Մետաղական օգտակար հանածոներ արդյունահանող ընկերություններն իրականացրել են շուրջ 235 մլն դոլարի ներդրումներ
Մետաղական օգտակար հանածոներ արդյունահանող և արդյունահանման պատրաստվող ընկերություններն անցած տարի իրականացրել են շուրջ 235 մլն դոլարի ներդրումներ։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Վարդան Գևորգյանի տեղեկացմամբ, 2017թ. ընթացքում մետաղական օգտակար հանածոների երկրաբանական ուսումնասիրության համար տրամադրված ընդերքօգտագործման թույլտվություններով առաջիկա 3 տարվա ընթացքում կներդրվի շուրջ 3 մլրդ դրամ:
Ի տարբերություն արդյունահանված մետաղական հանքաքարի, որի ծավալն անցած տարի գրեթե չի փոխվել, արտադրված ապրանքային արտադրանքը գումարային  արտահայտությամբ համալրվել է շուրջ 30 տոկոսով։ Աճը պայմանավորվել է հիմնականում արտաքին շուկաներում հանքահումքային ապրանքների գների բարձրացմամբ։
Նշենք նաև, որ 2017թ. ընթացքում հաստատվել են ոչ մետաղական օգտակար հանածոների նոր պաշարներ։ Արդյունքում օգտակար հանածոների պաշարների պետական հաշվեկշիռը համալրվել է շուրջ 900 հազար խոր. մետրով։ Նույն ժամանակահատվածում հաստատված մետաղական օգտակար հանածոների նոր պաշարները կազմել են շուրջ 5 մլն տոննա հանքաքար:

Компании, добывающие металлические полезные ископаемые, осуществили инвестиции на сумму порядка 235 миллионов долларов
Компании, добывающие и готовящиеся добывать металлические полезные ископаемые, в прошлом году осуществили инвестиции на сумму порядка 235 миллионов долларов. По информации заместителя министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Вардана Геворгяна, в ближайшие 3 года по разрешениям, выданным в 2017 году на геологические исследования металлических полезных ископаемых, будет инвестировано около 3 миллиардов драмов. В отличие от добытых металлической руд, объемы которых в прошлом году почти не изменились, произведенное товарное производство в денежном выражении увеличилось примерно на 30%. Рост обусловлен в основном повышением цен на горно-рудную продукцию на внешних рынках. Отметим также, что в течение 2017 года подтверждены новые запасы неметаллических полезных ископаемых. В результате государственный баланс полезных ископаемых был дополнен примерно на 900 тысяч кубометров. За тот же период подтвержденные новые запасы металлических полезных ископаемых составили около 5 миллионов тонн руды.