ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը հունվարի 18-ին հանդիպել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան ժոնաթան Լաքոտին: Քննարկվել են էներգետիկայի, ջրային տնտեսության և հանքարդյունաբերության ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
Խոսելով հայ-ֆրանսիական տնտեսական փոգործակցության մասին՝ Աշոտ Մանուկյանն անդրադարձել է մի շարք համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։ Կարևորվել է Ֆրանսիայի կառավարության օժանդակությունը Վեդու ջրամբարի կառուցման գործում։ Ընդգծվել է «Վեոլիա ջուր» ընկերության դերը Հայաստանի ջրային տնտեսության կառավարման ոլորտում նոր որակ և մշակույթ ներմուծելու առումով։ Հաշվի առնելով ընկերության մեծ փորձը՝ քննարկվում են «Վեոլիա ջրի» հետ համագործակցության հնարավորությունները նաև էներգետիկայի ոլորտում։ Խոսքը վերաբերում է, մասնավորապես, Կոտայքի տարածաշրջանում աղբի վերամշակումից էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծրագրի իրականացմանը։
Անդրադառնալով ատոմային էներգետիկային՝ Աշոտ Մանուկյանը կարևորել է գործակցությունը հատկապես աշխատած միջուկային թափոների կառավարման ոլորտում։ Նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ համագործակցությունը կշարունակվի նաև առաջիկայում։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ժոնաթան Լաքոտը նշել է, որ հայ-ֆրանսիական տնտեսական հարաբերություններում առաջնահերթ են էներգտիկային առնչվող հարցերը։ Մի շարք ֆրանսիական ընկերություններ արդեն աշխատում են այս ոլորտում։ Դեսպանի կարծիքով, հետաքրքրություններն անհամեմատ կակտիվանան մասնավոր-պետական հատված համագործակցության վերաբերյալ օրենքի ընդունումից հետո, որին սպասում են բազմաթիվ ընկերություններ։
Տեղեկացնելով, որ օրենքի նախագիծն արդեն պատրաստ է, նախարարը հորդորել է չսպասել վերջինիս ընդունմանը։
-Կառավարությունն ընդունել է այդ օրինագծից բխող հայեցակարգ, որն էլ հաջողությամբ գործում է։ Դրա շրջանակներում իրականացվող առաջին խոշոր նախագիծը «Շնող ՀԷԿ»-ի ծրագիրն է, որին մասնակցում է ամերիկյան «Ռոբինս» ընկերությունը,-նշել է Աշոտ Մանուկյանը։
Երկրորդ խոշոր ծրագրի իրականացմանն ակնկալվում է ֆրանսիական «Շնեյդեր էլեկտրիկ» ընկերության մասնակցությունը։ Պետություն-մասնավոր համագործակցության շրջանակում պատրաստվում է Դդմաշենի տարածքում 10 մեգավատ հզորությամբ արևային կայանի և կուտակիչի կառուցման առաջնեկային ծրագիր։ Նախարարը տեղեկացրել է, որ այդ նպատակով սկսվել են շփումները կուտակիչներ արտադրող LG և TESLA ընկերությունների հետ։ Ծրագրի իրականացմանը մասնակցելու հարցերը առաջիկայում կքննարկվեն նաև «Շնեյդեր էլեկտրիկ» ընկերության հետ։

Ашот Манукян обсудил с послом Франции возможности расширения армяно-французского сотрудничества в энергетической сфере
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян 18 января встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Франции в Армении Джонатаном Лакотом. Обсуждены возможности расширения сотрудничества между двумя странами в сферах энергетики, водного хозяйства и горнорудной отрасли.
Говоря об армяно-французском экономическом взаимодействии, Ашот Манукян коснулся реализации ряда совместных программ. Была отмечена важность содействия правительства Франции в деле строительства водохранилища в Веди. Подчеркнута роль компании  «Веолиа джур» в контексте внедрения нового качества и культуры управления водным хозяйством Армении.
Учитывая богатый опыт компании, обсуждаются возможности сотрудничества с «Веолиа джур» также и в энергетической сфере. Речь, в частности, идет о реализации в Котайкском регионе программы генерирования электроэнергии путем переработки отходов.
Коснувшись атомной энергетики, Ашот Манукян отметил важность взаимодействия, особенно в сфере управления отработанным ядерным топливом. Министр выразил уверенность, что сотрудничество продолжится и в дальнейшем.
Поблагодарив за прием, Джонатан Лакот отметил, что в армяно-французских экономических отношениях приоритетными являются вопросы, связанные с энергетикой. Ряд французских компаний уже работают в этой сфере. По мнению посла, заинтересовнность намного активизируется после принятия закона о государственно-частном партнерстве, которого ждут многочисленные компании.
Сообщив, что проект закона уже готов, министр призвал не ждать его принятия.
-Правительство приняло исходящую из этого законопроекта концепцию, которая успешно действует. Первым крупным проектом, реализуемым в ее рамках является программа «ГЭС Шнох», в которой участвует американская компания «Робинс», - отметил Ашот Манукян.
В реализации второй крупной программы ожидается участие французской компании «Шнейдер электрик».  В рамках государственно-частного сотрудничества готовится пилотная программа строительства  солнечной станции мощностью 10 мегаватт и накопительной гелиостанции на территории Ддмашена. Министр проинформировал, что с этой целью начались переговоры с производителями аккумуляторов, компаниями LG и TESLA. Вопросы реализации программы в ближайшее время будут обсуждены также с компанией «Шнейдер электрик».