ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը հունվարի 18-ին հանդիպել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան ժոնաթան Լաքոտին: Քննարկվել են էներգետիկայի, ջրային տնտեսության և հանքարդյունաբերության ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
Խոսելով հայ-ֆրանսիական տնտեսական փոգործակցության մասին՝ Աշոտ Մանուկյանն անդրադարձել է մի շարք համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։ Կարևորվել է Ֆրանսիայի կառավարության օժանդակությունը Վեդու ջրամբարի կառուցման գործում։ Ընդգծվել է «Վեոլիա ջուր» ընկերության դերը Հայաստանի ջրային տնտեսության կառավարման ոլորտում նոր որակ և մշակույթ ներմուծելու առումով։ Հաշվի առնելով ընկերության մեծ փորձը՝ քննարկվում են «Վեոլիա ջրի» հետ համագործակցության հնարավորությունները նաև էներգետիկայի ոլորտում։ Խոսքը վերաբերում է, մասնավորապես, Կոտայքի տարածաշրջանում աղբի վերամշակումից էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծրագրի իրականացմանը։
Անդրադառնալով ատոմային էներգետիկային՝ Աշոտ Մանուկյանը կարևորել է գործակցությունը հատկապես աշխատած միջուկային թափոների կառավարման ոլորտում։ Նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ համագործակցությունը կշարունակվի նաև առաջիկայում։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ժոնաթան Լաքոտը նշել է, որ հայ-ֆրանսիական տնտեսական հարաբերություններում առաջնահերթ են էներգտիկային առնչվող հարցերը։ Մի շարք ֆրանսիական ընկերություններ արդեն աշխատում են այս ոլորտում։ Դեսպանի կարծիքով, հետաքրքրություններն անհամեմատ կակտիվանան մասնավոր-պետական հատված համագործակցության վերաբերյալ օրենքի ընդունումից հետո, որին սպասում են բազմաթիվ ընկերություններ։
Տեղեկացնելով, որ օրենքի նախագիծն արդեն պատրաստ է, նախարարը հորդորել է չսպասել վերջինիս ընդունմանը։
-Կառավարությունն ընդունել է այդ օրինագծից բխող հայեցակարգ, որն էլ հաջողությամբ գործում է։ Դրա շրջանակներում իրականացվող առաջին խոշոր նախագիծը «Շնող ՀԷԿ»-ի ծրագիրն է, որին մասնակցում է ամերիկյան «Ռոբինս» ընկերությունը,-նշել է Աշոտ Մանուկյանը։
Երկրորդ խոշոր ծրագրի իրականացմանն ակնկալվում է ֆրանսիական «Շնեյդեր էլեկտրիկ» ընկերության մասնակցությունը։ Պետություն-մասնավոր համագործակցության շրջանակում պատրաստվում է Դդմաշենի տարածքում 10 մեգավատ հզորությամբ արևային կայանի և կուտակիչի կառուցման առաջնեկային ծրագիր։ Նախարարը տեղեկացրել է, որ այդ նպատակով սկսվել են շփումները կուտակիչներ արտադրող LG և TESLA ընկերությունների հետ։ Ծրագրի իրականացմանը մասնակցելու հարցերը առաջիկայում կքննարկվեն նաև «Շնեյդեր էլեկտրիկ» ընկերության հետ։

Ashot Manukyan and French Ambassador discussed possibilities of expanding Armenian-French cooperation in energy sphere
RA Minister of Energy infrastructures and Natural Resources Ashot Manukyan met with French Ambassador to Armenia Jonathan Lockett on January 18. The opportunities of expanding cooperation between the two countries in energy, water economy and mining sectors were discussed. Talking about the Armenian-French economic cooperation, Ashot Manukyan touched upon the implementation of a number of joint projects. Highlighted, that the French government supported the construction of the Vedi reservoir. The role of "Veolia Water" company in the context of introducing new quality and culture in Armenia's water economy management was emphasized. Taking into account the company's great experience, the opportunities for cooperation with the "Veolia Water" are also discussed in the energy sector. This refers to, in particular, the implementation of a garbage recycling project in the Kotayk region.
Speaking about the nuclear energy, Ashot Manukyan highlighted the cooperation especially in the field of nuclear waste management. The minister expressed conviction that the cooperation will continue in the near future.
Expressing gratitude for the reception, Jonathan Lockett noted that in the Armenian-French economic relations, priority is given to issues related to energy. A number of French companies are already working in this sphere. In the ambassador's opinion, the interests will be much more activated after adoption of the law on private-public sector cooperation, which many companies are waiting for.
Notifying that the draft law is already ready, the Minister urged not to wait for its adoption.
- The government has adopted a concept that has been successfully implemented. The first major project to be implemented within the framework of this project is the "Shnogh" Hydroelectric Power Plant, in which is take part in American "Robins" company,- said Ashot Manukyan.
The second major project is expected to be the participation of the French company "Schneider Electric". Within the framework of public-private partnership, is preparing for the first 10 MW solar station and accumulator construction in Ddmashen territory. The Minister informed that contacts with LG and TESLA companies were started. Issues related to the implementation of the project will also be discussed in the near future with the "Schneider Electric" company.