Հայաստանում հողմային խոշոր կայանների կառուցմամբ հետաքրքրված էմիրաթական «Աքսես Ինֆրա Սենթրալ Էյժա Լիմիթեդ» ընկերությունը, քամու ռեսուրսի չափման նպատակով, Գեղարքունիքի մարզում աշտարակ է տեղադրել, ինչպիսին մինչ այժմ Հայաստանում չի եղել։ Աշտարակի բարձրությունը հասնում է 80 մետրի։ Այն կգործարկվի մոտ օրերս։
Ապրիլին նախատեսվում է տեղադրել ևս մեկ աշտարակ՝ այլ վայրում։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանի տեղեկացմամբ, դեռևս անցած տարվա մարտին Կառավարությունն որոշում ընդունեց աջակցել «Աքսես Ինֆրա Սենթրալ Էյժա Լիմիթեդ» ընկերությանը մինչև 150 մեգավատանոց գումարային հզորությամբ հողմային կայաններ կառուցելու գործում.
-Եթե սպասելիքներն արդարանան, ապա առաջիկա երկու-երեք տարում կարող ենք ունենալ աշխարհում նմանը չունեցող հողմակայան։ Այն լինելու է լեռնային և ամենաբարձր կայանը, որտեղ նախատեսվում է կիրառել նորարարական բազմաթիվ լուծումներ,-ասել է Հայկ Հարությունյանը։
Հայաստանում հողմային էլեկտրակայանի կառուցմամբ հետաքրքրված է նաև իսպանական «Աքսիոնա Էներգիա Գլոբալ Էս. Էլ.» ընկերությունը։ Անցած տարվա մարտին ընկերությունը ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության հետ ստորագրել է փոխըմբռնման հուշագիր` 100-150 ՄՎտ հզորությամբ հողմաէլեկտրակայանների կառուցման վերաբերյալ:
-Ընկերությունը սկսել է քամու ներուժի գնահատման աշխատանքների իրականացնումը: Տեղադրվել է 80 մետր բարձրությամբ երկու մոնիթորինգային կայան և մեկ «Sodar» համակարգ: Յուրաքանչյուր կայան համալրված է 8 հողմաչափով, 3 հողմացույցով, 2 ջերմա-խոնավաչափով և 1 մթնոլորտային ճնշաչափով,-տեղեկացրել է Հայկ Հարությունյանը:

Начались измерения ресурсов ветра для строительства ветростанций
Компания из ОАЭ «Аксес Инфра Сентрал Эйжа Лимитед», заинтересованная в строительстве крупных ветростанций в Армении, установила в Гегаркуникской области уникальную в Армении башню с целью измерения ресурса ветра. Высота башни достигает 80 метров. Она буде введена в эксплуатацию в ближайшие дни. В апреле планируется установить еще одну башню в другом месте. По словам заместителя министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Айка Арутюняна, еще в марте минувшего года Правительство приняло решение оказать содействие компании «Аксес Инфра Сентрал Эйжа Лимитед» в деле строительства ветростанций с суммарной мощностью до 150 мегаватт - Если ожидания оправдаются, то в ближайшие два-три года у нас может появиться не имеющая аналогов в мире ветростанция. Это будет горная и самая высокая станция, где планируется применить многочисленные инновационные решения, - сказал Айк Арутюнян.
В ветростанции строительстве в Армении заинтересована также испанская компания «Аксиона Энергия Глобал Эс.Эл». В марте минувшего года компания подписала с министерством энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА меморандум о взаимопонимании по строительству ветроэлектростанции мощностью 100-150 МВт.
- Компания начала работы по оценке потенциала ветра. Установлены две мониторинговые станции высотой 80 метров и одна система «Sodar». Каждая станция оснащена 8 анемометрами, 3 флюгерами, 2 термовлагометрами и 1 барометром, - проинформировал Айк Арутюнян.