ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը հանդիպել է Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Վազիլ Հուդակի գլխավորած պատվիրակությանը։ Քննարկվել են Հայաստանի էներգետիկայի և ջրային ոլորտներում իրականացվող ներդրումային ծրագրերում բանկի մասնակցության հնարավորությունները։
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Մանուկյանը կարևորել է Եվրամիության հետ ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործակցության համաձայնագրի ստորագրումը՝ վստահություն հայտնելով, որ այն նոր հնարավորություններ կընձեռի փոխգործակցության համար։
Համաձայնելով նախարարի դիտարկմանը՝ Վազիլ Հուդակը ընդգծել է, որ համաձայնագիրը ևս մեկ քայլ է համատեղ ծրագրեր իրականացնելու ճանապարհին։ Եվրոպական ներդրումային բանկը մտադիր է համագործակցության նոր ուղղություններ գտնել էներգետիկայի ոլոտում։ Այդ համատեքստում Աշոտ Մանուկյանը հյուրերին ներկայացրել է նախատեսվող ներդրումային ծրագրերը՝ առաջարկելով քննարկել դրանցում բանկի մասնակցության հնարավորությունները։
Նախարարն անդրադարձել է մասնավորապես «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերության, «Շնող» ՀԷԿ-ի, կենցաղային աղբի վերամշակումից էլեկտրաէներգիայի արտադրության կայանի, Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ գծի կառուցման ծրագրերի ընթացքին, խոսել նորերի մասին։ Ընդգծվել է, որ հաշվի առնելով միջազգային փորձը՝ Հայաստանը դիտարկում է մինչև 16 մեգավատ հզորությամբ առաջին մարտկոցի կառուցման պիլոտային ծրագրի հնարավորությունը։
Վազիլ Հուդակը շնորհակալություն է հայտնել Աշոտ Մանուկյանին ներդրումային ծրագրերը համակողմանի ներկայացնելու համար և խոսել Եվրոպական ներդրումային բանկի հետաքրքրությունների և համագործակցության պատրաստակամության մասին։

ЕИБ намерен найти новые направления сотрудничества в энергетической сфере
Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Ашот Манукян встретился с делегацией, возглавляемой вице-президентом Европейского инвестиционного банка Вазилем Худаком. Были обсуждены возможности участия банка в инвестиционных программах, реализуемых в сферах энергетики и водного хозяйства Армении.
Приветствуя гостей, Ашот Манукян придал важность подписанию с Евросоюзом соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, выразив уверенность, что оно предоставит новые возможности для взаимодействия.
Согласившись с мнением министра, Вазиль Худак подчеркнул, что соглашение является еще одним шагом на пути реализации совместных программ. Евразийский инвестиционный банк намерен найти новые направления сотрудничества в энергетической сфере. В этом контексте, Ашот Манукян представил гостям предусмотренные инвестиционные программы, предложив обсудить возможность участия банка в них.
Министр коснулся вопросов по реализации программ модернизации компании «Высоковольтные электросети», строительства ГЭС «Шнох», станции по генерированию электроэнергии в результате переработки бытовых отходов, высоковольтной линии электропередачи Армения-Грузия, а также представил новые проекты.
Также  было отмечено, что  Армения учитывая мировой опытм, рассматривает возможность пилотной программы по строительству первого аккумулятора  мощностью до 16 мегаватт. Вазиль Худак поблагодарил Ашота Манукяна за всестороннее представление инвестиционных программ и заявил о заинтересованности Евразийского инвестиционного банка и готовности к сотрудничеству.