Ընդունվել է Էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման գործընթացին ուղղված օրենսդրական փաթեթը
Ազգային ժողովում փետրվարի 7-ին երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվել է «Էներգետիկայի մասին», «Լիցենզավորման մասին», «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերը։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանի խոսքով` այս օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթի ընդունումով  կարելի է արձանագրել, որ էլեկտրաէներգիայի շուկայի ազատականացման գործընթացը սկսվել է. «Սա  վերջին 15 տարիների ընթացքում ամենախոշոր բարեփոխումն է էլեկտրաէներգետիկայի ոլորտում։ Փոփոխությունները թույլ կտան ունենալ առավել արդյունավետ և մրցունակ էլեկտրաէներգետիկ համակարգ»։
Հիշեցնենք, որ օրենսդրական փաթեթն ուղղված է էլեկտրաէներգետիկական  շուկայի ազատականացմանը, կառավարության կողմից լիազորված մարմնի և  Հանրային ծառայությունները կարգավորող  հանձնաժողովի իրավասությունների հստակեցմանը, միջպետական առևտրի զարգացմանը։

On February 7, in the second reading, the RA draft laws "On Energy", "On Licensing", "On Making Amendments and Addenda to the RA Law on State Duty" were adopted.
According to Hayk Harutyunyan, Deputy Minister of Energy infrastructures and Natural Resources of the Republic of Armenia, with the adoption of this package of legislative amendments, the process of liberalization of the electricity market has begun: “This is the biggest reform in the energy sector over the last 15 years. Changes will allow to have a more efficient and competitive power system”.
It will be rimind, that the legislative package aims at liberalizing the electricity market by the government-authorized body and clarifying the competences of the Public Services Regulatory Commission, the development of interstate trade.