ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը փետրվարի 1-ին ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի առաքելության ղեկավար Տիանհուա Լուոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Քննարկվել են էներգետիկայի բնագավառում բանկի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը և հետագա համագործակցության հնարավորությունները։
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Մանուկյանը կարևորել է ԱԶԲ կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող բազմակողմանի աջակցությունը, հատկապես իրականացվող բարեփոխումների ուղղությամբ: Նախարարը նշել է, որ «Էլեկտրաէներգիայի հաղորդման ցանցի վերակառուցում» ծրագրով նախատեսված կարգավարման կառավարման ավտոմատացված համակարգի (SCADA), «Ագարակ-2» և «Շինուհայր» ենթակայանների վերակառուցման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են և հաջողությամբ իրականացվում են:
Ներկայացնելով համակարգում նախատեսվող ծրագրերը՝ նախարարն ընդգծվել է բանկի օժանդակությունը ինչպես «Բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցեր» ընկերության կառավարման արդյունավետության բարձրացման, տեխնիկական վերազինման, այնպես էլ էներգետիկ այլ ծրագրերի իրականացման գործում՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման նոր բարձրավոլտ գծի կառուցումը և համակցումը Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ գծին հնարավորություն կտա Հայաստանը դարձնել էլեկտրաէներգիայի տարանցիկ երկիր Իրանի և Վրաստանի, ապա նաև Ռուսաստանի հետ։
Ի թիվս այլ ծրագրերի ԱԶԲ-ն աջակցում է նաև «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» լայնամասշտաբ վերակառուցման ծրագրին:
«10 տարի անց մենք կունենանք արդիականացված և արդի չափանիշներին համապատասխան էլեկտրական ցանցեր»,- նշել է Աշոտ Մանուկյանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև ԱԶԲ ֆինանսավորմամբ մի շարք այլ ծրագրերի իրականացմանն ու հետագա համագործակցության հնարավորություններին: Զրուցակիցները վերահաստատել են գործընկերությունը շարունակելու և խորացնելու պատրաստակամությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ Տիանհուա Լուոն փոխանցել է Ասիական զարգացման բանկի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանի տնտեսության և էներգետիկայի ոլորտի զարգացման ծրագրերին։ Նա նշել է նաև, որ բանկը հետաքրքրված է ներկայացված ծրագրերով և պատրաստ է դիտարկել ԱԶԲ-ի մասնակցության հետագա հնարավորությունները։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի: Ակնկալվում է, որ դրանք կշարունակվեն նաև առաջիկայում։

RA Minister of Energy infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan on February 1 hosted a delegation led by Tianhua Luo, head of the Asian Development Bank's (ADB) mission. The programs implemented with the support of the Bank in the field of energy and opportunities for further cooperation were discussed.
Welcoming the guests, Ashot Manukyan highlighted the multilateral support rendered by ADB to Armenia, especially in the direction of reforms.  The Minister noted that the Automated Control System (SCADA), provided by the "Reconstruction of power transmission network" program, reconstruction works of "Agarak-2" and "Shinuhayr" substations are in process and successfully implemented.
Presenting the programs envisaged in the system, the Minister emphasized the bank's support in terms of improving the management efficiency of the “High Voltage Electric Networks Company”, technical re-equipment and other energy projects, considering that the construction of Armenia-Georgia new high-voltage line construction and connection to Armenia-Iran high-voltage line will enable Armenia to transit electricity to Iran and Georgia and then to Russia.
Among other programs, ADB also supports the "Electric Networks of Armenia" large-scale reconstruction program.
“Ten years later, we will have modernized and up-to-date electrical networks “,- said Ashot Manukyan.
The meeting also touched upon the implementation of a number of ADB-funded projects and opportunities for further cooperation. The interlocutors reaffirmed their willingness to continue and deepen the partnership. Expressing gratitude for the meeting, Tianhua Luo conveyed the Asian Development Bank's readiness to support Armenia's economic and energy development programs. He also noted that the bank is interested in the programs presented and is ready to consider further ADB's participation. The sides also touched upon other issues of mutual interest. It is expected that they will continue in the near future.