ըստ տեխնիկական առաջադրանքի` ծրագիրը բաժանվում է փուլերի: Առաջին փուլում նախատեսվում է իրականացնել 220կՎ լարման ենթակայանի վերակառուցում, 400կՎ լարման ենթակայանի, ինչպես նաև նոր բարձրավոլտ օդային գծի կառուցում մինչև Հայաստան-Վրաստան պետական սահման: Հաջորդ փուլերով նախատեսվում է 500կՎ ենթակայանի և հաստատուն հոսանքի փոխակերպիչ կայանի կառուցում:
Ծրագրի արդյունավետության բարձրացման նպատակով նախ կօգտագործվեն արդեն գործող ենթակայանները, որոնց վերակառուցումն ավելի քիչ ծախսատար է, քան նորի կառուցումը:
Միաժամանակ, արդեն առկա ենթակառուցվածքներով էներգետիկ նշանակության հողատարածքի վրա, որը նախատեսված էր նոր ենթակայանի կառուցման համար, կկառուցվի արևային էլեկտրակայան, վերջինիս ծախսերը կկրճատվեն արդեն առկա ենթակառուցվածքների օգտագործման շնորհիվ:
Արդյունքում ծրագրի ամբողջական արժեքը կկրճատվի առնվազն 30 տոկոսով: Բացի դրանից կկառուցվի նաև արևային ֆոտովոլտային կայան ծախսերի առնվազն 20 տոկոսի իրական տնտեսումով:
Ընդգծվել է, որ ծրագրի առաջին փուլը պետք է ավարտվի Իրան-Հայաստան երրորդ բարձրավոլտ գծի շինարարության ավարտից ոչ ուշ: Ընդհանուր առմամբ, ծրագիրը պետք է իրականացվի Իրան-Հայաստան երրորդ բարձրավոլտ գծի և Երևանի ՋԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շինարարությանը զուգահեռ:

Обсужден ход подготовительных работ по строительству новой высоковольтной линии Армения-Грузия
Сегодня состоялось расширенное заседание технической комиссии по повышению надежности и эффективности эксплуатации электроэнергетической системы РА, которое вел главный советник премьер-министра РА Гагик Мартиросян. Был бсужден ход подготовительных работ по строительству новой высоковольтной линии Армения-Грузией.
Одобрена техническое задание, разработанное в результате обсуждений с консалтинговой компанией «Фихтнер», выбранной совместно с финансирующим программу немецким банком KfW.
Согласно техническому заданию, программа поделена на этапы. На первом этапе планируется осуществить реконструкцию подстанции напряжением 200 кВ, строительство подстанции напряжением 400 кВ, а также новой высоковольтной воздушной линии до государственной границы между Арменией и Грузией.
На следующих этапах предусматривается строительство подстанции в 500 кВ и трансформаторной станции.
С целью повышения эффективности программ, сначала будут использованы уже действующие подстанции, реконструкция которых менее затратна, чем строительство новой.
Одновременно, на территории энергетического значения с уже имеющимися инфраструктурами, которая предусмотрена для строительства новой подстанции, будет построена солнечная электростанциярасходы которой будут сокращены благодаря использованию действующих подстанций.
В результате, вся стоимость программы уменьшится как минимум на 30%. Кроме того, будет построена также солнечная фотовольтаическая станция с реальной экономией расходов на 20%.
Было подчеркнуто, что первый этап программы должен быть завершен не позднее окончания строительства второй высоковольтной линии Иран-Армения. В целом, программа должна быть реализована параллельно строительству второй высоковольтной линии Иран-Армения и второго блока Ереванской ТЭЦ.