ՀԱԷԿ-ում իրականացվել է ավելի քան 690 սարքավորումների հետազոտություն
ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման միջոցառումների շրջանակներում այս տարի իրականացվել է ավելի քան 690 սարքավորումների գործիքային հետազոտություն։ Աշխատանքները կատարվել են պլանային նախազգուշական վերանորոգման ընթացքում։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի վարչության ատոմային էներգիայի բաժնի պետ Արտեմ Պետրոսյանի փոխանցմամբ՝ մշակվել է  համակարգերի, կառույցների մնացորդային ռեսուրսի հիմնավորման և տեխնիկական վիճակի գնահատման 37 ծրագիր, տրվել է 126 նախնական եզրակացություն։ Հաստատվել են ակտիվ գոտու վթարային հովացման, էներգաբլոկի հուսալի սնուցման, բլոկային տրանսֆորմատորի, ինչպես նաև, այսպես կոչված, սպրինկլերային համակարգերի արդիականացման նախագծման տեխնիկական առաջադրանքները։
Նախատեսված ժամանակացույցի համաձայն սկսվել է արդիականացման ենթակա սարքավորումների առաքումը։ ՀԱԷԿ-ի տարածք են տեխափոխվել առաջին տուրբոգեներատորը, ենթասնուցվող ջրի տաքացուցիչը,  հովացնող պոմպերը, մի շարք այլ փոխարինվող համակարգեր։ Մատակարարվել է նաև կամրջակային էլեկտրական կռունկների արդիականացման համար անհրաժեշտ սարքավորումների մի մասը։ Մյուս մասը տեղ կհասնի մինչև տարեվերջ։
Ըստ Արտեմ Պետրոսյանի՝ սարքավորումների փոխարինման աշխատանքները կմեկնարկեն 2018թ. նախատեսվող պլանային նախազգուշական վերանորոգման ընթացքում։
Հիշեցնենք, որ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև ստորագրված համաձայնագով տրամադրված 270 մլն դոլար վարկային և 30 մլն դոլար դրամաշնորհային միջոցների հաշվին։

Проведена проверка свыше 690 единиц оборудования
В рамках мероприятий по продлению и модернизации проектного срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС в этом году проведены инструментальные проверки свыше 690 единиц оборудования. Работы осуществлены в ходе планово-предупредительного ремонта.
По словам начальника отдела атомной энергетики управления энергетики министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Артема Петросяна, разработаны 37 программ по обоснованию расчетных характеристик и оценке остаточных ресурсов систем и структур, даны 126 предварительных заключений. Утверждены технические предложения по проектированию модернизации систем аварийного охлаждения активной зоны, надежного питания энергоблока, блоковых трансформаторов, а также так называемых спринклерных систем. В соответствии с предусмотренным графиком началась поставка оборудования, подлежащего модернизации. На территорию ААЭС доставлен первый турбогенератор, бойлеры, охлаждающие насосы, ряд других заменяемых систем. Осуществлена поставка части оборудования для мостовых электрических кранов. Остальная часть будет доставлена до конца года. По словам Артема Петросяна, работы по замене оборудования начнутся в 2018 году во время предусмотренного планово-предупредительного ремонта.
Напомним, что программа продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС осуществляется за счет кредитных средств в 270 млн. долларов и грантовых средств в 30 млн. долларов, предоставленных в соответствии с соглашением, подписанным правительствами РА и РФ.