Կավելանա Իրանից ներմուծվող գազի ծավալը
«Էլեկտրաէներգիա բնական գազի դիմաց» ծրագրի տարեկան արդյունքները և Իրան-Հայաստան երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարության ընթացքն ու գալիք տարվա ծրագրերը քննարկելու նպատակով դեկտեմբերի 16-17-ին աշխատանքային այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում էր գտնվում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը:
Այցի ընթացքում նախարարը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Իրանի պաշտոնատար անձանց և իրանահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Մասնավորապես, Իրանի գազի ազգային ընկերության միջազգային հարաբերությունների գծով տնօրեն Բեհզաթ Բաբազադեի հետ հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ընթացիկ տարում կավելացվեն «Էլեկտրաէներգիա բնական գազի դիմաց» ծրագրի շրջանակներում Հայաստան ներմուծվող բնական գազի ծավալները:
Աշոտ Մանուկյանը հանդիպել է  նաև իրանահայ գործարարների հետ, ովքեր  հետաքրքրված են վերականգնվող, մասնավորապես՝ հողմային և արևային էներգետիկայի բնագավառում Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հեռանկարներով:
Նախարարը գործարարներին է ներկայացրել «Մեղրի» նորաբաց ազատ տնտեսական գոտու առավելությունները` այն որպես հարթակ օգտագործելով Եվրասիական տնտեսական համագործակցության երկրների հետ առևտրային հարաբերությունների զարգացման համար:

С целью обсуждения годовых итогов программы «электроэнергия в обмен на газ», а также хода строительства третьей высоковольтной линии электропередачи Иран-Армения и проектов на будущий год, 16-17 декабря с рабочим визитом в Исламской Республике Иран находился министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян. В ходе визита министр провел ряд встреч с иранскими должностными лицами и представителями армянской общины Ирана.
В частности, согласно договоренностям, достигнутым по итогам встречи с директором по линии международных отношений Национальной газовой компании Ирана Бехзатом Бабазаде, будут увеличены объемы поставок в Армению природного газа в рамках программы «электроэнергия в обмен на газ».
Ашот Манукян встретился также с иранскими предпринимателями армянского происхождения, которые заинтересованы перспективами осуществления в Армении инвестиций в сфере возобновляемой, в частности ветро- и солнечной энергетики.
Министр представил предпринимателям преимущества недавно открытой свободной экономической зоны «Мегри», которая может быть использована в качестве площадки для развития торговых отношений со странами Евразийского экономического союза.